صفحه اصلي > اخبار > کتاب ها و مقالات 
 


  چاپ        ارسال به دوست

کتابخوانی احساس نیاز می خواهد/ کتاب پوششی برای اندیشه و روح است

ناصر پروانی مدیر خدمات پشتیبانی دانشگاه لازمه ترویج کتابخوانی را پر رنگ کردن احساس نیاز در بطن انسان ها و جامعه نسبت به غذای اندیشه و روح دانست.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی SBMUبه نقل از خبرگزاری شبستان، دکتر ناصرپروانی همزمان با برگزاریبیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایرانگفت: برای ترغیب فرهنگ کتابخوانی در جامعه باید احساس نیاز در افراد جامعه ایجاد شود و اصل ماچرا احساس نیاز به کتاب است و نه قیمت و ظاهر کتاب و شبکه های دسترسی خرید کتاب.

وی با تاکید بر ضرورت قرار گرفتن کتاب در سبد خانواده ها افزود: همه خانواده ها برای خرج و مخارج ماهانه خود بودجه بندی و برنامه ریزی می کنند. افراد باید اعتقاد پیدا کنند همان طور که جسم انسان به غذا نیاز دارد، روحش نیز نیازمند تغذیه است و مطالعه و کتاب غذای روح انسان است.  

 

به گفته دکتر پروانی برای پوشش اندیشه و روح خود به کتابخوانی نیاز داریم و کتاب می تواند نیاز روح ما را تامین کند. در این راستا باید علاوه بر ایجاد دسترسی و ابزارآن بر روی احساس نیاز انسان به مطالعه و کتابخوانی نیز  کار شود. زیرا دسترسی آسان وقتی ارزش دارد که نیازبه مطالعه را احساس کنیم و آن نیز مستلزم فرهنگ سازی است.

 

 وی که کتاب هایی همچون مردانی حوالی خورشید، دو فنجان غزل، سرطان عشق، باران، تهمت مستجاب، یک کوزه پر از احساس و سایه عاشقی را نوشته است به بیان توصیه هایی برای ترویج فرهنگ کتابخوانی پرداخت.

وی با تاکید بر تغییر جنس هدیه ها توصیه کرد: باید به یکدیگر کتاب هدیه دهیم.یا وقتی به ملاقات بیمار می رویم به جای دسته گلی که پژمرده می شود کتاب بخریم تا در بستر بیماری بخواند. باید جنس هدیه ها را عوض کنیم و کتاب را در بطن روزمرگی ها بیاوریم.

 

دکتر پروانی با تاکید بر اختصاص وقت های هدر رفته به مطالعه و کتابخوانی گفت: زمان های انتظار در مطب، بانک، ترافیک و مترو می تواند صرف مطالعه شود. بنابراین باید دسترسی ایجاد کنیم. سازمان فرهنگی هنری شهرداری، سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حوزه هنری با ایجاد دسترسی ها می توانند مردم را به مطالعه و کتابخوانی ترغیب کنند.

وی د رخاتمه سخنان خود تاکید کرد:  احساس نیاز به کتابخوانی و غذای اندیشه و روح را باید در بطن جامعه پررنگ تر کنیم. در این صورت روح و اندیشه ما مطالبه گر می شود و و کتاب را در روزمرگی های خود جای می دهیم.

بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار «دانایی، مانایی» از 24 آبان آغاز شد و تا 30 آبان در سراسر کشور ادامه دارد.

 

انتهای پیام/

کدخبرنگار: 7700 س.ع


١٠:٥٣ - سه شنبه ٢٧ آبان ١٣٩٩    /    عدد : ٩٨٦٨٥    /    تعداد نمایش : ١٧٢