صفحه اصلي > اخبار > وبلاگ علمی 
 


  چاپ        ارسال به دوست

هشدار نسبت به شیب صعودی بیماری«فشار خون بالا»/ فشارخون، عامل 54 درصد سکته‌های مغزی

رئیس بخش نفرولوژی و دیالیز مرکز پزشکی شهید مدرس با بیان اینکه بیماری‌های قلبی عروقی مهم‌ترین علت مرگ‌ومیر هستند، گفت: در بین ریسک فاکتورهای مربوطه  حدود 54 درصد سکته‌های مغزی و 47 درصد بیماری‌های ایسکمی قلبی (کم رسیدن خون، به اندام یا ناحیه‌ای از بدن) مربوط به فشارخون بالا بوده و این عامل دومین علت نارسایی پیشرفته کلیه است.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر امیرحسین میلادی پور نفرولوژیست و رئیس بخش نفرولوژی و دیالیز مرکز پزشکی شهید مدرس در توضیح فشارخون بالا گفت:  فشارخون طبیعی کمتر از 120/80 میلی‌متر جیوه است در حالی ‌که در مرحله قبل از فشارخون بالا و یا فشارخون افزایش‌یافته میزان فشارخون به 120-139/ 80 میلی‌متر جیوه می‌رسد.


دکتر میلادی پور اظهار داشت: میزان شیوع فشارخون بالا حدود 25 درصد (در افراد بالاتر از 18 سال) است که این میزان به علت بالا رفتن متوسط سن جامعه و نیز افزایش چاقی در حال افزایش است و این مسئله نه‌تنها در کشورهای پیشرفته بلکه در کشورهای درحال‌توسعه اهمیت دارد.


رئیس بخش نفرولوژی مرکز پزشکی شهید مدرس با اشاره به اینکه به علت رژیم‌های غذایی نامناسب، چاقی، زندگی شهرنشینی و استرس‌ها، سن شروع فشارخون بالا در دهه‌های اخیر رو به کاهش است، تأکید کرد: ابتلا به فشارخون بالا با افزایش سن رابطه مستقیمی دارد به‌طوری‌که در سنین بالا شیوع آن حتی به بیش از 70-60 درصد نیز می‌رسد.

وی با بیان اینکه افراد با زمینه فشارخون بالا در سنین پائین دچار فشارخون بالا می‌شوند، گفت: افرادی که والدین آن‌ها در دهه 6 یا 7 زندگی مبتلابه فشارخون بالا شده‌اند خود در دهه 3 یا 4 دچار افزایش فشارخون بوده‌اند.


دکتر امیرحسین میلادی پور در مورد وضعیت کنترل فشارخون گفت: در سال‌های اخیر حتی با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده و کنترل فشارخون اما هنوز در جوامع پیشرفته کمتر از 50 درصد افراد کنترل مناسب فشارخون دارند و بقیه بیماران یا از فشارخون بالای خود بی‌اطلاع بوده یا تحت درمان‌های نامناسب هستند.


وی افزود: با توجه به شواهد در کشور ما وضعیت فشارخون کنترل‌شده کمتر از این میزان بوده و با توجه به عوارض قلبی عروقی، سکته‌های مغزی، عوارض کلیوی، چشمی و غیره برنامه‌ریزی برای تشخیص و درمان در مراحل اولیه از اهمیت زیادی برخوردار است.


 دکتر میلادی پور علل ابتلا به فشارخون را مشتمل بر علل اولیه و ثانویه برشمرد و خاطرنشان کرد: حدود 95 درصد موارد ابتلا فشارخون جزو علل اولیه است و علل ثانویه شامل بیماری‌های کلیوی (عروقی کلیوی و یا پارانشی مال)، بیماری‌های غده آدرنال (هیپرآلدوسترونیسم اولیه، فنوکروموستیوما، کوشینگ و غیره)، بیماری‌های غده تیروئید (پرکاری یا کم‌کاری غده تیروئید)، کوارکتاسیون آئورت، هیپرپاراتیروئیدیسم، آکرومگالی، داروها و غیره است.


وی در مورد نحوه تشخیص بیماری اظهار داشت: برای تشخیص فشارخون بالا باید فشارخون در شرایط مناسب و استاندارد در چند جلسه (حداقل 3-2 جلسه) به فواصل بررسی شده و درصورتی‌که میزان فشارخون بیشتر یا برابر 80/130 میلی‌متر جیوه بود، نشان‌دهنده فشارخون بالا است.


رئیس بخش نفرولوژی مرکز پزشکی شهید مدرس گفت: در بررسی‌های اولیه لازم است همه بیماران با فشارخون بالا ازنظر وجود و وسعت عوارض فشارخون در ارگان‌ها، بررسی ریسک فاکتورهای قلبی عروقی و همچنین بررسی و رد علل ثانویه فشارخون بالا مورد ارزیابی قرار بگیرند.

 

وی تأکید کرد: در شرح‌حال بیمار سابقه مدت فشارخون، مصرف داروهای پائین آورنده فشارخون و یا داروهای که باعث افزایش فشارخون می‌شوند مانند استروژن‌ها، آستروئیدهای آدرنال، کوکائین، سمپاتومیمتیک ها و داروهای سرما خورگی، داروهای مسکن غیراستروئیدی اهمیت دارد و در بررسی‌ها وجود سابقه خانوادگی فشارخون بالا، بیماری‌های قلبی عروقی زودرس، بیماری‌های کلیوی، دیابت، نقرس به همراه وجود بیماری‌های همراه مانند بیماری‌های قلبی، دیابت، هیپرلیپیدمی، سیگار کشیدن، مصرف الکل  و رژیم پرنمک لحاظ شود.


دکتر میلادی پور با بیان این موضوع که درمان بیماران مبتلابه فشارخون بالا شامل درمان‌های غیر داروییو درمان‌های دارویی است اظهار داشت: درمان‌های غیر داروییعبارت‌اند از کاهش وزن، رژیم غذایی غنی از میوه‌ها و سبزی‌ها و لبنیات کم‌چرب، محدودیت مصرف چربی به‌ویژه چربی‌های اشباع‌شده،  کاهش مصرف نمک و سدیم، فعالیت فیزیکی و ورزش هوازی مانند راه رفتن سریع حداقل 30 دقیقه در روز و قطع سیگار و الکل.


وی با اشاره به درمان‌های دارویی در فشارخون بالا گفت: درصورتی‌که فشارخون با درمان‌های غیر دارویی در افراد سالم به کمتر از 90/140 میلی‌متر جیوه و در افرادی که دچار دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی و یا بیماری کلیوی می‌باشند کمتر از 80/130 میلی‌متر جیوه کاهش نیابد و یا فشارخون در مرحلهشدید باشد درمان دارویی توصیه می‌شود.

 

انتهای پیام/


١٠:١٢ - شنبه ٦ بهمن ١٣٩٧    /    عدد : ٧٣٤٨٩    /    تعداد نمایش : ٣٦٦