چهارشنبه ٢٩ ارديبهشت ١٤٠٠ - 
1 2
منو اصلی
 
 
 

برنامه سلامت باروری و جمعیت

روند رشد جمعيت در ايران

ایران هم از جمله کشورهایی است که جمعیت در آن به یک مسئله اجتماعی تبدیل شده است .

سرشماری در سالهای ۱۳۴۵ و ۱۳۵۵ جمعیت کشور را به ترتیب حدود ۲۶ و 33.5 میلیون نفر نشان میدهد . جمعیت در سال ۱۳۶۵ به حدود ۵۰ میلیون و در سال ۷۵ به بعد به حدود ۶۷ میلیون نفر رسیده است  و پیش بینی مي شد که در صورت ادامه روند رشد فعلی جمعیت کشور در سال ۱۴۰۰ به بیش از ۱۰۰ میلیون نفر برسد اما سرشماري سال 90 نشان داد كه جمعيت با اين روند رشد پيش نرفته و جمعيت كشوراز 75 ميليون نفر تجاوز نكرده است .مطالعات نشان داد كه از اواسط دهه 60 رشد کاهشی رخ داده به طوری که در سال 75 نرخ رشد به 1.5 درصد و در سال 92 به ميزان 1.3 درصد باشد.

  نكته حائز اهميت ديگر اين است كه، جامعه درصورتي از يك رشد جمعيتي منطقي برخوردار است كه ميزان باروري كلي آن بيش از 2.1 بوده و اين امر به اين مفهوم است كه هر خانم بايد در دوران باروري خود بين 2 تا 3 فرزند زنده داشته باشند. در اين صورت اين جامعه با رشد منفي جمعيت روبرو نمي گردد و اين درحالي است كه در حال حاضر ميزان باروري كلي كشوربه ميزان 1.7 مي باشد كه به معناي كمتر از حد جايگزيني مي باشد.

بنا براين ضروريست:

-           ازدواج ها دركشور زودتر صورت بگیرد يعني سن ازدواج كه در حال بالارفتن است كم شود.

-    بعد از ازدواج، خانواده‌ ها زودتر فرزنددار شوند و درصورتيكه تمايل به داشتن فرزند بيشتر دارند ، فاصله منطقي بين آنها بيندازند و البته در این مسیر بايد سلامت مادران، کودکان و سلامت زنان دردوران باروري، تأمین شود.

-    البته در اسلام، آن چه كه بیشتر از هر چیزی در مورد فرزندان تاكيد گرديده ، تعداد آن‌ها نیست بلكه تربیت صحیح و دینی آن‌هاست. تأمین نیازهای مادی و معنوی فرزندان، امر بسیار مهمی بوده كه ضروريست در فرزند آوری مورد توجه قرار گیرد، بنابراین چنانچه خانواده ای توانایی بر طرف كردن نیازهای مادی و معنوی فرزندان خود را دارد، می تواند برای داشتن تعداد بیشتر فرزند برنامه ریزی كند.

 

پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : ورامین - میدان امام حسین (ع) - خیابان شهید بهشتی - روبروی فرمانداری - شبکه بهداشت و درمان ورامین

تلفن : 36254185 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir

 

© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.