صفحه اصلي > اخبار > وبلاگ علمی 
 


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری اولین کنفرانس ملی درمانهای نوین سردرد/17 درصد سالمندان سردرد را تجربه مي کنند

اولین کنفرانس ملی درمانهای نوین سردرد با نگاه ویژه به سالمندان صبح دوشنبه ۱۶مهرماه در تالار شهید بهشتی دانشگاه برگزار شد.

این کنفرانس علمی با حضور دکتر پورعابد معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی، دکتر بهرامی رییس جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهیدبهشتی و جمعی از اساتید، متخصصان و صاحبنظران در حوزه های مختلف پزشکی و طب مکمل افتتاح شد و متخصصان به  بحث و تبادل نظر درخصوص  آخرین یافته های علمی و دستاوردها و درمان های نوین در زمینه سردرد در سالمندان پرداختند.

17 درصد سالمندان بطور متناوب  سردرد را تجربه می کنند

در ابتدای مراسم دکتر بهرامی رییس جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهیدبهشتی، سردرد را یکی شکایت شایع مردم در جهان برشمرد که با توجه به رشد سالمندی و افزایش مصرف داروها و بروز اختلالات کبدی و کلیوی، این افراد دجار سردرد می شوند و غالبا 17 درصد سالمندان بطور متناوب  سردرد را تجربه می کنند.

وی با اشاره به شیوع سردرد در سالمندان خاطرنشان کرد که در این کنفرانس از منظر علوم مختلف نظیر مغز و اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی، هومیوپاتی، بیورزونانس، لیزرهای کم توان و طب ایرانی، راه حل های مناسب برای درمان سردرد در سالمندان مورد بررسی قرار می گیرد که امیدواریم که نتایج این گفتمان مثمرثمر واقع شود.  

دکتر بهرامی در ادامه بر لزوم هم افزایی، مشارکت و تعامل متخصصان رشته های مختلف برای دستیابی به راهکارهای مناسب در درمان این بیماری تاکید کرد و برخی از توفیقات حاصل از این اجماع نظر توسط جهاد دانشگاهی در حوزه های مختلفی نظیر درمان بیماریهای پستان و ناباروری را یادآور شد.

وی خاطرنشان کرد: در راستای اقتصاد مقاومتی درصدد برآمدیم این کنفرانس را بصورت آنلاین از طریق فضای مجاری برگزار کنیم که بصورت همزمان در دانشگاههای رفسنجان، کرمان، شیراز، مشهد، اهواز و اردبیل پخش می شود و اساتید و متخصصان و دانشجویان می توانند از مطالب ارایه شده بهره مند شوند.

دکتر بهرامی  اظهار امیدواری کرد این تجربه آغازی برای اجماع روی مسایل حوزه سلامت بمنظور دستیابی به راهکارهای مناسب درجهت رفع مشکلات و مسایل این حوزه مختلف باشد.

رسالت و ماموریت جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهیدبهشتی در دو حوزه سلامت روان و سالمندی است

در ادامه مراسم دکتر پورعابد معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی ضمن ارایه گزارشی از فعالیتهای جهاد دانشگاهی در حوزه پزشکی و سلامت، جهاد دانشگاهی را یک نهاد عمومی غیردولتی عنوان کرد که هدف اصلی آن انجام پژوهشهای کاربردی است که بطور مستقیم با نیازهای مردم و جامعه در ارتباط می باشد و پژوهشگران این نهاد با استفاده از تمام ظرفیتها و امکانات برای دستیابی به راهکارهای مناسب در این راستا تلاش می کنند.

دکتر پورعابد در این گزارش به تاریخ اولین پژوهش جهاد دانشگاهی در حوزه سلامت، راه اندازی مرکز ناباروری رویان، پژوهشکده گیاهان دارویی، تاسیس مرکز تحقیقات نانوبیوتکنولوژی، فعالیتهای صورت گرفته در حوزه های طب بازساختی، سرطان و بیماریهای پستان، زیست فناوری جانوری و ... اشاره کرد.

وی با اشاره به این که رسالت و ماموریت ویژه ای که به جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهیدبهشتی سپرده شده است در دو حوزه سلامت روان و سالمندی تعیین شده است، اظهار امیدواری کرد که این کنفرانس آنلاین شروع یک جریان علمی در حوزه سلامت سالمندان و گامی موثر در این زمینه باشد.

معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی در خاتمه خاطرنشان کرد: در جهاد دانشگاهی همواره پژوهش و درمان در کنار هم دیده شده است و هدف تمامی واحدهای جهاد دانشگاهی دستیابی به راهی برای کاهش درد و آلام بیماران است. در تمامی این سالها تلاش می کنیم و امیدوارم پژوهشگران ما در این زمینه موفق باشند.

سردرد بحثی بسیار جدی در سالمندان است

در ادامه مراسم  دکتر مصطفی حمدیه دبیر علمی این کنفرانس نیز سردرد را یک معضل بالینی و بسیار شایع برشمرد که با توجه به تأثیر آن بر عملکرد فرد و به ویژه سالمندان در این کنفرانس از سوی متخصصان مختلف نورولوژی، روانشناسی، روانپزشکی، طب ایرانی مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

وی سردرد را یک معضل بالینی و یکی از پیامدهای مسائل پزشکی سالمندی دانست و خاطرنشان کرد: سردرد از جمله بحثهای بسیار جدی در سالمندان است و سیمای بالینی آن بسیار متنوع می باشد و زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد که در درمان آن باید به فاکتورهای متعددی توجه شود .

به گفته دکتر حمدیه، علل سردردهای ثانویه در سالمندان ممکن است افسردگی، مشکلات کبدی، یبوست و... باشد که در این نشست مورد بحث و بررسی قرار خواهند گرفت.

گفتنی است در ادامه این کنفرانس دو پانل تخصصی با حضور اساتید و متخصصان برگزار شد که در پانل اول دکتر زهرا وهابی درخصوص روش‌های غیردارویی درمان سردرد در سالمندان، دکتر علیرضا پیرخائفی درخصوص تحلیلی بر تأثیر درمان‌های شناختی رفتاری بر بهبود علائم سردرد و دکتر مینا موحد درخصوص توصیه‌های طب ایرانی برای مبتلایان به سردرد، جدیدترین دستاوردها و شیوه های درمانی را ارایه کرده و به سوالات حاضران پاسخ گفتند.

در پانل دوم نیز دکتر حمیدرضا طاهری یگانه درخصوص سردرد و ارتعاشات سلولی، دکتر کامران جلالی درخصوص راهکارهای درمان در سردرد از منظر پزشکی فرامولکولی و دکتر غلامرضا اسماعیلی جاوید درخصوص کاربرد لیزر کم‌ توان بر درمان سردرد دستاوردها و مطالب خود را ارایه کردند.

انتهای پیام/


١٣:٢٦ - دوشنبه ١٦ مهر ١٣٩٧    /    عدد : ٦٨٣٣٨    /    تعداد نمایش : ٣٢٩