صفحه اصلي > اخبار > وبلاگ علمی 
 


  چاپ        ارسال به دوست

مهم‌ترین علل سکته قلبی در کشور چیست؟

دکتر پیغمبری فوق تخصص بیماری های قلبی و عروقی درباره علل شیوع بیماری های قلبی و عروقی در میان ایرانی ها گفت: اقدامات زیادی برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری ها انجام می شود اما هنوز زیرساخت های اثربخش تر برای کاهش آن انجام نشده است.

وی با بیان اینکه البته بیماری های قلبی و عروقی در مقایسه با دهه های گذشته بهتر تشخیص داده می شود، افزود: اگرچه آمارها افزایش این بیماری ها را بیان می کند اما باید این نکته را هم درنظر داشت که بالا رفتن تعداد مبتلایان به دلیل تشخیص های پزشکی است که در گذشته امکانپذیر نبود.

دکتر پیغمبری با بیان اینکه ژنتیک و سوابق خانوادگی در بروز بیماری های قلبی و عروقی شاخص مهمی است، اضافه کرد: سبک زندگی در ایران نیز موضوع مهمی است که نیاز به اصلاح دارد البته یکی از دلایل تغییر شیوه زندگی مردم شرایط اقتصادی است که افراد به دلیل گرفتاری ها فرصت رسیدگی به سلامت جسمی خود را ندارند و مجبور هستند برای درآمدزایی کار زیادی انجام دهند.

این فوق تخصص قلب و عروق با تاکید بر اینکه متاسفانه ورزش نیز چندان جایگاهی در بین مردم ندارد، گفت: چاقی و مصرف سیگار نیز به طور قطع نقش مهمی در ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی دارند درحالی که مصرف سیگار در سال های اخیر در میان ایرانی ها افزایش یافته است.

وی افزود: مصرف سیگار در جوامع غربی و پیشرفته پدیده ضد ارزش شناخته می شود.

دکتر پیغمبری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این باور که مصرف آسپرین در سنین بالا از بروز بیماری های قلبی و عروقی پیشگیری می کند، تصریح کرد: این موضوع هنوز ثابت نشده اما در زمره پیشگیری های ثانویه قرار می گیرد، یعنی افرادی که درجاتی هرچند قوی از این بیماری ها داشته باشند به طور حتم آسپرین در پیشگیری ثانویه از بیماری در آنها موثر است.

انتهای پیام/


١٢:٤٥ - يکشنبه ١١ شهريور ١٣٩٧    /    عدد : ٦٦٦١٤    /    تعداد نمایش : ٣٣٠