صفحه اصلي > پیراپزشکی 
 

دانشکده پیراپزشکی

دانشکده پیراپزشکی در سال 1351 بصورت موسسه آموزشي خصوصي تحت عنوان «انستيتو عالي علوم بيمارستاني» تأسيس شد و در ابتدا اقدام به پذيرش دانشجو در رشته­هاي بهداشت مدارس،‌ بهداشت صنعتي، تكنولوژى پرتوشناسي، پرستاري، علوم آزمايشگاهي و مدارك پزشكي کرد. سپس در سال 1363 رشته مامايي نيز به رشته­هاي مزبور اضافه شد و  به «مجتمع علوم پيراپزشكي» تغيير نام داد. ظرف سال‌هاي اخير دانشكده پرستاري و مامايي، بهداشتو توانبخشي از دانشكده پيراپزشكي مجزا شده‌اند.

در حال حاضردانشكده پيراپزشكيبا زيربنايي به مساحت 8530 مترمربع، در 4 طبقه و 54 نفر عضو هيات علمي و 881 نفر دانشجو در 13 رشته مختلف آموزشی فعالیت می‌کند.

دانشکده پیراپزشکی بر آن است تا با همکاری و اعتماد به نیروهای متخصص، متعهد و خلاق خود در گروه‌های آموزشی و ایجاد فضای علمی شاداب، جذاب و پویا در عرصه‌های آموزشی و پژوهشی وابسته به تخصص‌های موجود در دانشکده و بهره‌گیری از همفکری، تعامل و همکاری­های بین رشته­ای، در راستای اهداف متعالی دانشگاه و سیاست‌گذاران ارشد در عرصه آموزش پزشکی در کشور گام بردارد.

گروه علوم آزمایشگاهی، گروه تکنولوژی پرتو شناسی، گروه خون شناسی آزمایشگاهی و بانک خون، گروه آمار زیستی، گروه مدارک پزشکی، گروه زبان انگلیسی، گروه علوم پایه، گروه کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی، گروه‌های آموزشی این دانشکده را تشکیل می‌دهند.

رشته‌ها و مقاطع تحصیلی در این دانشکده شامل موارد زیر است:

پروتئوميکس کاربردي در مقطع دکترای تخصصی، آمار زیستی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی، مدیریت اطلاعات بهداشتی در مقطع دکترای تخصصی، انفورماتیک پزشکی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی، رادیوبیولوژی و حفاظت پرتویی در مقطع کارشناسی ارشد، خون‌شناسی آزمایشگاهی و بانک خون در مقطع کارشناسی ارشد، بیوشیمی بالینی در مقطع کارشناسی ارشد، کتابداری و اطلاع­رسانی پزشکی در مقطع کارشناسی ارشد، فناوری تصوربرداری پزشکی با گرایش MRIدر مقطع کارشناسی ارشد، فناوری اطلاعات سلامت در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، علوم آزمایشگاهی در مقطع کارشناسی، تکنولوژی پرتوشناسی در مقطع کارشناسی و تکنولوژی پرتودرمانی در مقطع کارشناسی.

امکانات و فضای آموزشی:

این دانشکده دارای 17 کلاس درس مجهز به وسایل کمک آموزشی سمعی و بصری (دیتاپروژکتور، TV، PC، مالتی مدیا وایت بورد) می باشد.

آزمایشگاه‌های دانشکده نیز شامل آزمایشگاه میکروب شناسی و ویروس شناسی، ازمایشگاه فیزیک و فیزیک هسته ای، آزمایشگاه تحقیقات و پردازش تصاویر پزشکی PACS، آزمایشگاه دوزیمتری TLD، آزمایشگاه کنترل کیفی تصویربرداری پزشکی، آزمایشگاه پرتوشناسی، آزمایشگاه بیوشیمی بالینی، آزمایشگاه قارچ و انگل شناسی، آزمایشگاه ایمونولوژی، آزمایشگاه آناتومی، آزمایشگاه فیزیولوژی و بیولوژی، دو آزمایشگاه جامع تحقیقاتی تازه تاسیس تحقیقاتی است.

همچنین دانشکده پیراپزشکی دارای سالن آمفی تئاتر با گنجایش 270 نفر شامل پرده نمایش، دیتا پروژکتور، سیستم صوتی مناسب، سیستم فیلمبرداری و ضبط صدا می­باشد که برای استفاده سمینارها، کنفرانس­ها و مراسم­های مختلف از آن استفاده می­‌شود.

به علاوه این دانشکده دارای دو سالن کنفرانس مجهز به دیتا پروژکتور، PCو برد هوشمند نیز می باشد.

کتابخانه دانشکده نیز با مساحت حدود 200 متر مربع در دو بخش سالن مرجع و سالن مطالعه با هدف فراهم آوردن امکان دسترسی به منابع و اطلاعات مورد نیاز جهت پیشبرد امر آموزشی و پژوهشی می­باشد. در کتابخانه دانشکده، کتاب­های لاتین، دایره المعارفها، لوح‌های فشرده آموزشی، اطلس­ها، مجلات فارسی و لاتین، پایان نامه‌ها و همچنین کتب فارسی و واژه نامه­ها موجود می باشد.

منابع موجود در کتابخانه شامل 7932 نسخه کتب فارسی، 3286 نسخه کتب لاتین،94 عنوان مجله فارسی، 33 عنوان مجله لاتین، 132 عنوان پایان نامه ها، 346 عنوان  CDکتب فارسی و لاتین، 434 عنوان E-Book   می باشد.

نشانی:تهران، شمیران، میدان قدس، ابتدای خیابان دربند، دانشکده پیراپزشکی. تلفن: 22718531-22718528. نمابر: 22721150