صفحه اصلي > اخبار > وبلاگ علمی 
 


  چاپ        ارسال به دوست

کانون های محتمل پشه آئدس شناسايي شد/ مراقب تاير اتومبيل و گياه بامبو وارداتي باشید!

فرنوش کارشناس بیماری های منتقله از ناقلین معاونت امور بهداشتی با بیان این مطلب، اظهار داشت: مراقبت حشره شناسی بخش مهمی از مراقبت تلفیقی برای سیاست گذاری مبتی بر شواهد در پیشگیری و کنترل بیماری دنگ، چیکونگونیا و زیکا می باشد.


 فرنوش با بیان این نکته که هدف از مراقبت، حشره شناسایی، شناسایی زود هنگام ورود پشه های آئدس آلبو پیکتوس و آئدس اجیپتی به مناطق جدید جغرافیایی و بررسی احتمالی گسترش آن می باشد، اظهار داشت: از آنجایی که محدوده تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در اجرای مراقبت آئدس در سناریوی اول قرار گرفته است یعنی آئدس اجیبتی و آئدس آلبوپیکتوس در منطقه استقرار نیافته است؛ از این رو برنامه مراقبت در مکان هایی که امکان استقرار احتمالی پشه ناقل وجود دارد متمرکز شده است.

 


وی افزود: تجارت بین الملل و جابجایی کالا های محتوی تخم پشه موجب گسترش پشه های ناقل بیماری می شود از جمله کالاهای ناقل تخم پشه می توان به تایراتومبیل ها اشاره کرد.


کارشناس بیماری های منتقله از ناقلین معاونت بهداشت، با اشاره به اقدامات صورت گرفته جهت بررسی کانون های بیماری، گفت: مناطقی که برای مراقبت حشره شناسی اولویت دارند، شناسایی شدند. به همین منظور بررسی کانون های محتمل شامل محل دپوی لاستیک های وارداتی از کشورهای آلوده در منطقه خاوران، شوش و مسعودیه همچنین ترمینال شرق و بازار گل محلاتی که محل توزیع گیاهان لاکی بامبو می باشد، همراه با کارشناسان بیماری ها و بهداشت حرفه ای مرکز بهداشت شرق شناسایی و بررسی شدند.

 


وی افزود: مراقبت حشره شناسی هر 15 روز یکبار و در تمام فصل فعالیت پشه باید انجام شود و در صورت مشاهده تخم و لارو پشه قبل استقرار پشه سناریوی بعدی بلافاصله باید عملیاتی گردد.

انتهای پیام/
 


١٣:٢٥ - دوشنبه ٧ آبان ١٣٩٧    /    عدد : ٦٩٥٧٨    /    تعداد نمایش : ٥٠٩