صفحه اصلي > اخبار > وبلاگ علمی 
 


  چاپ        ارسال به دوست

5.5 میلیون ایرانی بالای 25 سال به دیابت مبتلا هستند

 11 درصد ایرانیان بالای 25 سال از بیماری دیابت رنج می برند که یک چهارم آنان از بیماری خود اطلاع ندارند.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی SBMUبه نقل از معاونت امور بهداشتی، دکتر فربخش رئیس گروه کنترل و پیشگیری از بیماریهای غیرواگیر معاونت امور بهداشتی همزمان با هفته ملی دیابت  از ابتلای بیش از 5.5 میلیون هموطن ایرانی بالای 25 سال به دیابت خبر داد.

 

وی ضمن اعلام این خبر  گفت: با توجه به شیوع بیماری دیابت در سال­های اخیر ، این بیماری به بزرگترین اپیدمی تاریخ تبدیل شده است.

 

به گفته دکتر فربخش بیش از 483 میلیون نفر از جمعیت 20 تا 79 ساله جهان به دیابت مبتلا هستند و پیش بینی می شود تا سال 2045 آمار بیماران دیابتی به 700 میلیون نفر در جهان برسد.

 

وی با اشاره به این که در سال 2019 میلادی بیش از 4 میلیون و 200 هزار نفر به دلیل این بیماری جان خود را از دست دادند افزود:  374 میلیون نفر در جهان دچار اختلال تحمل گلوکز هستند که در صورت عدم مداخله موثر بسیاری از آن­ها مبتلا به دیابت خواهند شد.

 

دکتر فرزانه فربخش رئیس گروه کنترل و پیشگیری از بیماریهای غیرواگیر معاونت امور بهداشتی با اشاره به ابتلای بیش از 5.5 میلیون نفر از ایرانیان بالای 25 سال به دیابت خاطرنشان کرد: براساس آمار حداقل 11 درصد جمعیت بالای 25 سال کشور از بیماری دیابت رنج می برند که یک چهارم آنان از بیماری خود اطلاع ندارند.

 

وی یادآور شد: طبق اهداف سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری­های غیرواگیر و عوامل خطر مرتبط، جمهوری اسلامی ایران متعهد شده است که سیر صعودی شیوع دیابت را تا سال 1404 متوقف کند.

 

به گفته دکتر فربخش در راستای دستیابی به این امر  همگام با ادغام برنامه مراقبت های ادغام یافته بیماری های غیرواگیر، اطلاع رسانی همگانی در زمینه اهمیت بیماری دیابت و تاکید بر اهمیت اصلاح شیوه زندگی همزمان با هفته ملی دیابت ( 30-24 آبان ماه) انجام می شود.

 

وی با اشاره به این که شعار امسال روز جهانی دیابت «پرستاران در دنیای دیابت تغییر ایجاد می کنند» (Diabetes: Nurses Make the Difference) است خاطرنشان کرد: امسال با توجه به شرایط پاندمی کووید 19 ، برنامه ها و فعالیت های متعددی بصورت مجازی به منظور ارتقای آگاهی عمومی در زمینه بیماری دیابت در سطح دانشگاه برگزار می شود .

 

وی مشارکت ذینغعان، برگزاری کارگاه­ها و کلاس های آموزشی دیابت به صورت مجازی، کنفرانس­های خبری، چاپ مقالات در روزنامه­ها و مجلات و فعالیت­های مختلف دیگر برای کودکان و نوجوانان را از که مهم ترین اقدامات برنامه ریزی شده برای این هفته برشمرد.

انتهای پیام/

کدخبرنگار: 7700 س.ع


١١:٢٤ - سه شنبه ٢٧ آبان ١٣٩٩    /    عدد : ٩٨٦٨٧    /    تعداد نمایش : ١٧٩