صفحه اصلي > اخبار > کتاب ها و مقالات 
 


  چاپ        ارسال به دوست

"مردانی حوالی خورشید" منبع مسابقه کتابخوانی جشنواره بین‌المللی سیمرغ شد

 در مراسمی با حضور معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و عوامل کتاب "مردانی حوالی خورشید" پوستر بخش "مسابقه کتاب‌خوانی" جشنواره بین‌المللی سیمرغ رونمایی شد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی (sbmu)،  در این مراسم باحضور دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، فرزند شهید عباس بابایی، سرتیپ خلبان حسین چیت فروش، سرتیپ خلبان حبیب بقایی فرمانده اسبق نیروی هوایی ارتش و دکتر ناصر پروانی نویسنده کتاب "مردانی حوالی خورشید" از پوستر بخش مسابقه کتاب‌خوانی جشنواره بین‌المللی سیمرغ   رونمایی شد.

 

مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت با اشاره به معرفی کتاب "مردانی حوالی خورشید" به عنوان کتاب بخش مسابقه جشنواره بین‌المللی سیمرغ افزود: این کتاب در بخش مسابقه کتاب خوانی این دوره از جشنواره برای ۲۴۰هزار دانشجوی دانشگاه‌های علوم پزشکی ارایه می شود تا دانشجویان با مطالعه آن با فرهنگ دفاع مقدس و حقایق این رزم بزرگ بیشتر آشنا شوند.

 

دکتر حسن زائری لطف بیان داشت: برگزاری این مسابقه برای اولین بار در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام می شود که امیدوارم گامی موثر در ارتباط با آشنایی دانشجویان با فرهنگ شهادت، ارزش های دفاع مقدس و شهدای والا مقام به خصوص شهدای نیروی هوایی کشور باشد .

 

در این مراسم ناصر پروانی نویسنده کتاب  "مردانی حوالی خورشید و مدیر خدمات پشتیبانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز گفت: این کتاب، پانزدهمین اثر نویسندگی من است.  ژانر نویسندگی من بیشترعاشقانه بوده است اما زمانی که وارد قصه‌های دفاع مقدس شدم، زیباترین احساسات عاشقانه، نوع دوستی و ایثارگری‌هایی که می‌تواند در تاریخ بشریت نمایان شود را یک جا در دوران دفاع مقدس یافتم و به نویسندگی در این بخش پرداختم.

 

وی ضمن تجلیل از ایثار وفداکاری شهدای مدافع سلامت در مواجهه با بیماری کرونا، افزود: امروز بخش عظیمی از این رشادت‌ها در مبارزه با کرونا به واسطه فضای رسانه‌ای قوی و مجازی ثبت و ضبط شده است اما نجواهای شبانه و عاشقانه رزمندگان در دل سنگر و تنهایی خلبانان خط پرواز در دل آسمان از بخش‌های مغفول مانده دوران دفاع مقدس به شمار می رود و این وظیفه اهل قلم و تصویر را سنگین‌تر می‌کند.

 

مدیر خدمات پشتیبانی دانشگاه در ادامه گفت: در اسفندماه ۹۸در حال ویرایش بخش "نقاهتگاه عشق" کتاب "مردانی حوالی خورشید بودم، همان زمان در حال ساخت نقاهتگاهی در تهران برای بیماران کرونایی بودیم که با امکانات شهر تهران و با کمک و همراهی ارگان‌های مختلف در مجموع سه هزار تخت نقاهتگاهی در شهر تهران ایجاد شد، اما در جبهه ظرف ۷۲ساعت قبل از عملیات کربلای ۴و ۵، حدود ۱۷هزار تخت نقاهتگاهی در پایگاه شکاری امیریه تعبیه شد که نشان از نوع نگاه جهادی است.

 

به گفته نویسنده کتاب  "مردانی حوالی خورشید، این مجموعه مختصر نویسی شده تا نسل جوان که مخاطب اصلی آن هستند و جنگ را درک نکرده اند به مطالعه کتاب گرایش پیدا کنند. این کتاب دارای ۱۰فصل است که با خاطرات امیر حبیب بقایی از شهیدان والا مقام "مصطفی اردستانی"، " منصور ستاری" و "عباس بابایی" نگاشته شده است.

 

ناصر پروانی در خاتمه سخنان خود خاطرنشان کرد که در این کتاب شش عملیات غرورآفرین که نیروی هوایی نقش به سزایی در آنها داشته است، رنجهای مردم شهر دزفول و جایگاه همسران شهدا در ادبیات مقاومت اشاره شده است.

  

انتهای پیام/

کدخبرنگار: 7700 س.ع


١٣:٢٥ - چهارشنبه ٢٣ مهر ١٣٩٩    /    عدد : ٩٧٥٧٢    /    تعداد نمایش : ٢٢٥