صفحه اصلي > اخبار > وبلاگ علمی 
 


  چاپ        ارسال به دوست

دید و بازدید نوروزی بر سلامت روان افراد تاثیر مثبت دارد

رئیس گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: دید و بازدیدهای نوروزی باعث ارتقای سطح سلامت روان افراد، تندرستی و سلامت جسمی، خودشکوفایی، افزایش بهره وری شغلی  و ارتقای کیفیت زندگی انسان می شود.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به نقل از معاونت بهداشت، محمدرضا غفارزاده رزاقی رئیس گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت امور بهداشتی دانشگاه با اشاره به اهمیت نقش دید و بازدیدهای نوروزی در سلامت روان افراد، انسان را موجودی اجتماعی برشمرد که یکی از مهمترین مولفه های زندگی وی از بدو تولد تا هنگام مرگ روابط بین فردی است.


وی با اشاره به اثر مستقیم روابط بین فردی و برقراری ارتباط با دیگران بر سلامت روان اظهار کرد: روابط بین فردی سبب افزایش بهره وری شغلی، موفقیت فرد و مقابله موثر با استرس می شود.
غفارزاده رزاقی با بیان اینکه روابط بین فردی تندرستی، سلامت جسمی و خودشکوفایی به همراه دارد، گفت: ارتباط با دیگران کیفیت زندگی انسان را افزایش می دهد.

 

رئیس گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت افزود: دید و بازدید با اقوام و خویشاوندان روی مغز تاثیر ‌گذاشته و تحقیقات جدید نشان می‌دهد که دیدار با اعضای خانواده یا حتی تماشای عكس‌های آنها سبب برانگیختن بخشی از مغز می شود كه بیانگر احساسات فرد درباره خانواده، دوستان و حتی خود فرد است.
 

غفارزاده ادامه داد: در این تحقیق فعالیت دو بخش مغز مقایسه شده است که یك بخش به دیدن اعضای خانواده و دیگری به ملاقات با دوستان و غریبه‌ها مربوط می شود.
 

وی یاد آور شد: این تحقیق علت این موضوع که چرا وقتی فردی شبیه خود را می بینیم فورا اعتمادمان نسبت به او جلب می‌شود را توضیح می دهد.
 

غفارزاده در ادامه گفت: به عقیده محققان این مطالعه(استیون پلاتك و شلی كمپ)، انسان دوست دارد کنار آدم‌های شبیه خود باشد و این امر به دلیل توانایی ذهن ناخودآگاه افراد در رابطه با كشف شباهت‌های ظاهری اتفاق می‌افتد.
 

به گفته وی محققان کشف کردند عكس‌های مربوط به بستگان و كسانی كه شباهت ظاهری با فرد مورد مطالعه داشتند از طریق بخش خودارجاعی مغز پردازش می شوند و بقیه تصاویر باعث فعال شدن ناحیه دیگری از مغز می شود كه مربوط به اخذ تصمیمات مهم و حساس در رابطه با خود می‌شود.

رئیس گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت از دیگر نكات این تحقیق به توانایی مغز به رتبه بندی افراد به لحاظ اجتماعی اشاره کرد و گفت: مغز اعضای فامیل را هم در صدر این دسته‌بندی قرار می‌دهد.
 

غفارزاده خاطرنشان کرد: با توجه به این که امور مربوط به فامیل از طریق بخش خود ارجاع مغز پردازش می‌شوند بنابراین از نظر فرد اعضای خانواده و فامیل جزو امور شخصی محسوب می‌شوند.
 

وی ادامه داد: به همین دلیل ما می‌توانیم بعضی از عادات‌ زشت دوستانمان را تحمل كنیم،ولی نمی‌توانیم در مورد بستگانمان این مسئله را بپذیریم، زیرا مغز ما در مورد آنها مانند خودمان قضاوت می‌كند.
 

رئیس گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت افزود: افراد پس از اشتغال طولانی مدت به کار و تحصیل در ایام تعطیلات نوروزی تمایل دارند با خویشاوندان و آشنایان خود حتی کسانی که مدت زیادی آنهارا ندیده اند، دیدار کنند و این دید و بازدید باعث برآورده شدن بسیاری از نیازهای روانی فرد و اهداف ارتباط بین فردی خواهد شد.
 

غفارزاده رزاقی با بیان این که دید و بازدیدهای نوروزی باعث می شود فرد احساس کند تنها نیست، گفت: مطالعات نشان دهنده این است که دید و بازدید با اقوام و خویشاوندان بر روی مغز تاثیر می گذارد و می تواند بخشی از مغز را که مسئول احساسات مثبت و سلامت بخش است، فعال کند.
 

رئیس گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت یادآور شد: دید و بازدید نوروزی همچنین باعث می شود انسان برای چند ساعت از افکار پریشان و نشخوارهای فکری رهایی یابد.
 

وی افزود: در واقع دید و بازدید یکی از مناطق امن فرد برای رهایی از افکار مزاحم به شمار می آید بنابراین برای ارتقای سطح سلامت روان، رفتن به مهمانی و مهمانی دادن در این ایام توصیه می شود.
 

غفارزاده ایام عید را فرصت مناسبی برشمرد تا افراد کمی از لاک تنهایی خود بیرون آمده و با کسانی که دوست‌شان دارند دیدار کنند.
 

وی چشم و هم‌چشمی را آفت بزرگی برای روابط خویشاوندی عنوان کرد که علاوه بر این که لذت چند ساعت دور هم بودن را نابود کرده و جرقه‌ای کوچک برای آتشی بزرگ در روابط زناشویی نیز محسوب می شود.
 

وی با بیان این که انسان برای تکامل و تبادل اطلاعات نیاز به روابط سالم و سازنده دارد، گفت: صرفا خود فرد می‌تواند باعث استحکام یا متلاشی شدن روابط خانوادگی شود؛ این در حالی است که در نبود شرایط سفر و تجدید روحیه، همین رفت و آمدهای هر چند کوچک و ساده می‌تواند عاملی برای بهبود شرایط روحی و روانی اقشاری باشد که علایم افسردگی را در خود مشاهده می‌کنند.
 

رئیس گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت در پایان توصیه کرد: اطرافیان افراد افسرده باید همه تلاش خود را برای ورود فرد به چرخه دید و بازدید به کار گیرند، زیرا آن‌ها در وهله اول برای تنها ماندن پافشاری می‌کنند. در حالی که شروع رابطه با دیگران می‌تواند نقطه آغاز رهایی از عواطف منفی باشد.
انتهای پیام/


١١:٤٢ - يکشنبه ٤ فروردين ١٣٩٨    /    عدد : ٧٥٧٦٢    /    تعداد نمایش : ٢٠٢