صفحه اصلي > اخبار > وبلاگ علمی 
 


  چاپ        ارسال به دوست

تلخ تر از کرونا/ جمعیت کشور در 60 سال گذشته، 10 سال پیرتر شده است

مشاور عالی وزیر بهداشت و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به پررنگ شدن عوامل اصلی مرگ و میر با بالا رفتن سن، نسبت به پیرتر شدن جمعیت کشور هشدار داد و بر لزوم توجه به ساختارهای جمعیتی تاکید کرد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در متن پیام دکتر محمد اسماعیل اکبری به مناسبت روز ملی جمعیت جمهوری اسلامی ایران آمده است:
 
 
 
" امروز جهان و کشور ما درگیر مقوله ای به نام آلودگی با ویروس کروناست که  با توانمندی ساختارهای سلامت اقتصاد، فرهنگ و روابط اجتماعی و حتی روابط خانوادگی را تحت تاثیر قرار داده است، تاکنون قریب 5/4 میلیون نفر در جهان مبتلا شده اند و قریب 300 هزار نفر از آنان فوت کرده اند. همه افراد در همه سنین مبتلا شده اند اما ابتلای سالمندان به دلیل نقصان های ایمنی و بیماری همراه بیشتر است میانگین سن بالاتر از 50 سال و سن افراد فوت شده هم بیشتر در گروه سالمندی است.
 
 
جهان در طول 70 سال گذشته حدود 5 سال پیر تر شده است یعنی میانه سنی از 6/26 به 3/31 سال رسیده است اما در ایران متاسفانه در حدود 60 سال گذشته 10 سال پیر تر شده ایم و میانه سن از 2/20 سال به 30 سال رسیده است این اتفاق ثابت نمی ماند و همچنان پیرتر می شویم . در حال حاضر کمتر از 10 درصد جمعیت را سالمندان تشکیل می دهند و ما کشور جوان تلقی می شویم . جهانیان در طول بحران کرونا شاهد بودند جوانان در هر زمینه ای ضروری بود در حوزه سلامت ، در حوزه امنیت و در امور اجتماعی افتخار  آفریدند . اما وضعیت چنین نمی ماند و ما سالانه در حال پیر شدن هستیم...
 
 
برای مشاهده متن کامل پیام اینجا کلیک کنید.
 
 
انتهای پیام/
کد خبرنگار:7702 ی.ق
 


١٤:١٤ - يکشنبه ٢٨ ارديبهشت ١٣٩٩    /    عدد : ٩٢١٦٢    /    تعداد نمایش : ٢٥١