صفحه اصلي > اخبار > وبلاگ علمی 
 


  چاپ        ارسال به دوست

آنفلوانزا در نوروز به دیدنتان می آید

با نزدیک شدن به فصل بهار و ایام نوروز و آداب و رسوم ایرانیان در دید و بازدید عید لزوم توجه به مسایل بهداشتی بیش از پیش اهمیت می یابد. بیماری‌های تنفسی یکی از شایعترین بیماری‌هایی است که در تماس نزدیک افراد با یکدیگر به راحتی سرایت می کند. 
 
دکتر محمدرضا سربازی مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های معاونت امور بهداشتی دانشگاه ضمن تأکید بر اهمیت رعایت مسایل بهداشتی در پیشگیری از بیماری‌های تنفسی نظیر آنفلوانزا، بیماران را از انجام هرگونه خوددرمانی در زمان ابتلا به این دسته از بیماری‌ها منع کرد.
 
وی افزود: آنفلوانزا یک بیماری شدید تنفسی است که بیشتر از طریق ذرات آلوده معلق در هوا منتقل می شود. به همین دلیل محیط های بسته و شلوغ بهترین محل برای گسترش بیماری است.
 
به گفته مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های معاونت امور بهداشتی دانشگاه، دوره سرایت این بیماری در بالغین 3 تا 5 و در کودکان تا 7 روز است، لذا در این زمان افراد بیمار باید از تماس‌های نزدیک با اطرافیان اجتناب کنند. سرفه، عطسه، روبوسی و دست دادن میتواند سبب انتقال بیماری از فرد بیمار به افراد سالم شود.
 
دکتر سربازی تب 38 درجه و بالاتر، سرفه و سردرد، درد عضلانی، احساس کوفتگی و گلودرد را از علائم شایع آنفولانزا دانست و گفت: به ندرت این بیماری ممکن است با علائم گوارشی مثل اسهال و استفراغ همراه باشد. در صورت ابتلا به فرم شدید بیماری که با علائم تب بالا و مقاوم به درمان معمول، تنگی نفس و تنفس مشکل و نیز درد قفسه سینه خود را نشان می دهد، باید در اسرع وقت به نزدیکترین بیمارستان مراجعه کرد.
 
مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌ها خواستار توجه ویژه همه افراد به 6 گام کلیدی در پیشگیری از آنفلوانزا که شامل پوشاندن دهان و بینی خود هنگام سرفه و عطسه، شستشوی دست‌ها با آب و صابون بعد از سرفه و عطسه، استراحت در منزل، دوری از تماس با دیگران، خودداری از دست زدن به دهان و بینی هنگام بیماری، خودداری از دست دادن و روبوسی کردن با دیگران هنگام بیماری و خودداری از رها کردن دستمال کاغذی مصرف شده در محیط است، شد.
 


٠٩:١١ - يکشنبه ٢٧ اسفند ١٣٩٦    /    عدد : ٥٩٦٨٦    /    تعداد نمایش : ٥٦٣