صفحه اصلي > اخبار > وبلاگ علمی 
 


  چاپ        ارسال به دوست

سالانه 4 میلیون نفر بر اثر «دیابت» در جهان می میرند

افزایش شیوع بیماری دیابت در جهان، این بیماری را به بزرگترین اپیدمی تاریخ تبدیل کرده است.  انتظار می رود تا پایان سال 2045 تعداد افراد مبتلا به دیابت 20 تا 79 سال به 619 میلیون نفر در دنیا برسد و متاسفانه سالانه 4 میلیون نفر به دلیل این بیماری جان خود را از دست می‌دهند.
 
دکتر فرزانه فربخش رئیس گروه کنترل و پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشت، با بیان این مطلب، اظهار داشت:. از طرف دیگر 392 میلیون نفر در جهان دچار اختلال تحمل گلوکز هستند که در صورت عدم مداخله موثر اغلب آنها مبتلا به دیابت خواهند شد. 
 
وی افزود: در حال حاضر حداقل 11 درصد جمعیت بالای 25 سال کشورمان مبتلا به دیابت هستند و حداقل 25 درصد آنان از بیماری خود آگاه نیستند. جمهوری اسلامی ایران متعهد گردیده است با توجه به اهداف سند ملی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر و عوامل خطر مرتبط، سیر صعودی شیوع دیابت را تا سال 1404 متوقف نماید.
 
رئیس گروه کنترل و پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشت، در خصوص هفته پیشگیری از بیماری دیابت گفت: امسال نیز به منظور آگاهی عموم هموطنانمان درباره بیماری دیابت و تاکید بر اهمیت اصلاح شیوه زندگی، همانند سالهای گذشته روزهای 19 لغایت 25 آبان ماه به عنوان هفته ملی دیابت نامگذاری شده است.
 
دکتر فربخش ادامه داد: با توجه به اینکه خانواده ها نقش مهمی را در رفع عوامل خطر قابل تغییر برای دیابت نوع 2 بازی می کنند، می بایست با آموزش و ترویج فعالیت بدنی و تغذیه مناسب باعث افزایش کیفیت زندگی خانواده ها شویم. به همین جهت شعار روز جهانی دیابت برای دو سال متوالی «دیابت و خانواده» (The Family and Diabetes) می‌باشد.
 
در طول هفته ملی دیابت درسطح معاونت بهداشت دانشگاه فعالیت¬ هایی مانند برگزاری همایش پیاده روی 2000 نفری با حضور سفرای دیابت، برگزاری 5 جشنواره غذا در سطح مراکز خدمات جامع سلامت و 2 جشنواره غذای سالم در سطح  مدارس، برگزاری 3 همایش با موضوع دیابت نگرانی هر خانواده، آموزش عموم مردم و گروه‌‎های خاص بیش از 11000 نفر در خصوص بیماری دیابت، راه‌های پیشگیری و تاثیر حمایت خانواده در کنترل این بیماری، غربالگری میزان قند خون بالغ بر 5000 نفر در سطح مدارس، ادارات، ایستگاه‌های مترو، موزه هنرهای باستانی، مصلی شهرستانهای تابعه دانشگاه، شهرداری مناطق و میادین میوه و تره بار و مراکز خدمات جامع سلامت، برگزاری مسابقات نقاشی و ورزشی به همراه اهداء جوایز، برپایی چادر و نمایشگاه و غرفه، روز بدون قند و توزیع بسته های خرما و کشمش و جمع آوری قندان در ستاد شبکه‌های تحت پوشش، مصاحبه خبری و درج خبر در پایگاه خبرگزاری صورت گرفت. 
 
 
 
 
 
انتهای پیام/


١٦:٣٦ - چهارشنبه ٣٠ آبان ١٣٩٧    /    عدد : ٧٠٥٧٦    /    تعداد نمایش : ٢٤٩