صفحه اصلي > اخبار > وبلاگ علمی 
 


  چاپ        ارسال به دوست

دروازه ای نو در درمان کم کاری تیروئید/شایع‌ترین مشکلات حوزه غدد درون ریز و متابولیسم را بشناسید

با تلاش دکتر فریدون عزیزی رئیس رئیس پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، نشستی به منظور بررسی آخرین یافته ها درخصوص اختلالات تیروئیدی و همچنین نیازهای دارویی جدید جهت درمان کم کاری غده تیروئید، 19 شهریورماه در هتل هیلتون شهر آمستردام برگزار شد.
اختلالات عملکرد تیروئید ازجمله شایع ترین مشکلات حوزه غدد درون ریز و متابولیسم به شمار می رود و تولید علم در این محدوده منجر به تغییرات مکرر روزآمد در راهنماهای بالینی و رویکردهای درمانی نسبت به بیماران گوناگون این دسته از بیماری ها می شود. با توجه به تنوع عملکرد و نیز اختلالات چندگانه این غده مهم، نیازهای دارویی جدید به موازات توسعه دانش پدید می آیند. ترکیب T3-T4 (دو هورمون اصلی غده تیروئید) از جمله داروهایی است که می تواند دروازه ای نو در درمان کم کاری غده تیروئید بگشاید.
به ابتکار و دعوت دکتر فریدون عزیزی رئیس پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم، جلسه ای برای تشکیل کنسرسیومی به همین منظور  برگزار شد. دراین نشست دکتر فریدون عزیزی، دکتر دومنیکو سالواتوره از دانشگاه ناپل ایتالیا، دکتر رابین پیترز از دانشگاه اراسموس هلند، دکتر بریت نایگارد از دانشگاه کپنهاک دانمارک و دکتر مارکومدیسی از دانشگاه اراسموس هلند؛ از دانشمندان برجسته بین المللی حاضر در این نشست بودند. همچنین دکتر کالین دیان از دانشگاه کاریف انگلستان و دکتر میرعلیرضا تکیار از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز از طریق اسکایپ در بحث‌ها شرکت داشتند.
ابتدا دکتر عزیزی درمورد سوابق درمان کم‌کاری تیروئید، کاستی‌های درمان با لووتیروکسین در 15-20 درصد بیماران و مطالعات انجام شده درمورد فرآورده‌های دارویی ترکیبی T3+T4 و نیز پلی‌مرفیسم‌های ژنتیکی درارتباط با آنزیم‌های دی‌آیدوینار که درتولید T3 از T4 موثر هستند و امکان ارجحیت ترکیبات T3 آهسته رهش مخلوط با لووتیروکسین در درمان کم‌کاری تیروئید، مطالبی را بیان کرد.
وی همچنین در مورد برنامه Horizon 2020 و عنوان خاصی که کنسرسیوم می‌تواند از طریق آنها از اعتبارات این سازمان اتحادیه اروپا استفاده کند، اطلاعاتی به حاضرین داد. سپس بحث و تبادل‌نظر درمورد تشکیل کنسرسیوم از اساتید دانشگاه‌های فوق و احتمال ارسال پروپوزال برای H2020 به مدت 5 ساعت انجام شد.
حاضرین تشکیل کنسرسیوم متشکل از اساتید دانشگاه‌های اروپا و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی را مورد تایید قرار دادند و مقرر شد که هریک از اساتید بخش‌هایی از پروپوزال اولیه را که باید قبل از 2 اکتبر 2018 به H2020 ارسال شود، تهیه کنند و دکتر تکیار پیگیری لازم برای دریافت مطالب و تهیه پروپوزال اولیه را انجام دهد. جلسه بعدی کنسرسیوم نیز برای نهایی کردن این پروپوزال پنجشنبه 18 سپتامبر ازطریق اسکایپ انجام شد و پروپوزال برای بررسی قرارگرفتن در قالب پروژه Horizon 2020 به اتحادیه اروپا ارسال شد.
 


١٠:٠٩ - دوشنبه ١٦ مهر ١٣٩٧    /    عدد : ٦٨٣١٠    /    تعداد نمایش : ٢٧١