صفحه اصلي > اخبار > وبلاگ علمی 
 


  چاپ        ارسال به دوست

کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان پروستات با انجام تست «پی اس آ»

یک متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی با بیان اینکه سرطان پروستات از نظر مرگ و میر رتبه ششم را بین سرطان ها دارد، گفت: به نظر می رسد تست پی اس آ می تواند به کسانی که سابقه فامیلی ابتلا به سرطان پروستات را دارند کمک کرده و میزان مرگ و میر آنان را کم کند.


دکتر بهرام مفید، در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار کرد: خوشبختانه در کشورهای آسیایی مثل ایران میزان شیوع ابتلا به سرطان پروستات نسبت به کشور های آمریکایی، اروپایی و استرالیایی کمتر است، اما با این وجود باید به آن توجه بیشتری شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره لزوم انجام پی اس آ گفت: مطالعات نشان نداده است که انجام پی اس آ یا تست های روتین بتواند میزان مرگ و میر ناشی از پروستات را کم کند، اما توصیه می شود بیمارانی که برای سلامت خود درباره ابتلا به سرطان پروستات نگران اند، یا کسانی که اعضای فامیل درجه یکشان مانند پدر و برادر به این بیماری مبتلا بوده است، این تست ها را انجام دهند.

این متخصص با بیان اینکه مردان متاسفانه در مقایسه با زنان به سلامت خود کمتر اهمیت می دهند، افزود: به نظر می رسد پی اس آ می تواند به کسانی که سابقه فامیلی ابتلا به سرطان پروستات دارند کمک کرده و میزان مرگ و میر آنان را کم کند.

دکتر مفید اندازه گیری پی اس آ و معاینه فیزیکی را از راههای بیماریابی سرطان پروستات عنوان کرد و گفت: کسانی که سابقه فامیلی ابتلا به سرطان پروستات را دارند و یا نژادهایی مستعد ابتلا به این بیماری که البته در ایران چنین نژادی وجود ندارد، با این آزمایشات بیماری شان زودتر تشخیص داده می شود و از پیشرفت آن جلوگیری می شود.

انتهای پیام/


١٢:٥٤ - دوشنبه ٢٦ فروردين ١٣٩٨    /    عدد : ٧٦٥٢٥    /    تعداد نمایش : ١٨٤