صفحه اصلي > اخبار > وبلاگ علمی 
 


  چاپ        ارسال به دوست

چگونه از گزش حیوانات درامان باشیم!

گزش ها یکی از شایع ترین علل مراجعه مردم به مراکز بهداشتی و درمانی می باشد. گزش ممکن است توسط حیوانات اهلی و وحشی یا توسط حشرات و بندپایان صورت پذیرد که هرکدام از این موارد از جهاتی حائز اهمیت است چرا که می تواند باعث بروز بیماری های متعددی بشود.
دکتر محمدرضا سربازی مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های معاونت امور بهداشتی دانشگاه برخی توصیه‌های بهداشتی درخصوص گزش توسط حیوانات اهلی و وحشی را بیان کرد.
وی اظهار داشت: همه ساله تعداد زیادی از مردم دچار گزش توسط حیوانات اهلی و وحشی می شوند. گزش انسان توسط حیوان به لحاظ انتقال بیماری های مهلک و کشنده ای نظیر بیماری هاری بسیار حائز اهمیت است. بیماری هاری از جمله بیماری‌هایی است که وزارت بهداشت هزینه بسیار زیادی را جهت پیشگیری از آن می پردازد. در جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی سالانه حدود 4000 مورد حیوان گزیدگی اتفاق می افتد که این افراد نیاز به دریافت خدمات پیشگیری و درمان هاری دارند.
مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های معاونت امور بهداشتی دانشگاه افزود: از آنجایی که در زمان تعطیلات نوروز بسیاری از هموطنان به منظور تفریح و گردش به اطراف شهرها و روستاها مسافرت می کنند توجه به نکات بسیار ساده اما مهم ذیل جهت پیشگیری از گزش حیوانات اهلی و وحشی ضروری است:
1- از آزار و اذیت حیوانات پرهیزکنید.
2- از نزدیک شدن به سگ ها بپرهیزید، زیرا بیشترین موارد حیوان گزیدگی توسط سگ می باشد.
3- از تحریک سگ ها و گربه ها بپرهیزید، زیرا شایع ترین موارد حیوان گزیدگی و هاری توسط آنها ایجاد شده و خطر ابتلاء به هاری وجود دارد.
4- در صورت گزش توسط حیوانات، محل گزش را با آب و صابون به مدت 20 دقیقه شستشو دهید. شستشوی محل حیوان گزیدگی اولین قدم جهت پیشگیری از ابتلاء به بیماری هاری است و در اولین فرصت به نزدیک ترین مرکز جامع خدمات سلامت مراجعه کنید.
5- مراکز پیشگیری و درمان هاری در سطح تهران و کلیه شهرستان‌های استان بصورت شبانه روزی و رایگان واکسیناسیون هاری را انجام می دهند.
دکتر سربازی با اشاره به اینکه گزش حشرات و بندپایان نیز در نوع خود بسیار مهم است، افزود: گزش کنه های آلوده به ویروس تب خونریزی دهنده کریمه کنگو می تواند بیماری را به انسان منتقل کند. به همین جهت توصیه می شود چنانچه به مناطق روستایی مسافرت انجام می شود از نزدیک شدن و دست زدن به دام ها و نیز رفتن به استطبل ها خودداری شود. برخی از گونه های پشه نیز می توانند بیماری‌هایی نظیر سالک و مالاریا را به انسان انتقال دهند. البته باید بین انواع گوناگون حشرات تمایز قائل شد؛ چرا که مگس ها در خصوص انتقال بیماری‌های یاد شده نقشی ندارند. به جهت پیشگیری از گزش حشرات در طبیعت می‌بایست از پشه بند یا کرم های دافع حشرات استفاده کرد.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: مارها و عقرب ها هم با گزش می توانند برای انسان مشکل ساز شوند. گونه های معدودی از مارها و عقرب ها دارای نیش سمی هستند، ولی اصولا سمی بودن یا نبودن آنها برای افراد قابل تشخیص نیست. در موارد گزش با اینگونه جانوران باید ضمن حفظ خونسردی و آرامش فرد مورد گزش قرار گرفته و جلوگیری از حرکات اضافی اندام های بدن وی، باید در اسرع وقت فرد را به مراکز درمانی انتقال داد.
دکتر سربازی در پایان اهمیت اقدامات پیشگیرانه درخصوص گزش ها خواستار توجه مردم به موارد فوق شد.
 


١٥:١١ - يکشنبه ٢٧ اسفند ١٣٩٦    /    عدد : ٥٩٧٤٣    /    تعداد نمایش : ١١٧٢