صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

هرگز برای واکسن زدن درنگ نکنید/ هیچ منع مصرفی بین واکسن آنفلوانزا وکرونا وجود ندارد

 فوق تخصص عفونی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری اثر بخشی واکسن های کرونا را مورد تاکید قرار داد و گفت: هرگز برای واکسن زدن درنگ نکنید و در ساعات خلوت تر به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنید.


دکترپیام طبرسی فوق تخصص عفونی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به وضعیت شیوع کرونا و احتمال بروز پیک ششم اظهار کرد: بدون تردید وبا توجه به رفتار ویروس کرونا حتما شاهد موج های بعدی این بیماری خواهیم بود ولی این که این امواج بیماری تبدیل به پیک جدیدی شود، تقریبا غیرممکن است.                                          

 

 

وی پوشش بالای واکسیناسیون علیه کووید 19 را اولین عامل کاهش مرگ و میرهای کرونایی ذکر کرد و اظهار امیدواری کرد که تا اواخر آبان یا اوایل آذرماه پوشش واکسیناسیون به بالاترین میزان خود در کشور برسد.

 

دکتر طبرسی دومین علت احتمالی کاهش موارد ابتلا و در ادامه مرگ و میرهای کرونایی را ابتلای بخش بزرگی از جامعه به کرونا عنوان کرد و گفت: با جهش های ویروسی حتما موج هایی از بیماری را خواهیم داشت ولی احتمال بروز پیک شدید کرونا خیلی بعید است.

 

فوق تخصص عفونی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری از کاهش تدریجی بستری شدگان با تشخیص کووید 19 در بیمارستانها خبر داد و عنوان کرد: از دو تا سه هفته پیش شاهد کاهش آمار تدریجی کرونا در کشور بوده ایم، خوشبختانه هر روز این روند کاهشی سرعت بیشتری می گیرد.

 

 

این استاد دانشگاه پیک پنجم کرونا را سهمگین ترین جهش کووید 19 از اولین روز شیوع تا به امروز توصیف کرد و به واکسیناسیون 12 تا 18 ساله ها طی روزهای اخیر اشاره کرد.

 

دکتر طبرسی ادامه داد: واکسن سینوفارم برای دانش آموزان در ادامه برای کودکان کوچکتر تزریق خواهد شد.

 

این فوق تخصص بیماریهای عفونی دانشگاه با تاکید براین که واکسن کرونایی که برای کودکان اختصاص یافته با واکسن بزرگسالان تفاوت دارد گفت: این واکسن احتمالا تک دوز خواهد بود ولی در روزهای آتی سیاست های وزارت بهداشت در این خصوص اعلام خواهد شد.

 

به گفته استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی واکسن دوز سوم هم برای افراد بالای 65 سال و افرادی که دچار نقض ایمنی هستند تهیه شده است، این درحالی است که باید پوشش واکسیناسیون به میزان قابل قبولی برسد تا واکسن دوز سوم نیز تزریق شود.

 

وی در ادامه با بیان این که در آستانه شیوع آنفلوانزای فصلی نیز قرار داریم خاطرنشان کرد: پارسال به دلیل رعایت پروتکل های بهداشتی، ماسک زدن ها، تعطیلی ادارات، کاهش سفر وتردد های درون شهری و فاصله گذاری اجتماعی میزان شیوع این ویروس به پایین ترین میزان خود رسیده بود، ولی امسال به این دلیل که سفرهای خارجی و داخلی از سر گرفته شده و مردم همانند گذشته شیوه نامه های بهداشتی را رعایت نمی کنند احتمال شیوع آنفلوانزا در فصل سرما وجود دارد.

 

دکتر طبرسی تاکید کرد: گروههای پرخطر، کادر درمان و بهداشت و افرادی که دچار بیماریهای زمینه ای و در معرض خطر هستند باید هرچه زودتر واکسن آنفولانزا را دریافت کنند.

 

وی با تاکید بر این موضوع که هیچ منع مصرفی بین واکسن آنفلوانزا وکرونا وجود ندارد ادامه داد: در بسیاری از کشورها هر دو دوز واکسن همزمان تزریق می شود ولی طبق نظر سازمان بهداشت جهانی توصیه می شود فاصله تزریق دو هفته ای  برای واکسن آنفلوانزا و کرونا لحاظ شود .

 

این استاد دانشگاه در پاسخ به این سوال که دانش آموزان بعد از گذراندن دوره نقاهت کرونا چه زمانی می توانند نسبت به تزریق واکسن اقدام کرد توضیح داد: فاصله شش هفته ای کفایت می کند و افرادیکه شرایط سخت بیماری را طی کرده اند بهتراست هشت هفته از بیماری این افراد بگذرد.

 

دکتر طبرسی در مورد تزریق واکسن کرونا برای زنان باردار نیز گفت: توصیه می شودبعد از سه ماهگی واکسن کرونا برای زنان باردار تزریق شود و واکسنی که در ایران برای خانم های باردار توصیه می شود نیز سینوفارم است.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان این موضوع که اگر چنانچه پوشش واکسیناسیون به بالای 85 درصد برسد، ضمن رعایت پروتکل های بهداشتی بی تردید کرونا بسیار بسیار محدود خواهد شد تاکید کرد: این موضوع که آمار ابتلا به کرونا به صفر برسد هنوز قطعی نیست.

 

وی به خانم هایی که در دوران شیر دهی هستند نیز توصیه کرد که حتما در برابر کرونا واکسینه شوند.

 

دکتر طبرسی ادامه داد: همه واکسن ها ممکن است در بالای 60 ساله ها اثربخشی کمتری داشته باشد ولی  این موضوع که اعلام کنیم واکسنی خاص اثر بخشی کمتری دارد مورد تایید نیست و مهمترین اصل در پاندمی کرونا این است که واکسیناسیون در کاهش مرگ  میر و وخیم شدن حال مبتلایان اثر بخشی چشمگیری دارد.

 

این استاد دانشگاه با تاکید بر این موضوع که هرچه میزان واکسیناسیون بیشتر شود، چرخش ویروس کمتر و در ادامه اثربخشی واکسن نیزبیشتر خواهد شد ادامه داد: هنوز مشخص نیست دوز سوم چه زمانی و برای چه گروههایی باید تزریق شود.

 

وی درباره عوارض برخی از واکسن ها نیز توضیح د اد: ممکن است لخته شدن خون عارضه بسیار ناددر برخی از واکسن ها باشد که این موضوع در مقابل فواید واکسن ها عدد ناچیزی است، در عین حال به دلیل تنوع در توزیع واکسن های کرونا به افرادیکه ریسک بالاتری دارند و در گروههای پرخطر هستند واکسن های دیگری توصیه می شود.

 

وی در پاسخ به این سوال که آیا می توان دو نوع متنوع واکسن کرونا را استفاده کرد یا خیر گفت:  بهتراست هر نوعی از دوز اول زده اید دوز دومهم همان باشد ولی در صورت نبود واکسن مشکلی ایجادنمی شود و باید دوز دوم قطعا تزریق شود.

 

وی در خاتمه اثر بخشی واکسن های کرونا را مورد تاکید قرار داد و خاطرنشان کرد: هرگز برای واکسن زدن درنگ نکنید و با توجه به افزایش مراکز واکسیناسیون و در ساعات مختلف شبانه روز،  سعی کنید ساعتی را انتخاب کرده که این مراکز خلوت تر باشند چرا که  همچنان در اماکن شلوغ  و پرتردد امکان انتقال کرونا وجود دارد.

    

انتهای پیام/

کدخبرنگار:7701س.ق  

 

  

 

 

 

 

 

 

 


١١:٥٠ - چهارشنبه ٣١ شهريور ١٤٠٠    /    عدد : ١٠٨٣٢٥    /    تعداد نمایش : ٦١٩