سه شنبه ٠١ تير ١٤٠٠ - 
1 2
 
شهادت مظلومانه حضرت امام علی ابن موسی الرضا(ع) را تسلیت عرض می نماییم
منو اصلی
صفحه اصلي > اخبار مراکز > آرشیو اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

روابط عمومی دانشگاه

اجتماع خیرین با هدف نهادینه سازی فرهنگ یاری گری در حوزه سلامت/وزیر بهداشت: برای رفع نیازهای مردم دردمند باید بی ریا کمک کرد/ کمک 1000 میلیارد تومانی خیرین به حوزه سلامت کشور

 ضیافت خیرین حوزه سلامت کشور با هدف نهادینه سازی فرهنگ مشارکت در رفع کاستی های این حوزه با حضور وزیر بهداشت و جمعی از مسوولان برگزار شد.

در این ضیافت افطاری، وزیر بهداشت ضمن تقدیر از خیرین سلامت، چنین محافلی را فرصتی برای آگاهی از مشکلات و گرفتاری های این حوزه برشمرد.

وی با اشاره به مشکلات حوزه سلامت گفت: نباید در جمهوری و نظام اسلامی، چهره محرومیت وجود داشته باشد اما هنوز شاهد آن هستیم و نمی توان آن را کتمان کرد.در اوایل انقلاب اسلامی، قدم های موثر زیادی برای محرومیت زدایی برداشته شد و لازم است که این مسیر تداوم یابد. امیدوارم افراد دارای تمکن مالی، توفیق کمک و دستگیری از نیازمندان و دردمندان را پیدا کنند زیرا مشارکت در حوزه سلامت بسیار اثرگذار و با ارزش است و پاداش نیکویی به دنبال دارد.

وزیر بهداشت با اشاره به کمک 1000 میلیارد تومانی خیرین به حوزه سلامت، از طراحی  سامانه یاس 190(yas190.ir)  خبر داد که همه افراد برای کمک به توسعه زیرساخت ها و تقویت امکانات حوزه سلامت می توانند به آن مراجعه کنند.

وی با اشاره به سخنان مرحوم آیت الله بهجت که همواره می گفتند رقم صدقه مهم نیست بلکه توالی آن مهم است، اظهار امیدواری کرد خیرات به ویژه در این ماه مبارک، مورد قبول درگاه الهی باشد و تاکید کرد که کمک و مشارکت در امور خیر، صرفا کمک مالی نیست.

وزیر بهداشت با بیان این که خیرین می توانند برای کمک به حل مشکلات سلامت روان مردم نیز وارد عمل شوند، گفت:  فقط سرطان، خانواده ها را از پا در نمی آورد بلکه اعتیاد بدتر از آن است زیرا حداقل 5 تا 6 میلیون نفر درگیر آن هستند و خانواده های زیادی را گرفتار می کند.

وی اظهار داشت: فقر و بیکاری نیز از دیگر مشکلات موجود در کشور هستند و طبق گزارش ها، در یک نقطه از مناطق محروم کشور، 1 نفر باید کار کند و نان آور 11 نفر دیگر باشد و اگر برای آن یک نفر نیز بیماری یا تصادفی پیش آید، وضعیت خانواده دشوار می شود و ممکن است به آسیب های اجتماعی منجر شود که زیبنده کشور نیست.

دکتر هاشمی با تاکید بر این نکته که برای کمک به مردم دردمند،باید بی ریا عمل کرد، به وجود موانع زیاد برای مشارکت خیرین در امور خیریه اشاره کرد و افزود: از فرصتی که خدا برای شما فراهم کرده، نهایت بهره را ببرید.

وی با بیان این که در دو سه دهه اخیر، حوزه بهداشت گرفتاری های زیادی داشته و مظلوم واقع شده است گفت: توقع از ما زیاد است و بخشی از وعده های ما نیز محقق نشده است اما همکاران ما در سراسر کشور اقدامات بسیار ارزنده ای انجام داده اند.

وزیر بهداشت در ادامه خاطرنشان کرد: مسوولان کشور باید جسارت بیشتری پیدا کنند و به مشکلات مردم فکر کنند. زیرا دغدغه اصلی امام خمینی(ره) نیز مردم بود و مقام معظم رهبری نیز این را دارند.

معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت:  با اعتبارات محدود دولتی نمی توان زیرساخت های مورد نیاز حوزه سلامت را تکمیل کرد/ وجود 250 بیمارستان نیمه تمام در کشور

دکتر ایازی معاون امور اجتماعی وزیر بهداشت نیز در این مراسم با بیان اینکه در زیرساخت های حوزه سلامت دچار عقب ماندگی هستیم، به وجود 250 بیمارستان نیمه تمام و نیاز به ساخت تعداد زیادی خانه و پایگاه بهداشت و نیز مراکز جامع خدمات سلامت اشاره کرد.

دکتر ایازی اظهار داشت: با اعتبارات محدود دولتی نمی توان زیرساخت های مورد نیاز و این عقب ماندگی را تکمیل کرد و راهی جز مشارکت مردم در این حوزه نداریم.

وی با اشاره به سالمند شدن جمعیت کشور در دهه های آینده تصریح کرد: در دهه های آینده قطعا مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی افزایش می یابد بنابراین این امر نیازمند توجه ویژه است.

معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت با تاکید بر توجه وزارت بهداشت بر توسعه مراکز بهداشتی و حوزه پیشگیری، گفت: 75 درصد از مرگ و میرهای کشور مربوط به بیماری های غیرواگیر است که سکته قلبی و مغزی 50 درصد این بیماری ها است که باید از آنها پیشگیری کرد و امید به زندگی را افزایش داد. در این زمینه از همراهی و مشارکت خیرین بسیار تعیین کننده است.

وی با تاکید بر لزوم مشارکت جوانان در حوزه سلامت ضمن تقدیر از مشارکت دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در این خصوص گفت: اخیرا گروهی دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی اقدامات بسیار زیبا و موثری انجام داده اند که باید الگوی سایر دانشگاه ها قرار گیرد تا جوانان نیز فعال شوند؛ 400 نفر از آنان در یک روز به پاکدشت رفتند و یازده هزار نفر از دانش آموزان آن شهرستان را از نظر بهداشتی غربالگری کردند. همچنین در 76 ایستگاه متروی تهران در طول یک روز از 70 هزار نفر تست قندخون گرفتند و وعده داده اند که 2000 نفر از این دانشجویان در طرح های بعدی اقدامات پیشگیرانه به ما کمک کنند.

دکتر ایازی در بخش دیگری از سخنان خود از راه اندازی سامانه یاس 190 با کمک واحد فناوری اطلاعات وزارت بهداشت خبر داد و گفت: این سامانه به منظور کمک خیرین به هر میزان برای هر نقطه ای از کشور راه اندازی شده و هر فرد خیر می تواند در این سامانه با مشاهده نیازمندی های هر مرکز بهداشتی و درمانی، به درگاه بانک وارد شود و کمک مالی نماید

دکتر پیوندی رییس دانشگاه: حضور و مشارکت خیرین در حوزه پزشکی بخوبی خود را نشان داده است/ضرورت مشارکتی ملی برای پاسخگویی منطقی به نیازهای درمانی مردم

دکتر پیوندی رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز در این محفل، سلامت را نیازی اساسی و همگانی برای مردم برشمرد و اظهار داشت: خدمات حوزه سلامت پرهزینه است و نیازمند سرمایه گذاری و بهره مندی از مشارکت های عمومی است.
دکتر پیوندی در سخنان خود اظهار داشت: معضلات و مشکلات حوزه سلامت، از دیرباز باعث گرفتاری مردم شده است و کاهش بودجه سلامت در سالیان گذشته و ناکارآمدی بیمه ها، مشکلات نظام سلامت را افزایش داده بود.

وی ضمن تقدیر از توجه دولت یازدهم به حوزه سلامت، خاطرنشان کرد: هنوز نتوانسته ایم به نیازهای درمانی مردم، پاسخی منطقی دهیم و باید مشارکتی ملی در این زمینه شکل گیرد.
رییس دانشگاه تصریح کرد: خیرین سلامت در کنار جامعه پزشکی در رضایتمندی و ثواب ارائه خدمات به مردم شریک هستند.

دکتر پیوندی کسب تجربه، دانش، مهارت و اخلاق پزشکی را لازمه گروه های پزشکی برشمرد و افزود: حضور و مشارکت خیرین در حوزه پزشکی بخوبی خود را نشان داده است و مشارکت آنان در حوزه توسعه زیرساخت های آموزشی و سلامت، نشان دهنده بالندگی مشارکت عمومی خیرین بصورت پنهان و آشکار می باشد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: نظام سلامت چالش های زیادی دارد و از طرفی نیازهای مردم نیز بسیار متعدد است و باید پاسخی منطقی برای نیازهای منطقی مردم داشته باشیم.

دکتر پیوندی در خاتمه سخنان خود از حضور خیرین در حوزه سلامت و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی با کیفیت بهتر به مردم قدردانی کرد.

گفتنی است در پایان این مراسم، جمعی از خیرین سلامت کشور، نسخه ای نفیس از قرآن کریم به وزیر بهداشت اهدا کردند.

 

 


١٠:٠٩ - سه شنبه ٢٥ خرداد ١٣٩٥    /    عدد : ٣٣٠٤٨    /    تعداد نمایش : ٣٣٥٨


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir