صفحه اصلي > اخبار > وبلاگ علمی 
 


  چاپ        ارسال به دوست

تام بوی ها چه کسانی هستند؟/پوشش، شاخص درستی برای تعیین گرایش جنسی نیست

سبک تام‌بوی یا پسرانه به سبکی اطلاق می شود که در آن خانم ها به جای پوشیدن لباس‌های زنانه، لباس‌های مردانه می‌پوشند و یا رفتار مردانه دارند، این دختران در ضمیر ناخودآگاه خود، آگاه هستند كه نمی توانند مرد باشند بنابراین وجود صرفا پوشش و رفتار پسرانه، شاخص درستی برای تعیین گرایش جنسی فرد نیست.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تام بوی ها در واقع دخترانی هستند که خصوصیات اعم از پوشش و یا رفتار جنس مخالف که در اغلب فرهنگ ها مربوط به جنس مذکر است را به نمایش می گذارند، غالبا این دختران دارای هویتی آشفته هستند و هویت آشفته نیز اختلال جنسی محسوب نمی شود.

دکتر آزاده مظاهری روانپزشک و فلوشیپ اختلالات روانی و جنسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: واژه تام بوی به دخترانی اطلاق می شود که رفتارهای پسرانه از خود نشان می دهند و معمولا دایره دوستان آنها به دختران محدود نمی شود و معمولا وارد بازی هایی پسرانه می شوند.

وی ادامه داد: بروز رفتار و پوشش مردانه اگر صرفا رفتار باشد اختلال محسوب نمی شود و تنها به عنوان یک رفتار متفاوت تعریف می شود.

رفتار خانواده ها در شکل گیری هویت فررزندان تاثیر جدی دارد

این استاد دانشگاه اهمیت عوامل فرهنگی و اجتماعی را  در شکل گیری رفتارهای پسرانه از سوی دختران مورد تاکید قرارداد و خاطرنشان کرد: در برخی جوامع ممکن است دختران همواره شاهد آزادی و اهمیت بیشتر فرزند پسر و یا مردان در خانواده بوده اند و این موضوع باعث شده است دختران تلاش کنند با نوع پوشش و رفتار، خود را به جنس مخالف شبیه تر کنند.

وی تاثیرعلاقمندی برخی خانواده ها به داشتن فرزند پسر و این که برخی خانواده ها دوست دارند بچه اولشان پسر باشد را در این نوع رفتارهای دختران بی تاثیر ندانست و گفت: در حقیقت نوع نگاه و رفتارهای جامعه و خانواده در بروز هویتی آشفته چه در مردان و زنان بی تاثیر نیست.

این روانپزشک و فلوشیپ اختلالات روانی و جنسی خطاب به خانواده ها توصیه کرد: این که دختران  برای بدست آوردن تمام امتیازات جنس مخالف و یا حتی پیروی از پسران دست به رفتارهای مردانه می زنند، مانند پسر ها صحبت می کنند و یا لباس می پوشند؛ در حالی که به هویت جنسی "زن " بودن خود آگاه هستند نیز نیاز به توجه دارد و لازم است علل بروز این رفتارها بررسی شود.

وی گفت: نوجوانان در برنامه های جمعی گروه های مرجع پیدا می کنند و ممکن است تحت تاثیر  بسیاری از الگوهای رفتاری قرار گیرند پس چه بهتر که این گروه ها با نظارت و حمایت خانواده ها تشکیل و حمایت شود.

دکتر مظاهری افزود: باید طی دوره رشد و هویت یابی بررسی شود که بروز این رفتارها صرفا رفتار است یا مشکلات دیگری را دربر دارد.

احساس تعلق به جنس مخالف نیاز به مداخله پزشکی دارد

دکتر سیدمهدی صمیمی اردستانی روانپزشک دانشگاه علوم پزشکی شیهد بهشتی نیز ضمن گفت و گویی در تعریف تام بوی ها  گفت: تام بوی ها دخترانی هستند که تنها تفاوتشان  با سایر دختران، در نحوه پوشش آن هاست.

وی ادامه داد: این دختران صرفا از یک رفتار، مد و لباس پیروی می کنند.

دکتر صمیمی اردستانی مسایل اجتماعی را در پیروی زنان  و دختران از نوع پوشش و به اصطلاح مد در انتخاب نوع لباس مورد توجه قرار داد و تاکید کرد: مرز باریکی میان تام بوی ها  و افرادی که اختلال جنسی دارند وجود دارد و این دو نباید با یکدیگر اشتباه گرفته شوند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بروز رفتارهای مردانه و این که فرد احساس کند به جنس مخالف تعلق دارد را نیاز به مداخله و مشورت با پزشک دانست و خاطرنشان کرد: اگر دختری علاوه بر پوشش و تقلید رفتارهای پسرانه با هویت جنسی خود مشکل داشته باشد و اظهار می کند که یک "پسر هستم و تنها جسم دخترانه دارم" بایداین موضوع بررسی و به روانپزشک مراجعه شود.

انتهای پیام/


١٣:٢٧ - يکشنبه ٢٠ مرداد ١٣٩٨    /    عدد : ٨١٥٦٠    /    تعداد نمایش : ٨٥٨