صفحه اصلي > اخبار > وبلاگ علمی 
 


  چاپ        ارسال به دوست

ورزش های مناسب برای کنترل بیماری پارکینسون را بشناسید

یک متخصص مغز و اعصاب با تاکید بر اثر مثبت ورزش بر بهبود کیفیت زندگی بیماران مبتلا به پارکینسون، گفت: بهتر است این افراد برای کنترل سیر بیماری، ورزش هایی مانند یوگا، تایچی، شنا و دوچرخه سواری را انتخاب کرده و به صورت روزانه انجام دهند.


دکتر سالاری متخصص مغز و اعصاب، فلوشیپ پارکینسون و اختلالات حرکتی در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اظهار کرد: بیماری پارکینسون درمان قطعی ندارد اما با درمان های دارویی به خوبی می توان علائم بیماری را کنترل کرد.

وی با بیان اینکه انتخاب درمان دارویی بر اساس شرایط کلینیکی بیمار و انتخاب پزشک متخصص است، توضیح داد: بیشتر داروهای در دسترس، خوراکی است. برخی از داروها نیز به صورت تزریقی برای بیماری پارکینسون در دسترس است.

این متخصص ادامه داد: یکی دیگر از روش های درمان این بیماری جراحی است که برای درمان آن دو الکترود در مغز بیمار کار گذاشته می شود و باعث افزایش سطح «دوپامین» در بدن و کنترل علائم بیماری می شود.

دکتر سالاری یادآور شد: نکته مهم این است که همه بیماران مناسب برای جراحی نیستند و تشخیص اینکه کدام بیمار از جراحی سود می برد بر عهده پزشک متخصص است.

وی افزود: کاردرمانی، گفتاردرمانی و فیزیوتراپی نیز می تواند کمک موثری در بهبود کیفیت زندگی بیماران باشد.

این متخصص ادامه داد: روش های دیگری مانند تزریق سلول های بنیادی در دست بررسی است، اما هنوز نتیجه مطلوبی از آنها مشاهده نشده است.

دکتر سالاری درباره تغذیه بیماران مبتلا به پارکینسون توضیح داد: بهتر است این بیماران از غذاهای کم چرب استفاده کنند و مصرف گوشت قرمز را محدود کنند و رژیم غذایی آن ها معطوف به سبزیجات تازه، ماهی و میوه ها به خصوص میوه های قرمز رنگ باشد.

وی در پایان یادآور شد: چای سبز و چای کوهی انتخاب مناسبی در رژیم غذایی بیماران مبتلا به پارکینسون است.

انتهای پیام/


١٥:٤٨ - شنبه ٢٤ فروردين ١٣٩٨    /    عدد : ٧٦٤١٧    /    تعداد نمایش : ٢١٣