صفحه اصلي > اخبار > وبلاگ علمی 
 


  چاپ        ارسال به دوست

بیشترین مبتلایان به سرطان پستان در ایران 49-40 ساله هستند

دکتر نعمت اله رستمی فوق تخصص خون و آنکولوژی مرکز پزشکی شهید مدرس گفت: :براساس مطالعات انجام شده بیشترین آمار مبتلایان به سرطان پستان در ایران مربوطه به گروه سنی 49-40 سال است.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به نقل از مرکز پزشکی، آموزشی و درمانی شهید مدرس، دکتر رستمیدر حاشیه برگزاری کارگاه آموزشی مراقبت های پرستاری سرطان پستان در این مرکز اظهار داشت:سرطان پستان  شایع ترین و مهلک ترین سرطان در خانم هااست. در کشورهای غربی این بیماری عمدتاً در سنین بالای 50 سالگی دیده می شود، اما مطالعات نشان داده است که بیشترین تعداد مبتلایان به سرطان پستان در ایران در محدوده سنی 49-40 سال قرار دارند.

 

به گفته وی تعداد مبتلایان جوان تر در ایران بیشتر از کشور های غربی است که این تفاوت اپیدمیولوژیکی و همچنین تشخیص بیماری در مراحل پیشرفته از جمله عللی به شمار می آیند که باعث افزایش مرگ و میر مبتلایان به  این بیماران در کشور ما شده است.

 

این فوق تخصص خون و آنکولوژی عوامل مستعد کننده برای ابتلا به سرطان پستان را شامل سن بالا، عوامل ارثی و سابقه فامیلی، نازایی، اولین حاملگی بالای 30 سالگی، مصرف غذاهای حاوی چربی حیوانی زیاد، چاقی، مصرف الکل و سیگار برشمرد.

 

عضو هیات علمی دانشگاه تاکید کرد: متاسفانه در مراحل اولیه ممکن است بیمار کاملاً بدون علامت باشد و پس از مراجعه بیمار  برای کنترل و چک آپ، پزشک به احتمال ابتلا به  سرطان در بیمار مشکوک شود که برای بررسی بیشتر بیمار از روش های تشخیصی مثل ماموگرافی و یا سونوگرافی استفاده شود.

 

وی افزود: گاهی نیز پزشک معاینه کننده علامت مهمی در بیمار پیدا نمی کند اما با انجام روش های تشخیصی نظیر ماموگرافی و وجود یک ضایعه مشکوک به سرطان، پیگیری بیشتر برای تشخیص قطعی بیماری ضرورت می یابد.

 

دکتر رستمی تاکید کرد: در مواردی که ضایعه سرطانی در مراحل اولیه تشخیص داده شود مسلما درمان آن با موفقیت بیشتری همراه خواهد بود.

 

این عضو هیات علمی دانشگاه در خاتمه سخنان خود غربالگری دوره ای و آموزش صحیح خودآزمایی به تمامی بانوان را امری بسیار مهم و ضروری برشمرد و خاطرنشان کرد: در کنار اقداماتی نظیر معاینه بالینی و استفاده از روشهای تشخیصی تصویربرداری که بصورت دوره ای برای غربالگری این نوع سرطان انجام می شود، آموزش همگانی خودآزمایی سرطان سینه برای تشخیص زودرس این بیماری ، درمان به موقع و در نتیجه بقای بیماران بسیار حیاتی و ضروری است.

انتهای پیام/

 


١٠:٥٣ - سه شنبه ١٨ تير ١٣٩٨    /    عدد : ٨٠٣٠٩    /    تعداد نمایش : ٢٢٥