صفحه اصلي > اخبار > وبلاگ علمی 
 


  چاپ        ارسال به دوست

مرکز مشاوره بیماری های رفتاری به مبتلایان اچ آی وی و ایدز خدمات رایگان می دهد

رییس مرکز تحقیقات عفونی گرمسیری گفت: مرکز مشاوره بیماری های رفتاری در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با هدف پیشگیری و کنترل بیماری HIV/AIDS شکل گرفته و به بیماران مبتلا خدمات رایگان ارائه می دهد و در این مراکز فعالیت هایی از جمله آموزش، مشاوره بیماری، پیشگیری از بیماری از طریق دارو و مشاوره به صورت کاملا رایگان به متقاضیان ارائه می شود.

دکتر یادگاری نیا در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان این مطلب که، اچ‌آی‌وی یک ویروس است که از طریق خون و یا تماس جنسی از فرد ناقل به فرد سالم منتقل می‌شود، نسبت به افزایش این بیماری در کشور هشدار داد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در ادامه، ضمن ابراز نگرانی از افزایش موارد ابتلا HIV/AIDSدر کشور، گفت: در سالهای گذشته بیشترین عامل رشد و انتقال این بیماری در کشور اعتیاد و تزریق مشترک  بود ولی متاسفانه امروزه به دنبال مقاربت جنسی حفاظت نشده که پیشگیری، آموزش و کنترل آن به مراتب سخت  تر از موارد دیگر است،  افزایش یافته است، چرا که در بسیاری از موارد فرد از ابتلا به این ویروس در بدن خود بی اطلاع است و به راحتی از طریق تماس جنسی محافظت نشده ناقل این بیماری می شود. از این رو باید رسانه‌ها، صدا و سیما، مطبوعات، پزشکان، شهرداری، مدارس، خانواده ها و... در بالا بردن آگاهی جوانان اقدام کنند، در غیر این صورت با اپیدمی بیماری اچ آی وی / ایدز در کشور روبرو می‌شویم.  

وی افزود: از زمان ظهور ویروس اچ آی وی در دنیا،  بسیاری از کشورها از این بیماران می‌ترسیدند، اما امروزه کشورهای زیادی در دنیا از جمله استرالیا، کانادا، آمریکای شمالی و اسکاندیناوی اعلام کرده اند که مشکل ابتلا به ایدز ندارند و موارد جدید ابتلا به ایدز در آنها به صفر رسیده است. اما در بسیاری از کشورهای خاورمیانه، تایلند و چین افزایش موارد جدید ابتلا، باعث نگرانی شده است و این نگرانی بیشتر درباره کسانی است که اطلاعات کافی درباره راه‌های انتقال ایدز ندارند.

متخصص بیماری‌های عفونی در ادامه با بالابردن آگاهی و آموزش را عاملی مهم در راستای بهبود وضعیت  و درمان مبتلایان به  اچ آی وی / ایدز دانست و خاطرنشان کرد: بیماری ایدز هرگز وحشتناک نیست و اگر مردم اصول اولیه را  بدانند نباید از برخورد با آن بترسند. فرد مبتلا به این بیماری در صورت مراجعه به مراکز درمانی می تواند عمر طبیعی داشته باشد و در ادامه با درمانهای دارویی و کاهش میزان ترشح ویروس در خون؛ روند بیماری کند شده و امکان انتقال نیز به مراتب پایین تر می آید.

وی در ادامه افزود: مراکز بهداشتی خاصی برای مشاوره بیماران مبتلا به  ایدز تحت عنوان  کلینیک های مثلثی یا مراکز مشاوره بیماریهای رفتاری وجود دارد که در این مراکز خدمات متعددی نظیر؛ آزمایشات، دارو، سرنگ رایگان(مربوط به معتادین تزریقی) و مشاوره ها و آموزش های رایگان ارائه می شود.

بنا به گفته دکتر یادگاری تمام مراکز بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشورو برخی مراکز خدمات جامع سلامت و پایگاههای بهداشت تمامی خدمات را به افراد مبتلا و کاملا محرمانه و حتی اگر فردی به بیماری مبتلا نباشد و تنها می‌خواهد از آن مطمئن شود، را به رایگان انجام می دهند. همچنین در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی  مراکز مشاوره بیماریهای رفتاری (بصورت کاملا رایگان) خدمات متنوعی را در بیمارستانهای مسیح دانشوری و لقمان حکیم  به متقاضیان ارائه می دهد.  

وی در ادامه پرهیز از رفتارهای پرخطر را مورد تاکید قرار داد و در خصوص علائم اولیه و اختصاصی HIV/AIDS، هشدار داد: ایدز، مرحله پیشرفته بیماری است و اگر درمان نشود، بیمار دچار عفونت‌های فرصت طلب و در نهایت مرگ می‌شود. ممکن است این بیماری همانند یک سرماخوردگی ویروسی ساده، مشکلات گوارشی و یا بیماری پوستی بروز کند و سپس در مرحله پنهان قرار بگیرد و سیستم دفاعی را تخریب کند. در ادامه پس از بروز علائم ثانویه و تخریب سیستم دفاعی فرد دچارعفونت های فرصت طلب می شود، متاسفانه بخشی از بیماران در این مرحله مراجعه می کنند که این افراد در این مرحله احتمالا تعداد زیادی را مبتلاکرده اند و بیماری نیز پیشرفت  قابل داشته است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی سومین گردهمایی بین المللی و هفتمین سمینار سراسری HIV/AIDS   به مدت سه روز از 30 آبان تا دوم آذرماه با حضور متخصصان داخلی و بین المللی در تالار امام خمینی (ره) دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به منظور تلاش برای ریشه کنی بیماری اچ آی وی برگزار می شود.

انتهای پیام/


١٣:٤٢ - دوشنبه ٢٨ آبان ١٣٩٧    /    عدد : ٧٠٤٣٩    /    تعداد نمایش : ٢٧٨