صفحه اصلي > اخبار > وبلاگ علمی 
 


  چاپ        ارسال به دوست

مکمل های ورزشی و تغذیه ای را از کجا تهیه کنیم؟

دکتر رزیتا خوئینی سرپرست واحد نظارت و ارزیابی فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این مهم که استفاده از مکمل های ورزشی مسئله ای است که در بین جوانان شایع شده و لازم است اطلاعاتی در این زمینه به جوانان داده شود، تاکید کرد: شهروندان هرگز نباید برای تهیه دارو و مکمل های ورزشی به تبلیغات ماهواره ای اعتماد کنند.
وی  با اشاره به این موضوع که داروهای گیاهی باید به جا و با علم روز و آگاهانه استفاده شود، اظهار داشت: استقبال افراد از طب سنتی و فرآورده های گیاهی موضوعی است که نیاز به توجه بیشتر در انتخاب و مصرف دارد زیرا با توجه به تحقیقات صورت گرفته در برخی موارد استفاده نا آگاهانه منجر به بروز خطراتی جبران ناپذیر در سلامت افراد می شود.
دکتر رزیتا خوئینی در خصوص نحوه نظارت واحد طبیعی، سنتی و مکمل در زمینه توجه به اصالت و سلامت اقلام عرضه شده در عطاری‌ها، مکمل‌فروشی‌ها و باشگاه‌ها گفت: با توجه به ماده سه قانون مربوط به مقررات امور پزشکی، دارو و مواد خوراکی و آشامیدنی، خرید و فروش دارو و مکمل بدون داشتن مجوز از وزارت بهداشت و در فضایی خارج از داروخانه جرم محسوب می‌شود؛ لذا بازرسی‌های واحد طبیعی، سنتی و مکمل از عطاری‌ها، مکمل‌فروشی‌ها و باشگاه‌های بدنسازی به منظور جمع‌آوری هر گونه فراورده دارویی، طبیعی، سنتی و مکمل اعم از قاچاق، غیرمجاز، دست‌ساز، تقلبی، اقلام مخدر و روانگردان صورت می‌پذیرد. 
وی ادامه داد: ارائه مکمل توسط فروشگاه‌های مذکور و همچنین از طریق باشگاه‌ها تخلف محسوب می شود. عطاری‌ها نیز صرفاً محل عرضه گیاه و عرقیجات دارای سیب سلامت بوده و هیچ‌گونه صلاحیتی در زمینه مشاوره طب سنتی و ارائه فراورده ندارند. 
سرپرست واحد نظارت و ارزیابی فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل عنوان کرد: اقلام وارداتی مانند مکمل‌های وارداتی باید دارای برچسب TTAC باشند که بررسی اصالت فراورده هم از طریق خراشیدن لایه رویی برچسب و ارسال کد اصالت درج شده به شماره پیامک 20008822 یا شماره تلفن 0216185 و از طریق بررسی کد اصالت و شناسه رهگیری (UID) در سایت www.ttac.ir امکان‌پذیر است. لازم به ذکر است هر شماره تلفن و پیامک غیر از شماره‌های ذکر شده حاکی از تقلبی بودن برچسب TTAC است. همچنین اقلام مذکور می‌بایست صرفاً از داروخانه تهیه شوند.
وی گفت: درخصوص اقلام داخلی مانند فرآورده‌های طبیعی و سنتی ایرانی برچسب فارسی‌نویس شامل نام کارخانه سازنده، سری ساخت، تاریخ تولید و انقضا، شماره مجوز بهداشت و IRC و تهیه اقلام مذکور از داروخانه، حاکی از سلامت کالا است و همچنین فهرست فراورده های طبیعی، سنتی و مکمل در سایت سازمان غذا و دارو بخش طبیعی، سنتی و مکمل موجود است.
دکتر رزیتا خوئینی تهیه پوستر و پمفلت‌هایی با موضوع قوانین حاکم بر عطاری‌ها و عوارض مصرف مکمل‌های ورزشی و داروهای نیرو زا و همچنین ارائه آموزشهای لازم به عطارها را از جمله اقدامات معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در زمینه سلامت فراورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل آموزشی ذکر کرد. 
وی با توجه به شیوع استفاده از مکمل های ورزشی و طب سنتی به ویژه در بین جوانان و خطراتی که ممکن است استفاده از مکمل های ورزشی غیر مجاز بر سلامت این افراد باشند،  توصیه کرد: هیچ گونه مکمل تغذیه ای و ورزشی از طریق عطاری‌ها، فروشگاه‌های مکمل‌فروشی، باشگاه‌ها، سایت‌های اینترنتی غیرمجاز خریداری نکنید و در صورت تمایل به استفاده از طب سنتی با مراجعه به سلامتکده‌ها، مطب متخصصین مجاز و معتبر طب سنتی از مزایای این طب بهره‌مند شوید. همچنین درزمینه استفاده از مکمل‌های ورزشی و تغذیه‌ای؛ شهروندان می توانند با مراجعه به پزشکان، داروسازان و متخصصین تغذیه از اطلاعات معتبر استفاده کنند و با هوشیاری از کسب اطلاعاتی که افراد ناآگاه به منظور فروش اقلام قاچاق و تقلبی خود و کسب سود بیشتر در اختیار قرار می‌دهند، اجتناب کنند.
سرپرست واحد نظارت و ارزیابی فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل  در خاتمه گفت:  شهروندان می‌توانند  در صورت مشاهده تخلفات عطاری‌ها، فروشگاه‌های مکمل‌فروشی و باشگاه‌های مناطق شمال شرق، مرکز و جنوب شرق تهران شکایت خود را از طریق شماره تلفن 84248 داخلی 6690 با واحد طبیعی، سنتی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در میان بگذارند.
 


٠٩:٤٧ - يکشنبه ١٦ ارديبهشت ١٣٩٧    /    عدد : ٦١٥٢٥    /    تعداد نمایش : ٤٥٢