صفحه اصلي > اخبار > وبلاگ علمی 
 


  چاپ        ارسال به دوست

شایع ترین و کشنده ترین سرطان در میان زنان چیست؟

دکتر فرشته کمانی متخصص جراحی عمومی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به مناسبت هفته بانوان در خصوص یکی از بیماریای شایع در بانوان اظهار داشت: متاسفانه یکی از شایعترین و کشنده ترین بیماریهای بانوان سرطان پستان  است به شکلی که از هر 7 خانم یک نفر در طول عمر خود به این بیماری مبتلا می شوند.
 
وی ادامه داد:اگر چنانچه این بیماری به موقع تشخیص داده شود؛ باردرمانی وهزینه های خانواده کاهش می یابد و درنهایت با تشخیص به موقع  واعطای سلامتی به ستون اصلی خانواده، یعنی مادر خانواده می توانیم در ایجاد خانواده سالم و رشد کودکان کمک کنیم .
 
استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی گفت: آمار بیانگر این مهم است که  در دنیا 1.8 و در جامعه ایرانی  1.7 بانوان به این بیماری مبتلا می شوند. متاسفانه در کشور ما سن شیوع این بیماری پایین آمده است که می توان به راحتی و با یک آموزش ساده غربالگری در مراحل اولیه این بیماری را کشف و به مراحل درمانی بعدی کمک کرد. چرا که در مراحل ثانویه به بعد هم روند درمان بیماری پیچده ترمی شود و هم بارمالی بیشتری به سیستم درمانی تحمیل می شود.
 
دکتر فرشته کمانی ادامه داد: دسترسی به معاینه و درمان پستان بعنوان یکی از اعضای بیرونی بسیار ساده است بنابراین فرد با یک توجه کوچک به خود می تواند این نشانه ها را پیدا کند و درصدد درمان آن برآید. لازم است هر خانمی بالای سن 20 سال برای اولین بار به پزشک مراجعه کند و درموارد پیشرفته ترنیز نمونه برداری انجام شود.
 
وی ادامه داد:اکثر تومورهای پستان  بدون درد هستند و برای شناسایی ضایعات پستانی اولین کسی که می تواند به فرد کمک کند خود بیمار است، بنابراین تمای خانم هایی که در سنین باروری هستند با مراجعه به پزشک عمومی یا متخصص زنان می توانند آموزش های لازم در این خصوص دریافت و به محض مشاهده کوچکترین علائمی دربافت پستان، عدم تقارن، توده، هر گونه تغییرشکل و یا ترشح به پزشک مراجعه کنند.
   
استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی گفت: خوشبختانه با پیشرفت هایی که در علم پزشکی انجام شده است هم درخصوص جراحی و هم درمورد شیمی درمانی راهکارهای تازه ای بدست آمده است. باید به این مهم توجه کرد هیچ وقت پیدا شدن سرطان پستان به معنای پایان عمر بیمار نیست. قبلا جراحی ها خشن تر بود و فردی که دچار این بیماری می شد با قطع عضو مواجه می شد و ما مجبور بودیم که تمام سینه بیمار را برداریم اما امروز به راحتی هم می شود پستان بیمار را حفظ کرد و با استفاده از درمانهای به موقع و کمکی سلامتی و زیبایی را برای بیمار حفظ کرد.
 
وی در خاتمه گفت: سرطان هیچ وقت پایان زندگی نیست و همیشه جای امید باقی  است می توان با دادن اطلاعات و درمان به موقع بیمار را به زندگی کامل و سالم برگرداند.
 


١٥:٢٥ - يکشنبه ٢٩ مهر ١٣٩٧    /    عدد : ٦٩١٧٠    /    تعداد نمایش : ٢٨٩