چهارشنبه ٢٩ ارديبهشت ١٤٠٠ - 
1 2
منو اصلی
 
 
 

بیماریهای واگیر

کنترل بیماریهای گروه واگیر براساس نظام مراقبت بیماریها انجام می شود . به این صورت که اساس کنترل بیماری بر پایه پیشگیری است و از محدوده فرد به جامعه گسترده شده و علاوه بر درمان بیماران به جنبه اپیدمیولوژیک بیماری نیز توجه ویژه ای می شود. بدون ادراک بارمعنایی و مفهوم واژگان ، برقراری تفاهم میسر نبوده و در نتیجه  همکاری بخش خصوصی با مراکز بهداشتی درمانی در حد مطلوب نخواهد بود . لذا در این نظام کلیه بیماریهای مذکور دارای  تعاریف استاندارد مشکوک ، محتمل و قطعی می باشند و سلسله مراتب تشخیص و درمان  و گزارش دهی طبق یک چهارچوب استاندارد صورت می پذیرد.

نقش این واحد در بحث طغیان بیماریها و کنترل آنها بسیار حیاتی است و با بررسی هایی که در زمان بروز آن انجام می دهد  سعی بر یافتن علت طغیان می کند.

هر ساله در فصل بهار واکسیناسیون سراسری فلج اطفال با هدف حفظ ریشه کنی آن ، توسط این واحد صورت می گیرد. در فصل تابستان که منطقه با مشکل بیماریهای اسهالی مواجه می شود ، این واحد در پیشگیری از ابتلا به التور (وبا)  با تشکیل کمیته های التور در ستاد و مراکز بهداشتی درمانی و انجام نمونه گیری التور از کلیه بیماران اسهالی نقش بسزایی دارد. از طرفی به دلیل وجود دامداریهای بسیار در این منطقه ، این شهرستان به عنوان یکی از مناطق دارای استعداد بیماری CCHF(تب خونریزی دهنده )می باشد که در این خصوص نیز واحد بیماریها اقدامات اصلی در جهت تشخیص موارد مشکوک و شروع درمان به موقع بیماران انجام می دهد .

منطقه ورامین در کلیه فصول با معضل آنفولانزای پرندگان ، فصلی ، کرونا ویروس مواجه است که در بحث نمونه گیری از موارد مشکوک آنفولانزا و شروع درمان آنها نقش چشمگیری دارد .

در مورد بیماریهاینوپدید نیز این واحد در زمینه آماده سازی علمی و تجهیزاتی و آماده باش ، فعالیتهای   عمده ای انجام می دهد ( مانند  تب خونریزی دهنده ابولا)

در نهایت وظیفه تشخیص نهایی و درمان برخی بیماریهای قابل انتشار و واکسیناسیون و پیشگیری از ابتلا و پیشرفت بیماریهای مهم ( سل ، سرخک ، فلج شل حاد، التور ، آنفولانزا ، سالک ، CCHFو.....) به عهده این واحد واگذار شده است .

در خصوص گزارش گیری از بخش خصوصی اعم از مطب ، درمانگاه ، بیمارستانهای شهرستان و آزمایشگاهها ، فعالیتهای عمده ای توسط مراکز بهداشتی درمانی و ستاد صورت می گیرد.

یکی از فعالیتهای مهم واحد بیماریها واکسیناسیون ،‌ نظارت بر اجرای آن و تامین واکسن مورد نیاز و نگهداری آن در شرایط خاص است. واکسیناسیون برای چند دسته از افراد اجتماع صورت می گیرد و هدف آن نیز پیشگیری از ابتلا به برخی بیماریهای مهم و انتشار آن در جامعه است . من جمله :

-        واکسیناسیون نوزادان  و کودکان طبق دستورالعمل کشوری

-        واکسیناسیون کزاز در مادران باردار و گروههای در معرض خطر ابتلا( نظیر کشاورزان و دامداران و....)

-        واکسیناسیون هپاتیت B پرسنل کادر بهداشت و درمان در بخش دولتی و خصوصی و خانواده افراد مبتلا به بیماری هپاتیت B.

-        واکسیناسیون مننژیت افراد مشمول اعزام به خدمت نظام وظیفه .

-        واکسیناسیون آنفولانزا برای گروههای پرخطر و در معرض خطر ابتلا ( کادر بهداشتی درمانی و نیروهای عملیاتی سایر ادارات).

-        واکسیناسیون هاری برای موارد حیوان گزیدگی بصورت ( کشیک 24  ساعته)

یکی دیگر از فعالیتهای مهم واحد بیماریها ، نظام گزارش گیری و گزارش دهی بیماریهاست. در مورد بیماریهایی که قبلا اشاره شد این واحد فرم های استاندارد بررسی فردی و لیست خطی برای بیماران تهیه می کند که آنالیز آماری ، علت یابی و پیگیری بیمار و اطرافیان وی براساس این فرمهای استاندارد صورت می گیرد.

·         درمانچند بیماری مهم در هر شهرستان منحصرا توسط واحد بیماریهای شبکه بهداشت آن شهرستان صورت می پذیرد. مانند : سل ، سالک ، جذام ، آنفولانزا ، ایدز ، التور(وبا)، تب خونریزی دهنده ، مالاریا

·         سیستم گزارش دهی از پایین به بالا طبق نظام خاص و با فرمت استانداردی انجام می شود که مسیر آن به ترتیب ذیل می باشد :

از خانه بهداشت یا پایگاه بهداشتی --> مرکز بهداشتی درمانی  -- > واحد بیماریهای ستاد شبکه بهداشت -->  واحد بیماریهای معاونت بهداشتی دانشگاه متبوع  --> وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی  --> سازمان جهانی بهداشت (WHO)

یکی دیگر از زیر مجموعه های مهم واحد بیماریها ، مرکز مشاوره بیماریهای رفتاری(  کلینیک مثلثی) می باشد که نقش بسزایی در تشخیص و درمان بیماران مبتلا به ایدز و کنترل آن و پیشگیری از انتشار آن در جامعه ایفا می کند.

یکی از مهمترین فعالیتهای این واحد ، مشاوره افراد مشکوک و بیماران، انجام آزمایشات روتین جهت تشخیص و پایش بیماران و درمان مبتلایان می باشد . از طرفی درمانمتادون جهت بیماران مبتلا به اعتیاد به مواد مخدر نیز بصورت رایگان توسط این واحد صورت می گیرد.

·         اقدامات تشخیصیکه توسط این واحد با همکاری واحد آزمایشگاه شبکه بهداشت به صورت رایگان انجام می شود شامل  موارد زیر می باشد :

1-    انجام آزمایش اسمیر خلط بیماران مشکوک به سل

2-    انجام آزمایش سواپ رکتال بیماران مشکوک به التور .

3-    انجام آزمایش مدفوع در موارد طغیان بیمریهی منتقله از آب و غذا .

4-    انجام آزمایش تشخیص میکروسکوپی بیماری سالک .

5-    انجام آزمایش غربالگری بیماری تالاسمی در زوجین متقاضی ازدواج .

6-    انجام آزمایش VDRLزوجین متقاضی ازدواج .

7-    انجام تست تشخیص سریع مالاریا.

8-    انجام تست تشخیص سریع ایدز(HIV)

9-    انجام HbA1Cبرای کنترل بیماران مبتلا به دیابت .

·         نمونه گیری بیماریهای قابل پیشگیری با واکسن ( مانند سرخک ، سرخجه ، فلج شل حاد، سیاه زخم و..) آنفولانزا ، تب خونریزی دهنده نیز توسط این واحد صورت می گیرد و نمونه با رعایت زنجیره سرما به آزمایشگاه فوکال منطقه (آزمایشگاه ویروس شناسی دانشکده بهداشت دانشگاه تهران ) منتقل  می شود.

پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : ورامین - میدان امام حسین (ع) - خیابان شهید بهشتی - روبروی فرمانداری - شبکه بهداشت و درمان ورامین

تلفن : 36254185 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir

 

© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.