صفحه اصلي > اخبار > اخبار متحرک 
 


  چاپ        ارسال به دوست

خصوصیات یک عینک آفتابی خوب چیست؟

با فرارسيدن فصل تابستان بحث استفاده از عينک هاي آفتابي جهت جلوگيري از مضرات نور خورشيد، داغ و داغ‌تر مي‌شود. لذا بر آن شديم خصوصيات يک عينک آفتابي خوب را برايتان بازگو کنيم. 
دکتر حسين محمدربيع دانشيارچشم‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي در این باره می گوید: اساساً عينك آفتابي به عينكي گفته مي‌شود كه در درجه اول، زيادي نور خورشيد را جذب نمايد و علاوه بر آن، پرتوهاي مضر نور خورشيد و به ويژه پرتو فرابنفش (UV) را به طور كامل جذب نمايد. عينك‌ هاي آفتابي از نظر نور مريي داراي دو ويژگي ميزان عبور نور و رنگ مي‌باشند. 
عينك‌ هاي آفتابي معمولي‌ (استاندارد) معمولاً 15 تا 25 درصد از نور را عبور مي‌دهند که اين ميزان براي اكثر فعاليت‌هاي روزمره كافي است. در سايه، ميـزان نـوري كه با اين عينك‌ها به چشم مي‌رسد؛ حدود 60 کاندلا بر مترمربع است كه براي ديدن، همچنان ‌كافي است. البته براي فعاليت‌هاي خاصي كه در محيط‌هاي بسيار پرنور انجام مي‌شوند؛ عينك‌هاي تيره‌تري لازمند. اين فعاليت‌ها عبارتند از ورزش‌هاي زمستاني مانند اسكي و كوهنوردی در برف، به ويژه در ارتفاعات زياد، پرواز در ارتفاع بالاتر از ابرها و فعاليت‌هايي كه در نور شديد آفتاب تابستان در ساعات طولاني انجام مي‌شوند. براي اين گونه محيط‌ها، عينك‌هايي لازمند كه فقط 12-8 درصد نور را از خود عبور دهند و گاهي نيز از عينك‌هايي استفاده مي‌شود كه 3 تا 5 درصد نور را از خود عبور مي‌دهند.
بهترين رنگ براي عينك‌هاي آفتابي، رنگ خاكستري است كه با وجود كم كردن نور، رنگ اشيا و محيط اطراف را براي استفاده‌كننده عوض نمي‌كند. عينك‌هاي آفتابي قهوه‌اي‌رنگ و سبزرنگ نيز استفاده مي‌شوند. عينك‌هاي قهوه‌اي، نور آبي آسمان را كاهش و حساسيت به كنتراست را افزايش مي‌دهند كه براي رانندگي طولاني، مطلوب هستند. براي مبتلايان به نقص ديد رنگ قرمز نيز، اين عينك‌ها ديد بهتري ايجاد مي‌نمايند. بطور كلي بهترين رنگ براي عينك‌هاي آفتابي، در وهله اول خاكستري و پس از آن قهوه‌اي است.
پيشنهاد مي‌شود كه افراد زير بيشتر از عينك آفتابي استفاده نمايند:
كساني كه تحت جراحي آب‌مرواريد بدون كارگذاري لنز و يا با كارگذاري انواع لنز داخل چشمي غير جاذب UV قرار گرفته‌اند؛ مبتلايان به آب‌مرواريد، براي جلوگيري از پخش نور؛ كساني‌كه به تناسب شغل در معرض پرتوهاي UV قرار دارند؛ مانند جوشكاران، متخصصان الكترونيك و گرافيك و محققان در زمينه‌هاي مرتبط. كساني كه مدت زيادي از روز را در آفتاب مي‌گذرانند؛ مبتلايان به ناخنك و استحاله ماكولا (بيماري سني شبكيه)؛ كساني كه فعاليت‌هايي مانند اسكي روي برف، حمام آفتاب گرفتن و كوهنوردي در ارتفاعات بالا و برف‌گير دارند؛ كودكاني كه ساعت‌هاي متمادي در محيط‌هاي آفتابي مشغول بازي مي‌شوند؛ كساني كه از داروهاي حساس‌كننده به نور استفاده مي‌نمايند؛ بعضي از داروها، حساسيت چشم و پوست را نسبت به آثار UV بيشتر مي‌کنند که معروف‌ترين آن‌ها، سورالن‌ها هستند که براي درمان بيماريهاي پوستي به کار مي‌روند و اگر در زمان استفاده از آنها بيمار در معرض آفتاب شديد قرار گيرد، ممکن است مبتلا به آب‌ مرواريد شود. 
دکتر محمد ربیع مشخصات كلي يك عينك آفتابي خوب را در موارد زیر خلاصه كرد:
تيرگي عينك آفتابي بايد به حدي باشد كه شخص در نور آفتاب با آن راحت باشد و دچار حالت خيرگي نشود. يك دستور ساده براي فهميدن مناسب بودن تيرگي عينك اين است كه وقتي در يك اتاق با نور معمولي با عينك به آينه نگاه مي‌كنيم؛ چشم‌هاي خود را نبينيم. حداكثر ميزان عبور نور بين 15 تا 25 درصد مناسب است؛ يعني عينك بايد 75 تا 85 درصد نور را جذب کند يا بازتاب نمايد.
وقتي عينك‌هاي آفتابي را در مقابل يك صفحه طرح‌دار تكان مي‌دهيم؛ نبايد صفحه موج‌دار، تار و كج و معوج ديده شود. عينك‌هاي آفتابي نبايد تشخيص رنگ‌هاي اشيا و چراغ‌هاي راهنمايي را مختل نمايند؛ رنگ خاكستري شيشه عينك از اين نظر ارجح است؛ شيشه‌ها بايد نسبت به ضربه مقاوم باشدغ پلي‌كربنات از همه موارد مقاوم‌تر است؛ لازم است شيشه‌هاي عينك جاذب پرتوهاي UV باشند و قاب عينك‌هاي آفتابي بايد بزرگ باشد تا محافظت كافي فراهم شود.
 


١٥:٥٦ - يکشنبه ٢٢ مرداد ١٣٩٦    /    عدد : ٥٠٠٢٤    /    تعداد نمایش : ٥٥٣٩