صفحه اصلي > اخبار > وبلاگ علمی 
 


  چاپ        ارسال به دوست

رفع ریزش مو با شامپو صحت دارد؟

دکتر رضا یعقوبی استاد گروه پوست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز درباره علل ریزش مو در مردان گفت: ریزش مو در مردان به شکل های مختلف تاسی در بخش های وسط یا همه سر ایجاد می شود.

وی با بیان اینکه استرس شدید از عوامل مهم ریزش مو به شمار می آید، افزود: آندرو هورمونی است که قوی ترین فرم هورمون آن، تستسترون است که این هورمون در مردها از منابع بیضه ها و غده فوق کلیه و در زنان از تخمدان و غده فوق کلیه ترشح می شود. این هورمون در مردان بعد از بلوغ آزاد می شود و یکی از عوامل موثر در ریزش مو است.

دکتر یعقوبی با تاکید بر اینکه دومین عامل ریزش مو ژن است، تصریح کرد: البته تاکنون نحوه انتقال این ژن به درستی شناخته نشده است. فعال شدن این هورمون به تدریج ریشه مو را تضعیف می کند و به دنبال آن ریزش مو اتفاق می افتد.

به گفته استاد گروه پوست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، عوارض مصرف یکسری داروها نیز در ریزش مو موثر است. البته سایر عوامل هورمونی مانند بیماری های تیروئید نیز نقش دارند. از سوی دیگر، چاقی می تواند عامل موثری در ریزش مو به ویژه در زنان باشد که در واقع اختلال هورمونی موجب این ریزش مو شده است.

ارتباط مستقیم چاقی و ریزش مو در خانم ها

وی با بیان اینکه وقتی ریزش مو در زنان از نوع آندروژنیک است یکی از توصیه های اولیه پزشکان کاهش وزن است، افزود: دیابت کنترل نشده، ترشح نامناسب سایر غدد مثل غدد پاراتیروئید و هورمون هیپوفیز یا اگر پرولاکتین خون بالا باشد، همه این موارد در ریزش مو موثر هستند.

دکتر یعقوبی تاکید کرد: اولین قدم قبل از هر گونه درمان خودسرانه و مراجعه به عطاری و طب سنتی، مشورت با پزشک متخصص پوست و مو است با این توضیح که هیچ شامپویی در درمان ریزش مو اثر ندارد. در واقع، شامپویی که نهایتا دو تا سه دقیقه روی پوست سر است چه اثری می تواند داشته باشد؟ مردم باید بدانند این شامپوها فقط جنبه تجاری دارند.

وی همچنین یادآور شد: شوره مو ربطی به مو ندارد بلکه از پوست سر ایجاد شده است از این رو در این وضعیت شامپوهای مدیکال یا طبی مناسب هستند.

رفع ریزش مو با شامپو جنبه تبلیغاتی دارد

استاد گروه پوست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز  گفت: مو در همسایگی پوست سر است بنابراین بیماری یکی از آنها، دیگری را تحت تاثیر قرار می دهد شامپوها در بیماری های پوست سر موثر هستند اما اگر کسی بیماری پوست سر ندارد و در بازار شامپویی با عنوان ضد ریزش مو ببیند باید آگاه باشد که این شامپو، تبلیغ و تجارت است.

انتهای پیام/


١١:٤٨ - يکشنبه ١١ شهريور ١٣٩٧    /    عدد : ٦٦٦٠١    /    تعداد نمایش : ٣٢٢