صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

نحوه پیشگیری از آسیب های گردنی هنگام استفاده از تلفن همراه

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی دانشگاه به افراد توصیه کرد برای پیشگیری از بروز آسیب مهره های گردنی در هنگام استفاده از تلفن همراه از خم کردن سرخود به سمت پایین اجتناب کنند.

 


دکتر داریوش الیاس‌پور متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در برنامه نبض رادیوجوان  در مورد نحوه استفاده صحیح از تلفن همراه گفت: تلفن همراه دو کاربرد دارد؛ کاربرد اول مکالمه که با خود  گوشی یا یک وسیله اتصالی به نام هندزفری انجام می‌شود. کاربرد دیگر استفاده از صفحات تصویری و ارتباط نوشتاری یا دیدن تصاویر و نوشته‌ها از طریق تلفن همراه است.

 

دکتر الیاس پور مکالمه در حالت هندزفری را از نظر سلامتی راحت‌تر و بهتر عنوان کرد و افزود: هنگام مکالمه های طولانی مدت بهتر است که گردن به یک سمت  خم نشود تا فشار کمتری به گردن شخص وارد شود.

 

این متخصص طب فیزیکی و توانبخشی گفت: وقتی از تلفن همراه به عنوان وسیله‌ای برای مطالعه استفاده ‌شود افراد ممکن است که دچار مشکلات زیادی ‌شوند زیرا معمولا افراد در این حالت گوشی را جلوی خود نگه داشته و به مدت طولانی سر خود را به سمت پایین خم می کنند .

 

این استادیار دانشگاه  خاطرنشان کرد: وقتی سر فرد به سمت پایین خم می شود نیرویی که به مهره‌های ستون فقرات و مهره‌های گردنی وارد می‌شود دو یا سه برابر زمانی است که فرد مستقیم رو به جلو نگاه می کند.

 

وی این نیروی وارده را در واقع همان وزن سر عنوان کرد که در حالت خم شدن گردن به سمت جلو به مهره‌ها و دیسک‌های بین مهره‌ای که آسیب پذیر هستند نیروی بیشتری وارد می‌شود.

 

این متخصص طب فیزیکی و توانبخشی افزود: با توجه به این که فشار وارده به صورت نامتوازن به دیسک‌ها وارد می‌شود و جهت این فشار به سمت عقب است؛ دیسک‌ها از ناحیه عقب و ناحیه پشت ستون فقرات دچار بیرون زدگی و آسیب می‌شوند.

 

دکتر داریوش الیاس پور درخصوص راهکارهای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی مهره های گردنی به افراد توصیه کرد: برای پیشگیری از بروز آسیب حتما گوشی را در مقابل صورت خود قرار داده و از خم کردن سرخود به سمت پایین اجتناب کنید. این موضوع باید به یک عادت تبدیل شود تا همواره هنگام استفاده از گوشی سر کاملا صاف و در وضعیت عمودی و نگاه رو به جلو باشد.

 

این متخصص طب فیزیکی و توانبخشی با تاکید برعدم استفاده طولانی مدت از گوشی همراه افزود: باید توجه داشته باشیم که وقتی به مدت طولانی حتی در یک وضعیت صحیح و طبیعی از گوشی استفاده کنیم به دیسک‌های گردنی و ستون فقرات فشار زیادی  وارد می شود.

 

به گفته این استادیار دانشگاه استراحت و کشش گردن در فواصل زمانی مناسب  می‌تواند سلامت دیسک‌ها را حفظ کند.

 

دکتر داریوش الیاس پور در خاتمه سخنان خود سلامت عمومی بدن(شامل تغذیه مناسب، مصرف آب کافی و استراحت مناسب) را برای پیشگری از آسیب به دیسک‌ها کمک کننده عنوان کرد.

 

انتهای پیام/

کدخبرنگار: 7700 س.ع


١٢:٠٠ - شنبه ٢٤ ارديبهشت ١٤٠١    /    عدد : ١١٦٤٩٧    /    تعداد نمایش : ١٦٧