صفحه اصلي > اخبار > وبلاگ علمی 
 


  چاپ        ارسال به دوست

حدود 80 درصد از مرگ های ناشی از اسهال در 2 سال اول زندگی اتفاق می افتد

دکتر مسعود مردانی استاد گروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هشدار داد: حدود 80 درصد از مرگ های ناشی از اسهال در 2 سال اول زندگی اتفاق می افتد.
وی با اشاره به این مطلب اظهار داشت: با افزایش دما در فصل تابستان، بروز بیماریهای اسهالی نظیر اسهال حاد عفونی، بیماریهای انگلی روده ای و مسمومیت غذایی اجتناب ناپذیر است.
عضو هیأت موسس مرکز تحقیقات بیماریهای عفونی و گرمسیری دانشگاه،  اسهال حاد آبکی را یکی از مهمترین بیماریهای عفونی در  فصل تابستان عنوان کرد و افزود: این بیماری معمولاً به صورت ناگهانی شروع شده و کمتر از 7 روز طول می کشد. دفع روده ای شل یا آبکی با دفعات زیاد و بدون خون آشکار از علایم این بیماری است که امکان دارد همراه با تب باشد.
دکتر مردانی با بیان این مطلب که در موارد شدید اسهال حاد آبکی منجر به کم آبی بدن و سوء تغذیه می شود  گفت: علاوه بر ویروس ها، علل عفونی باکتریال نیز می توانند موجب اسهال حاد آبکی شوند. در برخی موارد اسهال با خون آشکار در مدفوع و دیسانتری (اسهال خونی) همراه می شود که می تواند منجر به بستری بیمار در بیمارستان شود.
وی با اشاره به عوامل مستعدکننده ابتلا به اسهال در فصل تابستان اظهار داشت: عدم تغذیه انحصاری کودک با شیر مادر در 6 ماه اول زندگی، استفاده از بطری شیر آلوده، نگهداری غذا در دمای اتاق، استفاده از آب آشامیدنی ناسالم، عدم شستشوی دستها بعد از دفع مدفوع و بالاخره عدم دفع بهداشتی مدفوع به دلیل در دسترسی نبودن توالت های بهداشتی از جمله عوامل  مساعدکننده ابتلا به اسهال در فصل تابستان هستند.
دکتر مردانی عوامل انگلی را از دیگر علل ایجاد آلودگی انگلی و اسهال در افراد در فصل گرما عنوان کرد و افزود: ژیاردیا از علل مهم انگلی است که می تواند منجر به بروز اسهال شده و در موارد شدید حتی سندرم سوء جذب در بیمار ایجاد کند.
وی شستشوی مکرر دست ها با آب و صابون، استفاده از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی و استفاده از مواد غذایی سالم را  از راه های پیشگیری از بروز بیماریهای روده ای و انگلی برشمرد و تاکید کرد: در مناطقی از جهان که اسهال شایع است؛ کودکان، 15 درصد از روزهای زندگی خود را با اسهال می گذرانند و حدود 80 درصد از مرگ های ناشی از اسهال نیز در 2 سال اول زندگی اتفاق می افتد.
این استاد گروه عفونی دانشگاه علت عمده مرگ ناشی از اسهال حاد را کم آبی و سایر علل، اسهال خونی، سوء تغذیه و عفونت های جدّی مثل پنومونی عنوان کرد و یادآور شد: اسهال علاوه بر مرگ، یکی از علل عمده سوء تغذیه در کشورهای در حال توسعه است که خوشبختانه در سالهای اخیر با توجه به بهبود وضع بهداشتی مردم کشور به نحو چشمگیری میزان بروز بیماریهای اسهالی و مرگ و میر ناشی از آن کاهش یافته است.


 


١٢:٠٠ - شنبه ٩ تير ١٣٩٧    /    عدد : ٦٣٩٠٣    /    تعداد نمایش : ١٩٤