صفحه اصلي > اخبار > اخبار متحرک 
 


  چاپ        ارسال به دوست

اجرای طرح آموزش، معاینه و وارنیش فلورایدتراپی برای 410 هزار دانش آموز

 دکتر عرشی معاون امور بهداشتی دانشگاه از اجرای طرح آموزش، معاینه و وارنیش فلورایدتراپی  دانش آموزان مقطع ابتدایی در مدارس برای دومین سال متوالی خبرداد.
دکتر عرشی در خصوص اجرای طرح آموزش، معاینه و وارنیش فلورایدتراپی دانش آموزان مقطع ابتدایی در مدارس تحت پوشش دانشگاه اظهار داشت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های به عمل آمده توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طرح مذکور در طی شش سال متوالی و در هر سال تحصیلی دو بار جهت دانش آموزان مقطع ابتدایی انجام خواهد شد. این طرح برای دومین سال در کلیه مدارس مقطع ابتدایی تحت پوشش دانشگاه به مورد اجرا گذارده شده است.
معاون امور بهداشتی دانشگاه در ادامه به نحوه ارائه خدمات در خصوص این برنامه پرداخت و گفت: مرحله اول این طرح در سال تحصیلی 96-95، توسط مراقبین سلامت پایگاه ها و مراکز خدمات جامع سلامت، بهورزان، کاردانهای بهداشت دهان، رابطین بهداشت علاقه مند و آموزش دیده به عنوان نیروهای مجری طرح در مدارس و با همکاری مراقبین سلامت شاغل در مدارس از ابانماه تا اوایل دیماه سالجاری جهت 410/000 دانش آموز مقطع ابتدایی در حال اجرا می باشد.
دکتر عرشی اضافه کرد: بهترین رده سنی استفاده از وارنیش فلوراید رده سنی 6 تا 14 سال می باشد. در این زمان رویش دندانهای شیری و دائمی اتفاق افتاده و فلوراید می تواند روی مینای دندان اثر گذارده و آن را در برابر پوسیدگی مقاوم کند.
معاون امور بهداشتی در بخش دیگری به روش استفاده از وارنیش فلوراید پرداخت و گفت: ابتدا برگه‌های راهنمای نحوه اجرای طرح و فرم رضایت نامه در اختیار والدین دانش آموزان قرار می‌گیرد. سپس در موعد مقرر دانش آموزان پس از خوردن صبحانه، مسواک زده و به مدرسه مراجعه می نمایند. در مرحله بعد نیروهای اجرایی پس از خشک کردن دندانهای دانش آموز، پک های تک نفره وارنیش فلوراید را با برسهای مخصوص به روی سطوح دندانی آنان می مالند، وارنیش به صورت ترکیب غلیظ چسبناکی می باشد که بر روی سطح دندانها مثل لاک قرار می گیرد.
در پایان معاون امور بهداشتی دانشگاه اظهار امیدواری کرد با اجرای این طرح شاهد کاهش پوسیدگی دندانها در این گروه سنی باشیم.


١٧:٤٥ - جمعه ١٢ آذر ١٣٩٥    /    عدد : ٣٩٤٨٨    /    تعداد نمایش : ١٧٩١