سه شنبه ٢٨ ارديبهشت ١٤٠٠ - 
1 2
منو اصلی
 
صفحه اصلي > چارت سازمانی > مدیریت > اورژانس 115 
 
 

مسئول اورژانس 115 : آقای حسین قادری

هر که نفسي را از مرگ نجات دهد مانند آن است که همه مردم را حيات بخشيده است.

"قرآن کريم"

 

امروزه يكي از بحراني ترين مشكلات سلامت در كشورها از دست دادن ناگهاني زندگي و ناتواني ناشي از بيماريها و خصوصاٌ تصادفات فاجعه بار است . بيماريها و حوادث اورژانس به مواردي اطلاق مي گردند که در صورت عدم ارائه به موقع اقدامات امدادي - درماني ، منجر به صدمات عضوي و يا جاني و نيز مشکلات رواني بيمار ميشود. در کشورهاي مختلف جهان براي کاستن از عوارض و مرگ و مير ناشي از بيماري ها و حوادث اورژانس، سيستمي موفق و کارآمد با عنوان " خدمات فوريت هاي پزشکي يا EMS" طراحي شده است که وظيفه اين سيستم، ارائه خدمات درماني بر بالين بيمار در موارد اورژانس و در صورت نياز ، انتقال به مراکز درماني است. اين سيستم در ايران با عنوان فوريت هاي پزشکي 115شناخته مي شود.

 

 شرح وظايف پايگاههاي اورژانس :

هدف از تشكيل پايگاههاي شهري اورژانس 115، انجام كمكهاي اوليه به بيماران و مصدومين و تجويز يك سري داروهاي اورژانسي بوده كه در لحظات اوليه حادثه موجب كمك به افزايش زمان طلائي بيمار ميشود . همچنين انتقال صحيح بيمار و انجام اقدامات درمانی برای بيمار تا رسیدن به اولين مركز درماني يا بيمارستان مي باشد .

 

سابقه اورژانس 115 در ايران :

در حادثه دردناك فرو ريختن سقف سالن انتظار فرودگاه مهرآباد ( بدليل ارتعاشات ناشي از سر و صداي موتور جت‌هاي غول پيكر ) در ساعت 2 و 50 دقيقه بعدازظهر روز چهاردهم آذرماه سال 1352 بود كه طي آن 16 نفر كشته و 11 تن مجروح شدند. اين حادثه به دليل انعكاس وسيع در رسانه‌هاي داخلي و خارجي آن سال، در رديف يكي از تلخ‌ترين وقايع كشورمان به ثبت رسيد.و این در حالی بود که هیچ سیستم از قبل طراحی شده ای برای کمک و انتقال به مجروحین در اینگونه حوادث ناگهانی وجود نداشت، بعد از این حادثه سیستم فوریتهای پزشکی کشور با عنوان اورژانس ۱۱۵ کشور با همکاری کشور آمریکا تأسیس شد و ایران بعنوان چهارمین کشور دارنده خدمات اورژانس پیش بیمارستانی در جهان شناخته شد که این خود افتخاری بزرگ است.کشور آمریکا در دومین تجربه خود در تشکیل یک سیستم اورژانس پیش بیمارستانی بسیاری از کمبودها و نقصهای تجربه اول را که برای خودش بود در ایران لحاظ نکرد و به جرأت میتوان گفت اورژانس پیش بیمارستانی ایران در سال ۱۳۵۴ کاملتر و بهتر از اورژانس پیش بیمارستانی کشور آمریکا راه اندازی شد.                               

قابل ذكر است در آن زمان شماره سه رقمي 123 براي تماس با اورژانس اختصاص داده شده و از آمبولانسهاي بنز ون  براي خدمت رساني به مردم استفاده مي شد كه بعدا شماره تماس مردم با اورژانس ، شماره 115 در كل كشور اعلام شد.

سیستم فوريت‌هاي پزشکي پيش بيمارستاني  در سطح دنیابه دو دسته عمده تقسیم می‌شوند  Franco-German : و Americo -England  . در سيستم Franco-German امکانات و تجهيزات در صحنه بر بالين بيمار برده و از حضور پزشک در آمبولانس‌ها استفاده مي شود. در سيستم Americo -England که سيستم اورژانس ايران در شروع راه اندازي از اين دسته بود، تکنسين‌هايي که دوره هاي اوليه فوريت‌هاي پزشکي را آموزش ديدند، در صحنه حاضر می‌شوند، بيمار يا مصدوم را دريافت مي کنند و اقدامات اوليه را انجام داده و سپس آن‌ها را به مرکز مجهز يا همان بيمارستان انتقال مي دهند.

 

سابقه اورژانس 115در ورامین :

اورزانس 115 شهرستان شهرستان ورامین از سال 1356 با یک دستگاه آمبولانس ویک نفر تکنسین در شیفت با همکاری ومساعدت جناب آقای دکتر ضیائی ،آقای دکتر جنیدی و حاج آقای زواره ای (از تکنسینهای قدیمی ) در محل درمانگاه شهید صدوقی پیشوا راه اندازی شد .پس از دو سال در سال 1358 پایگاه مرکزی اورژانس درمحل بیمه کارخانه قند ورامین ،با 4 دستگاه بنز بونا (دو دستگاه فعال ) افتتاح شد ودر سال 1359کد پیشوا به بیمارستان زعیم منتقل شد وعملاً شهرستان ورامین تا سال1376 با دو دستگاه آمبولانس فعال انجام وظیفه می نمود . در سال   1364 پایگاه مرکزی اورژانس 115 به ساختمان احداثی جدید این مرکز  واقع درمحوطه بیمارستان شهید مفتح انتقال یافت وتا سال 1376 که دومین پایگاه اورژانس در قرچک افتتاح گردید ، خدمات خود را با دودستگاه آمبولانس ارائه می داد درسال 1385 سومین پایگاه اورژانس شهرستان در شهر پیشوا (روبروی درمانگاه شهید صدوقی )افتتاح شد .

 درسالهای1387 و1388 باهمت مسئولین جهشی در کمیت وکیفیت فعالیتهای اورژانس 115 شهرستان ورامین بوجود آمد ورشد 100%در تعداد پایگاههای فعال شهرستان را شاهد بودیم ،همچنین دردوسال اخیر 4پایگاه امداد جاده ای وشهری جدید، بر اساس اطلاعات جمع آوری شده گردیده وجانمائی دو پایگاه دیگر نیز انجام شده است . هم اکنون اورژانس 115 شهرستان ورامین وپیشوا دارای 11دستگاه آمبولانس بنز اسپرینتر ،6پایگاه فعال،4پایگاه درشرف افتتاح وهمچنین دارای اپراتوری مرکزی مجهزبه سیستم ضبط مکالمات ،دو شبکه بیسیمی سراسری وداخلی ،برنامه های نرم افزاری مختلف که به صورت شبانه روزی درخدمت مردم شریف ورامین هستند

ردیف

 

نام پایگاه

 

تعداد نیرو

 

تعداد کد فعال

 

تعداد کد رزرو

 

شماره تماس

 

آدرس

 

1

اپراتوری مرکزی

 

6نفر

 

_

 

_

 

36296557

 

ورامین ، خیابان شهید بهشتی ، روبه روی شهرداری و.رامین

 

2

مرکزی ورامین

 

6نفر

 

یک کد

 

یک کد

 

36228113

 

ورامین ، بلوار امام رضا ،داخل بیمارستان شهید مفتح

 

3

 

قرچک

 

5نفر

 

یک کد

 

یک کد

 

36122840

 

قرچک ،آزاده یک ،روبروی کلانتری مرکزی

 

4

 

پیشوا

 

5نفر

 

یک کد

 

یک کد

 

36726978

 

پیشوا ،روبروی درمانگاه شهید صدوقی

 

5

 

ولی عصر (عج)

 

5نفر

 

یک کد

 

_

 

36239998

 

ورامین ،میدان ولی عصر،روبروی بیمارستان 15خرداد

 

6

 

جوادآباد

 

5نفر

 

یک کد

 

_

 

36213500

 

جوادآباد ،روبروی حسینیه

 

7

 

جلیل آباد

 

5نفر

 

یک کد

 

_

 

36744000

 

جلیل آباد ،جنب امامزاده عــبد ا..

 

8

 

شهید ستاری

 

درشرف افتتاح

 

قرچک ،میدان شهید ستاری ،نرسیده به جایگاهCNG

 

9

 

باقرآباد

 

درشرف افتتاح

 

قرچک،باقرآباد ،جنب بوستان میرزائی

 

10

 

شهدا

 

درشرف افتتاح

 

ورامین ،پشت مسجد جامع ،ابتدای جاده موسی آباد بختیاری

 

11

 

آبباریک

 

درشرف افتتاح

 

ورامین ،جاده چرمشهر ،بعد از روستای آبباریک

 
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : ورامین - میدان امام حسین (ع) - خیابان شهید بهشتی - روبروی فرمانداری - شبکه بهداشت و درمان ورامین

تلفن : 36254185 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir

 

© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.