صفحه اصلي > اخبار > وبلاگ علمی 
 


  چاپ        ارسال به دوست

زمان؛ عنصری مهم در پیشگیری از قطع عضو بیماران ترومبوآمبولی شریانی

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ازدرمان سریع و غیر جراحی «ترومبوز شریانی اندام تحتانی» در بیمارستان امام حسین(ع) خبر داد و گفت: در این بیماران، در صورتی که درمان در کمتر از شش ساعت صورت نگیرد ممکن است منجر به مردن بافت و حتی قطع عضو شود.


 به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و به نقل از بیمارستان امام حسین(ع)، دکتر علی اکبرمهدوی  متخصص رادیولوژی و عضو هیئت علمی دانشگاه اظهارکرد: بیماری ترومبوآمبولی شریانی عبارت است از تشکیل لخته خونی در یک شریان (ترومبوز) که ممکن است به اعضای دور دست برود و شریان های بزرگ یا کوچک را درهر نقطه از بدن، به ویژه شریان های گردن یا شریان هایی که به مغز، روده، اندام های فوقانی یا کلیه می روند  درگیر کند.

 

وی افزود: بسته‌ به‌ مكان‌ استقرار آمبولی شریانی علائمی نظیر؛ درد شكمی‌، تهوع‌، استفراغ‌ و شوك‌، كوری‌ موقت‌، مشكل‌ در تكلم‌، فلج‌ نسبی‌، كاهش‌ شنوایی‌، سردرد و گیجی‌، درد در اندام‌ فوقانی‌ یا ساق‌ بعد از ورزش‌ (با استراحت‌ فروكش‌ می‌كند)، ضعف‌، كرختی‌، سوزن‌ سوزن‌ شدن‌ و احساس‌ سوزش‌ و ضعف‌ یا فقدان‌ نبض‌ بعد از محل‌ انسداد جریان‌ خون ممکن است در فرد رخ دهد.

 

‌به گفته این استاد دانشگاه: در صورتی که ترومبوز به صورت حاد در شریانهای اصلی عروق دست و پا رخ دهد، احتمال خطر ایسکمی و گانگرن اندام و متعاقب آن از دست رفتن عملکرد اندام و یا نقص عضو وجود دارد.

 

وی در ادامه در مورد علل بروز آمبولی عنوان کرد: ایجاد لخته‌های خون ممکن‌ است‌ در فرد به‌ پوشش‌ یکنواخت‌ قلب‌ یا رگ‌ خونی‌ آسیب‌ بزند، تشکیل‌ شده و با رشد لخته‌، قسمت‌های‌ کوچک‌ یا بزرگی‌ کنده‌ ‌شوند و با جریان‌ خون‌ به‌ مغز، شکم‌، اندام‌ها یا سایر قسمت‌ها منتقل شوند.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه از جمله  بیماری‌هایی‌ که‌ به‌ پوشش‌ عروقی‌ خونی می توانند‌ آسیب‌ وارد کنند را؛ آترواسکلروز (تصلب‌ شرایین‌)،  آسیب‌ به‌ یک‌ رگ‌ خونی‌ در اثر سانحه‌ یا جراحی‌،  بیماری‌ دریچه‌ای‌ قلب‌، حمله‌ گرما و  فیبریلاسیون‌ دهلیزی‌ (نوعی‌ ضربان‌ نامنظم‌ قلب ذکر کرد.

دکتر مهدوی گفت: سن‌ بالای‌ 60 سال‌،  سیگار کشیدن‌،  فشارخون‌ بالا،  دیابت‌ شیرین‌ و سابقه‌حملات‌ ایسکمیک‌گذرا از عوامل تشدید کننده آمبولی شریانی هستند.

 

وی با اشاره به این که عواقب مورد انتظار به اعضای آسیب دیده به اندازه رگ خونی آسیب دیده، وسعت آمبولی و لخته های موجود در اندام ها بستگی دارد توضیح داد: لخته هایی که به مغز، کلیه و روده ها می روند، ممکن است قبل از این که بتوان آنها را برداشت باعث مرگ یا ناتوانی دایمی فرد شوند.

 

دکتر مهدوی گفت: روش های تشخیصی‌ و درمان بیماری آمبولی شریانی شامل‌ آرتریوگرافی‌، درمان‌ زودهنگام‌ ضروری‌ و معمولاً نیازمند جراحی‌، جراحی‌ برای‌ ترمیم‌ یا جایگزینی‌عروق‌ خونی‌ آسیب‌دیده‌ یا برای‌ برداشتن‌ یک‌ لخته‌ به‌ وسیله‌ بالن یا بای‌پس عروقی، روشهای دارویی شامل ضد انعقادها برای‌ رقیق‌ كردن‌ خون‌ و كاهش‌ احتمال‌ ایجاد بیماری آمبولی شریانی و گشادكننده‌های‌ عروقی‌ برای‌ اتساع‌ عروق‌ خونی و درمانهای مداخله ای کم تهاجمی است

.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار کرد: بیماری که به روش درمان سریع و غیر جراحی ترومبوز شریانی در بیمارستان امام حسین(ع) تحت درمان قرار گرفت مرد 65 ساله ای بود که از پنج روز پيش از بستری دچار درد و تورم ناگهانی اندام تحتانی چپ شده بود و متعاقب آن بی حسی، رنگ پريدگی، سرد شدن اندام و سپس زخم و گانگرن انگشتان نيز بوجود آمده بود. بیمار تحت آنژیوگرافی قرار گرفت و لخته شریانی در شریان فمورال (بزرگترین شریان پا ) رویت شد که سبب قطع جریان خون به پای چپ بیمار شده بود.

 

وی افرود:  پس از انجام آنژیوگرافی و برداشتن لخته برای شریان پا بالون آنژیوپلاستی صورت پذیرفت و یک فنرنیز برای بیمار تعبیه شد، سپس آنژیوگرافی مجدد انجام و خوشبختانه جریان خون پا برقرار شد.

 

وی در خاتمه خاطرنشان کرد: در این بیماران، در صورتی که درمان در کمتر از شش ساعت صورت نگیرد ممکن است منجر به نکروزبافت و حتی قطع عضو شود.

 

انتهای پیام/


١٣:١٣ - سه شنبه ١٠ مهر ١٣٩٨    /    عدد : ٨٣٣٩٤    /    تعداد نمایش : ٦٥٣