صفحه اصلي > اخبار > وبلاگ علمی 
 


  چاپ        ارسال به دوست

جراحی‌های زیبایی را به هرکسی نسپارید!

 

دکتر سیدمهدی موسوی زاده معاون درمان مرکز آموزشی درمانی 15 خرداد انجام جراحی زیبایی در ایران را در میان سنین بلوغ تا 40 سالگی شایع اعلام کرد و گفت: این عمل ها بیشتر در میان خانم ها رایج است و با افزایش سن میزان جراحی برای جوان سازی نیز افزایش می یابد.

وی با بیان اینکه جراحی های زیبایی می تواند دو جنبه زیبایی و درمانی داشته باشد، افزود: به عنوان نمونه عمل کودک دچار لب شکری، هم زیبایی و هم درمان مدنظر است چرا که فرد از نظر ظاهری در صورت ناهنجاری دارد و هم در ارتابط کلامی با سایر افراد دچار مشکل شده است یا فردی که از شکاف کام رنج می برد از نظر ظاهری صدمه ای ندیده اما از حیث تغذیه، تنفس و تکلم با مشکلاتی مواجه شده است.

دکتر موسوی زاده مفهوم زیبایی را حالت و احساسی عنوان کرد که وقتی فرد چیزی را می بیند از طریق چشم و ذهن از آن تلقی شادی و زیبایی کند، البته این موضوع در فرهنگ و جوامع مختلف فرق می کند حتی در زمان های مختلف مفهوم های متفاوتی پیدا می کند به عبارت دیگر ممکن است چیزی در یک زمان بسیار زیبا جلو می کند و در زمان دیگری آنقدر زیبا به نظر نرسد؛ این موضوع در مورد جوامع هم صادق است یعنی در یک جامعه چیزی زیبا دیده شود و درجامعه دیگری خیر.

وی به ذکر مثالی در این زمینه پرداخت و افزود: در بخشی از آفریقا با انجام یکسری کارها به دنبال کشیدگی پوست لب در کودکان شان هستند درحالی که همین کشیدگی اگر در فردی و در جامعه ای همچون ایران پیش بیاید ناهنجاری محسوب می شود و فرد و خانواده او این مشکل را رفع می کنند.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه جراحی زیبایی بخش های مختلف بدن می تواند مبانی و عناوین متفاوتی به خود بگیرد، توضیح داد: این اعمال می تواند برای رفع و بهبود یک ناهنجاری باشد. به عنوان نمونه به دلیل بالارفتن سن، جوان سازی شامل لیفت صورت یا افتادگی نواحی مختلف آن می تواند انجام شود. ممکن است به علت کاهش وزن افتادگی یا شل شدن پوست اتفاق بیفتد که همه اینها با هدف ایجاد ظاهر طبیعی برای افراد است.  

دکتر موسوی زاده افزود: این زیبایی هم می تواند باعث ایجاد نشاط، رضایت خاطر و اعتماد به نفس شود و هم می تواند در روابط اجتماعی و فردی افراد موثر باشد.

به عقیده معاون درمان مرکز آموزشی درمانی 15 خرداد، در عمل جراحی زیبایی، هدف انسان است؛ تغییرات و دستکاری ها روی انسان انجام می شود نه روی یک شی بنابراین در نظر گرفتن جنبه های روحی، روانی و شخصیت فرد اهمیت دارد با این توضیح که متقاضی عمل زیبایی از حیث موارد گفته شده باید به صورت دقیق بررسی شود.

وی تصریح کرد: در این مرکز قبل از هرگونه جراحی یکسری سوالات از بیمار به شکل موشکافانه پرسیده می شود و رفتار او از لحظه ورود به مطب زیرنظر گرفته می شود تا فرد از نظر مناسب بودن برای انجام عمل زیبایی ارزیابی شود؛ سوالاتی از این دست که آیا فرد دچار اختلال شخصیتی، افسردگی، توهم و اختلال در برداشت از ظاهر بدن است یا خیر. با این سوالات می توان متوجه شد که فرد با عمل زیبایی به شادی و افزایش اعتماد به نفس دست پیدا می کند یا خیر.

دکتر موسوی زاده اضافه کرد: وقتی فرد تظاهر به وجود مشکل در بینی، صورت یا بدن می کند مشکلات اصلی او با انجام عمل حل نمی شود و شادی در او به وجود نمی آید، بنابراین باید ارزیابی کرد که سلامت جسمی و روحی فرد برای جراجی زیبایی مناسب هست و اگر در همه این موارد مناسب بود فرد کاندیدای عمل زیبایی می شود.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به انجام مشاوره روحی و روانی فرد برای شناخت پزشک از او، اظهار کرد: اگر شکی نسبت به وجود بیماری در فرد تشخیص داده شود با متخصصان روانپزشکی مشورت می شود، درخصوص تشخیص بیماری جسمی نیز با متخصصان قلب، تنفس یا ریه مشورت خواهد شد.

دکتر موسوی زاده در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه هر عملی خطرات خودش را دارد، تصریح کرد: من به همه بیمارانم می گویم ارزش و مزایای جسمی، روحی، روانی و ظاهری تصمیم به عمل خود را در یک کفه ترازو و مشکلات، هزینه ها، مصایب دوره نقاهت و عوارض آن را در کفه دیگر ترازو بگذارید، باید کفه مزایای حاصل از جراحی زیبایی بسیار سنگین تر از دیگری باشد در این صورت انجام عمل منطقی خواهد بود.

معاون درمان مرکز آموزشی درمانی 15 خرداد به بررسی اهمیت انتخاب جراح حاذق پرداخت و گفت: پیش شرط عمل زیبایی این است که عمل توسط چه کسی انجام خواهد شد؟ در اینجا دانش و تجربه کافی پزشک نقش بسیار مهمی دارد؛ انتخاب جراح مناسب با توجه به تبلیغاتی که این روزها دامنه وسیعی نیز پیدا کرده بسیار مهم است؛ افراد باید توجه داشته باشند جراحی از سوی هر کسی رضایتی در پی نخواهد داشت.

بدن، خودرو نیست که لوازم یدکی داشته باشد

دکتر موسوی زاده افزود: بدن مثل خودرو نیست که لوازم یدکی داشته باشد وقتی در این دسته از اعمال عضوی دچار مشکل شود نمی توان برای آن جایگزینی داشت؛ بینی عضو حساسی است، تنفس، بویایی و فیلتر ورودی هوا به بدن از جمله عملکرد بینی است بنابراین وظایف خطیری برعهده این عضو از بدن است و اگر هر شخصی این عضو مهم را قربانی ظاهرش کند اشتباه است.  

وی با بیان اینکه در تعریف علم زیبایی معادل با طبیعی بودن است، تصریح کرد: عملی موفقیت آمیز است که علاوه بر حفظ عملکردهای طبیعی بینی، فرد پس از پنج سال احساس نکند این عضو خود را عمل کرده است.

به عقیده این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، از سوی دیگر مخاطرات جراحی باید به حداقل برسد یعنی قابلیت های علمی، تکنیک و مهارت پزشک به اندازه ای باشد که زیبایی به حداکثر میزان خود برسد.  

انجام اعمال جراحی زیبایی را به دست هر کسی نسپارید

دکتر موسوی زاده افزود: جراحی که آموزش کافی دیده باشد یعنی از حیث علمی و آکادمیک توانمند باشد حایز شرایط کافی برای انجام عمل زیبایی است درواقع، اعمال زیبایی باید توسط جراحان فوق تخصص جراحی پلاستیک انجام شود که مدارج علمی متناسب با این عمل را کسب کرده باشند.

وی یادآور شد: شاید حدود 300 فوق متخصص زیبایی در ایران وجود داشته باشد این درحالی است که تابلوهای جراحی پلاستیک را در هر خیابان و کوچه ای می توان مشاهده کرد. خیلی از افراد ظاهر قضیه را می بینند درحالی که بسیاری از عمل ها توسط تکنسین ها انجام می شود نه فوق مختصصان؛ در این موارد نمی توان نتیجه مطلوب را انتظار داشت.

معاون درمان مرکز آموزشی درمانی 15 خرداد در بخش دیگری از سخنان خود درباره تزریق ژل های مختلف در صورت گفت: این موارد نیز باید توسط فوق متخصصان جراحی زیبایی انجام شود. در سال های گذشته ژل های غیرقابل جذب وارد بازار شده که عوارض این تزریق ها را این روزها شاهد هستیم که به ما مراجعه می کنند؛ در این موارد نمی توان کاری برای فرد انجام داد.

به گفته دکتر موسوی زاده، اگر ژل استاندارد باشد و از مکان قابل اعتماد نیز تهیه شده و قابل جذب باشد و از سوی پزشک حاذقی نیز تزریق شود مشکلی ایجاد نمی کند اما این فاکتورها نباشد احتمال ایجاد اختلال وجود دارد.

وی تاکید کرد: اگر ژل غیرقابل جذب باشد در بسیاری از موارد غیرقابل درمان است و اختلالات ماندرگاری را برای فرد ایجاد می کند.

انتهای پیام/


١٥:٢٢ - دوشنبه ١٢ شهريور ١٣٩٧    /    عدد : ٦٦٦٦٦    /    تعداد نمایش : ٢٧٥