صفحه اصلي > اخبار > وبلاگ علمی 
 


  چاپ        ارسال به دوست

عوارض شوینده ها را جدی بگیرید/انتشار گازهای سمی در خانه تکانی

همه‌ساله با نزدیک شدن به پایان سال و عید نوروز فعالیت‌های مربوط به نظافت منازل افزایش‌یافته و به‌تبع آن استفاده از مواد شوینده، سفیدکننده و جرم‌گیر زیاد می‌شود و با توجه به مخاطرات بهداشتی و ایمنی استفاده از این مواد، توجه به توصیه‌ها و نکاتی می‌تواند ضمن حفظ سلامت، ریسک مواجهه با این مخاطرات را کاهش دهد.
 

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مهندس حریری رئیس گروه بهداشت حرفه‌ای معاونت امور بهداشتی گفت: بسیاری از این مواد به دلیل ماهیت عملکردی خود در لکه بری و ضدعفونی کردن سطوح از مواد شیمیایی با پایه اسیدی یا بازی و غیره مانند آمونیاک استفاده می‌کنند که با توجه به محرک بودن آن‌ها  تماس پوستی یا مواجهه استنشاقی با این مواد می‌توانند سبب ایجاد  تأثیرات مخربی بر سیستم‌های بدن انسان بگذارد. 
 
وی در مورد محل نگهداری مواد شوینده و استفاده از آن‌ها ابراز داشت: پس از خرید، این مواد را در جای مناسبی دور از دسترس کودکان قرار دهید. قرار دادن این مواد در آشپزخانه بخصوص در کابینت‌های پایینی که کودکان دسترسی راحت‌تری به آن‌ها دارند، به دلیل کنجکاوی  زیاد کودک می‌تواند ریسک مخاطراتی مانند نوشیدن این مواد توسط کودک را افزایش دهد. همچنین هرگاه در هنگام استفاده از این مواد زنگ تلفن یا درب منزل به صدا درآمد و کودک شما هم در منزل حضور دارد هرگز کودک را با این مواد تنها نگذارید و تا هنگام مراجعت دوباره کودک را همراه خود ببرید.
 
وی با اشاره به اینکه هنگام استفاده از مواد جرم‌گیر و سفیدکننده حتماً از دستکش و عینک استفاده کنید تا از تماس پوستی و پاشش قطرات این مواد به داخل چشم جلوگیری شود، افزود: مواد شوینده  به دلیل وجود آنزیم‌هایی که خاصیت چربی زدایی دارند می‌تواند سبب از بین رفتن چربی موجود در پوست دست شده و پوست دست را خشک کند.
 
به گفته مهندس حریری، استفاده از ماسک‌های تنفسی رایج مانند ماسک‌های یک‌بارمصرف گرچه ممکن است در کاهش بوی ناشی از این مواد مؤثر باشد، اما در کاهش مواجهه استنشاقی با این مواد تأثیری ندارند زیرا قطر بخارت مواد شیمیایی بسیار کوچک‌تر از قطر خلل و فرج ماسک‌های یک‌بارمصرف هست و به‌راحتی از آن‌ها عبور می‌کنند. در صورت استفاده از این ماسک‌ها فرد با تصور اینکه ماسک از او محافظت می‌نماید خود را به‌راحتی در معرض بخارت این مواد قرار می‌دهد. درصورتی‌که از این مواد جهت نظافت مکان‌های سربسته مانند دستشویی و توالت استفاده می‌شود حتماً پنجره را بازکنید در صورت عدم وجود پنجره، درب آن‌ها باز باشد و سیستم تهویه روشن گردد تا از تجمع بخارات این مواد در محیط کاسته شود.
 
رئیس گروه بهداشت حرفه‌ای معاونت امور بهداشتی اذعان داشت: هرگز مواد سفیدکننده و جرم‌گیر را باهم مخلوط نکنید زیرا براثر فعل‌وانفعالات مواد شیمیایی باهم، خطراتاین مواد افزایش می‌یابد. همچنین از مخلوط کردن این مواد با آب داغ خودداری نمایید، زیرا حرارت سبب افزایش فعل‌وانفعالات شیمیایی شده بر میزان متصاعد شدن بخارات مواد شیمیایی می‌افزاید.
 
مهندس حریری با اشاره بر خطرات ناشی از استفاده از مواد شوینده، گفت: استفاده از این مواد توسط افرادی که بیماری‌های سیستم تنفسی مانند آسم داشته یا دچار آلرژی هستند، می‌تواند سبب تشدید بیماری شود. 
 
وی یادآور شد: در صورت پاشیده شدن این مواد بر روی چشم حداقل 15 دقیقه چشم را با آب فراوان شستشو داده سپس به چشم‌پزشک مراجعه کنید زیرا این مواد می‌توانند آسیب‌های جبران‌ناپذیری به قرنیه وارد کند. همچنین قبل از استفاده از مواد سفیدکننده، جرم‌گیر و غیره حتماً برچسب روی ظرف این مواد را مطالعه کنید این برچسب حاوی اطلاعات مفیدی درزمینهٔ نکات ایمنی و بهداشتی و کمک‌های اولیه در خصوص تماس با این مواد هستند. 
 
انتهای پیام/
 


١٣:٠٦ - سه شنبه ١٤ اسفند ١٣٩٧    /    عدد : ٧٥٠٤٥    /    تعداد نمایش : ٢٢٣