صفحه اصلي > اخبار > وبلاگ علمی 
 


  چاپ        ارسال به دوست

چند نفر در کشور "ایدز" دارند؟/ انجام رایگان تست HIV در 3 ایستگاه مترو

سازمان جهانی بهداشت در جهت آگاه بخشی مسئولان و آحاد افراد جامعه به موضوع ایدز و همراه کردن آنها برای پیشگیری از این بیماری، تعیین یک مقطع زمانی خاص در سال را ضروری دانسته و به همین مناسبت هر ساله اول دسامبر (10 آذرماه) روزجهانی ایدز نامیده شده است.
 
دکتر نوائیان کارشناس برنامه پیشگیری و کنترل ایدز و بیماریهای آمیزشی معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این مطلب، افزود: شعار امسال روز جهانی ایدز، "برای آگاهی از سلامتی خود من هم آزمایش می دهم" است که در جهت اهداف برنامه جهانی 90 90 90 و کمک به دستیابی اولین 90 آن که به معنی شناسایی 90 درصد از افراد مبتلا به HIV در جامعه می‌باشد، نام گذاری شده است تا بتوان با افزایش بیماریابی و درمان به موقع، از اپیدمی بیماری در جامعه جلوگیری به عمل آورد.
 
دکتر نواییان در خصوص بیماری ایدز افزود: ایدز یک بیماری عفونی مزمن است که توسط ویروس اچ ای وی ایجاد می شود و تنها مخزن این ویروس انسان است و در خارج از بدن به سرعت از بین می رود.
 
وی با بیان اینکه ویروس اچ ای وی به محض ورود به بدن انسان در داخل گلبول های سفید جای می گیرد و شروع به رشد و تکثیر می نماید، گفت: سالها طول خواهد کشید (10 الی 15 سال) تا بیماری نقص ایمنی اکتسابی( ایدز) در فرد ایجاد گردد و در این مدت فرد ظاهر سالم و بدون علامتی خواهد داشت درحالیکه بعنوان ناقل، ویروس را به دیگران منتقل می کند. 
 
به گفته این کارشناس برنامه پیشگیری و کنترل ایدز مهمترین راه انتقال این بیماری استفاده مشترک از سرنگ آلوده به ویروس اچ ای وی، داشتن روابط جنسی محافظت نشده و نامطمئن، انتقال از مادر به جنین و همچنین فرو رفتن سوزن و وسایل تیز و برنده آلوده به بدن است.
 
دکتر نوائیان با اشاره به وضعیت این بیماری در کشور، اظهار داشت: بر اساس اطلاعات اداره ایدز وزارت بهداشت، در کشور ما وجود 60000 نفر مبتلا به اچ ای وی، تخمین زده میشود. تا کنون 34 هزار نفر شناسایی شده اند و 24860 نفر براساس اطلاعات آماری ثبت شده، زنده هستند. و از این تعداد 14459 نفر از انها به مراکز بهداشتی جهت دریافت مراقبت و درمان مراجعه نموده اند.
 
وی با بیان این مطلب که 6 مرکز مشاوره بیماریهای رفتاری در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مشغول ارائه خدمات به بیماران هستند، اذعان کرد: در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نزدیک به 1000بیمار مبتلا به اچ ای وی در حال مراقبت و درمان زیر نظر پزشکان درمانگر ایدز هستند و بررسی بار ویروسی این بیماران نشان دهنده موفقیت بالای 90 درصدی آنها است.
 
دکتر نوائیان در خصوص الگوی انتقال بیماری ایدز گفت: شواهد نشان میدهد الگوی انتقال بیماری در سال‌های اخیر تغییر کرده است. به طوری که بروز اچ ای وی در زنان رو به افزایش است. بر این اساس برنامه کشوری کاهش آسیب در زنان در معرض خطر اچ ای وی هم اکنون در کشور در حال اجرا می باشد. 
 
وی در پایان یادآور شد: در معاونت بهداشت دانشگاه مرکز مشاوره زنان آسیب پذیر با هدف کاهش این بیماری مشغول به ارائه خدمت هستند. همچنین جهت کاهش تولد نوزاد مبتلا به بیماری، برنامه کشوری پیشگیری از انتقال اچ‌ای وی از مادر به کودک از سال 1396، در تمام مراکز خدمات جامع سلامت شهری، پایگاه‌های سلامت تحت پوشش دانشگاه در حال اجراست. در این برنامه همه مادران باردار از نظر بیماری بررسی می شوند و در صورت نیاز به پیگیری های بیشتر به مراکز مشاوره بیماریهای رفتاری ارجاع می شوند.  
 
دکتر نواییان در خصوص نام گذاری روزهای هفته اطلاع رسانی ایدز، گفت:  هرسال روزهای هفته اطلاع رسانی ایدز با هدف جلب مشارکت همه سازمان‌های شریک در برنامه کنترل اچ ای وی درکشور نام گذاری میگردد و نام گذاری روزهای این هفته در سالجاری به شرح زیر است:
 
پنج شنبه 8آذر: پیشگیری از اچ ای وی در زنان، مادران و کودکان
جمعه 9 آذر: خبرنگاران، ورزشکاران و هنرمندان
شنبه 10 آذر: سیاست گزاران و مسوولین
یکشنبه 11آذر: دانشجویان و جوانان
دوشنبه 12 آذر: افراد در معرض ابتلا، مبتلایان و خانواده های آنان- کارکنان بهداشتی- درمانی
سه شنبه 13: پژوهشگران، اندیشمندان و اساتید دانشگاه
چهارشنبه 14 آذر: روحانیون، طلاب و رهبران مذهبی
 
این کارشناس برنامه پیشگیری و کنترل ایدز و بیماریهای آمیزشی، در خصوص برنامه‌های معاونت امور بهداشتی در این هفته گفت: همزمان با هفته اطلاع رسانی ایدز معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به عنوان دبیر کمیته ایدز استان تهران، ضمن ارسال دستورالعمل بزرگداشت هفته اطلاع رسانی اچ ای وی به همه اعضای کمیته ایدز استان و شریک در برنامه کنترل ایدز برنامه هایی در جهت اطلاع رسانی عمومی خواهد داشت که نمونه ای از آنها به شرح زیر می باشد:
 
1. هماهنگی با متروی تهران جهت برپایی غرفه اطلاع رسانی و انجام تست اچ ای وی  در3 ایستگاه  پرتردد مترو تحت پوشش دانشگاه شامل ایستگاه‌های گلبرگ، نبرد و تجریش 
2. پخش تیزرهای آموزشی در کلیه قطارهای مترو استان تهران
3. برگزاری همایش اطلاع رسانی اچ ای وی جهت مشاورین و مراقبین سلامت شاغل در آموزش و پرورش شهرستانهای استان تهران
4. اجرای برنامه مشاوره و تست در اتوبوس ایدز در شهرستان ورامین و حومه
5. همکاری با مرکز تحقیقات عفونی دانشگاه جهت برگزاری سمینار ایدز، برای بازاموزی و آشنایی با آخرین تغییرات دستورالعمل های اجرایی
6. هماهنگی با صدا و سیما جهت مصاحبه زنده در برنامه های شبکه سلامت
7. تحویل کلیپ های آموزشی به نماینده شبکه پنج صدا و سیما در کمیته ایدز استان جهت آموزش عموم مردم
8. برگزاری کمپین اطلاع رسانی و انجام تست اچ ای وی جهت دانشجویان دندان پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی 
9. همایش اطلاع رسانی بیماری ایدز جهت دانش آموزان و پرسنل اموزش و پرورش شهرستان قرچک
10. بازدید آموزشی دانشجویان از مراکز مشاوره بیماری های رفتاری جهت آشنایی و آموزش آنان
 
انتهای پیام/


١٤:٢٦ - جمعه ٩ آذر ١٣٩٧    /    عدد : ٧٠٨٤١    /    تعداد نمایش : ٨٥٨