يکشنبه ٠٣ مرداد ١٤٠٠ - 
منو اصلی
صفحه اصلي > گروه های آموزشی > گروه خون شناسی آزمایشگاهی و بانک خون > معرفی گروه  

چند قرن است که خون به عنوان اساس زندگی مورد توجه قرار گرفته است. ترکیب سلولی خون تا زمان اختراع میکروسکوپ مشخص نشد. Leewenhoek (1723- 1632) به کمک یک دستگاه بزرگ کننده ابتدایی که از یک لنز محدب الطرفین تشکیل شده بود، به طور دقیق گلبولهای قرمز (اریتروسیتها) را اندازه گیری و توصیف کرد. گلبولهای سفید خون (لکوسیتها) و پلاکتها (ترومبوسیتها) بعد از اینکه لنزهای میکروسکوپ پیشرفت کردند ، کشف شدند. بعد از چند سال ، تلاشهایی صورت گرفت تا بین شمارش سلولهای خونی و بیماریهای مختلف ارتباط برقرار شود. در دهه 1930 امکان مطالعه کم خونیها و سایر اختلالات خونی را بر پایه اصول منطقی فراهم شود. بر خلاف هماتولوژیستهای گذشته، هماتولوژیستهای امروزی متوجه شدند که تغییر در اجزای خونی، نتیجه بیماری هستند، نه علت اصلی بیماری. در شرایط طبیعی، تولید سلولهای خونی در مغز استخوان، آزاد سازی آنها به خون محیطی و بقای آنها در سطح بالا تنظیم شده اند تا سلولهای با شکل طبیعی را در حالت پایدار حفظ کنند. به هم خوردن تعادل این حالت پایدار، ممکن است موجب ناهنجاریهای کمی و کیفی هماتولوژیک شود.

یکی از خصوصیات بارز عصرحاضر، رشد و پیشرفت حیرت انگیز علوم پزشکی همگام با علوم دیگراست که تغییراتی شگرف در نگرش ما به مقوله تشخیص و درمان افراد بیمار ایجاد کرده است و هر روز ما را به درک درست تر و صحیح تری نسبت به گذشته می رساند. این جهش در طب عمدتاً مدیون رشد در علوم پایه پزشکی بوده است. در این بین،رشته خون شناسی یکی از شاخه های بسیار مهم علم طب می باشد که تمرکز آن بر روی مطالعه خون، ارگانهای تولید سلولهای خونی و بیماریهای وابسته می باشد.

در زمینه خونشناسی، همزمان با بهره گیری از روشهای نوین بیولوژی سلولی- ملکولی در شناسایی ژنها و عملکرد محصولاتشان، انقلابی در برداشت ما از مکانیسم ایجاد و درمان بیماریها ایجاد شده است. این تحولات توجه به بررسی های آزمایشگاهی چه دربعد تشخیصی-درمانی و چه در بعد تحقیقاتی را ناگزیر می سازد و جایگاهی کلیدی آزمایشگاه را در تشخیص و درمان این قبیل بیماریهای با بهره گیری از روشهای نوین نظیر به کارگیری تکنیکهای سلولی-ملکولی جدید در تشخیص و پیگیری بیماریهای خونی یا استفاده از روشهای جدید درمانی مانند سلول درمانی ، ژن درمانی و... را بیشتر تبیین می کند. از سوی دیگر در زمینه بانک خون به عنوان شاخه ای بسیار مهم در علم خونشناسی، با استفاده از روشهای نوین می توان فراوردهای خونی متعددی را از خون و پلاسمای انسان فراوری کرد که برای درمان طیف وسیعی از بیماران کاربرد زیادی دارد. لذا حضور متخصصین خونشناسی آزمایشگاهی و علوم انتقال خون می تواند در فرآیند تشخیص به روز و دقیقتر بیماریهای خونی ، پیگیری روند درمان و همچنین در روند درمانهای جدیدتر مانند پیوند مغز استخوان که راه اندازی مراکز جدید پیوند برای درمان بیماران خونی در مراکز درمانی بیش از پیش ضروری به نظر می رسد، بسیار کمک کننده باشد. مستقر شدن این متخصصین در مراکز سازمان انتقال خون و بخشهای بانک خون بیمارستانها نیز چگونگی استفاده صحیح از فراورده های خونی را یاد آور شده و مانع از بروز عوارض احتمالی ناشی از انتقال خون می گردد. بعلاوه این افراد می توانند کمک شایانی در استفاده بهتر از امکانات سازمان انتقال خون برای تولید فراوردهای بیولوژیک جدید نمایند.

البته برای تداوم این مهم فارغ التحصیلان این رشته علاوه بر انجام وظایف حرفه ایشان در مراکز فوق باید در مراکز تحقیقاتی و آموزشی بسیار فعال باشند تا بتوانند در جهت همگام سازی پیشرفت علم پزشکی در رشته خود با کاربرد آن در بخش تشخیص و درمان موفق عمل نمایند.

در راستای تحقق این اهداف و تامین نیروی انسانی متخصص مورد نیاز در سطح کارشناس علوم آزمایشگاهی ، کارشناس ارشد و دکتری خون شناسی و بانک خون جهت انجام خدمات آزمایشگاهی، پژوهشی و آموزشی؛در سال 1391 گروه خونشناسی و بانک خون دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی رسماً به عنوان یک گروه مستقل شروع به کار کرد.

 
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی- دانشکده پیراپزشکی

آدرس : تهران - شمیران- تجریش- میدان قدس- ابتدای خیابان دربند- دانشکده پیراپزشکی

تلفن : 22718531 - 021

پست الکترونیک :
paramedical_school@sbmu.ac.ir

© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.