صفحه اصلي > اخبار > اخبار دانشگاه 
 


  چاپ        ارسال به دوست

نخستین مرکز تجمیعی واکسیناسیون کرونا در منطقه شمیرانات آغاز به کار کرد

اولین مرکز تجمیعی واکسیناسیون کرونا در منطقه شمیرانات با حضور فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا درکلانشهر تهران آغاز به کار کرد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر زالی فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا درکلانشهر تهران ضمن حضور در مرکز تجمیعی واکسیناسیون سرای محله جماران از نزدیک روند اجرای این طرح را مورد بازدید و ارزیابی قرار داد.

در این بازدید فرماندار شمیرانات، شهردار منطقه یک تهران، معاون امور بهداشتی دانشگاه ، مدیر شبکه بهداشت و درمان شمیرانات و جمع دیگری از مسئولان شمیرانات نیز دکتر زالی را همراهی می کردند.

 

واکسیناسیون یک طرح ملی با مشارکت تمام دستگاه های اجرایی است

دکتر زالی هدف از راه اندازی مراکز تجمیعی را تسریع فرایند واکسیناسیون، بهبود دسترسی شهروندان و ایجاد تسهیلات رفاهی برای سالمندان برشمرد که با همکاری فرمانداری و شهرداری در مناطق مختلف اجرا می شود.

دکتر زالی واکسیناسیون را یک کار ملی برشمرد که تمام دستگاههای اجرایی در این کار مشارکت و همکاری دارند تا با استفاده از فضاهای جدید و جلوگیری از ازدحام کار واکسیناسیون به نحو احسن انجام شود.

به گفته وی با همکاری فرمانداری و شهرداری منطقه سرای محله جماران و همچنین چند فضای تجمیعی دیگر نیز برای اجرای واکسیناسیون این افراد در نظر گرفته شده است و به زودی اردوگاه شهید باهنر نیز به صورت واکسیناسیون خودرویی به مدار این مراکز اضافه می شود.

 

افزایش تعداد مراکز تجمیعی واکسیناسیون کرونا در پایتخت

وی از افزایش تعداد مراکز تجمیعی واکسیناسیون کرونا تا انتهای هفته در سطح پایتخت خبر داد که با همکاری شهرداری، آموزش و پرورش و سایر ارگانها انجام می شود.

دکتر زالی با تاکید براین که سهمیه افراد در گروههای سنی محفوظ است خاطرنشان کرد: سالمندانی که به هر دلیلی در بازه زمانی اعلام شده نتوانستند واکسیناسیون را انجام دهند نگران نباشند و در روزهای آینده می توانند با مراجعه به مراکز تخصیص یافته واکسن دریافت کنند.

وی با اشاره به ثبت نام حدود 47000 نفر در سامانه کشوری ثبت واکسیناسیون کرونا از شهروندان تهرانی خواست به سامانه  salamat.gov.irمراجعه و اطلاعات خود را ثبت کنند تا در نوبت واکسن قرار گیرند و با  برنامه زمان بندی شده برای واکسن مراجعه کنند.

 

بیش از 4.5 میلیون نفر تهرانی در سامانه سیب ثبت نشدند

دکتر زالی ضمن ابراز تاسف از پوشش حداقلی سامانه های الکترونیک سلامت در استان تهران گفت: هنوز چهار میلیون و پانصد هزار نفر از شهروندان تهرانی در سامانه سیب ثبت نشدند که اکثر آنان در مناطق شمال و شمال شرق تهران ساکن هستند.

به گفته وی اطلاعات تعداد زیادی از سالمندان ساکن منطقه شمیرانات در سامانه سیب ثبت نشده است و  7600 سالمند بالای 80 سال در این منطقه ساکن هستند.

وی مشارکت شهروندان تهرانی در ثبت اطلاعاتشان در سامانه کشوری واکسیناسیون کرونا را  فرصت خوبی برای تکمیل سامانه الکترونیک سیب در تهران برشمرد تا در آینده بتواند به عنوان  سامانه جامعی برای رصد سلامت همشهریان بهره برداری شود.

دکتر زالی  در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص واکسن گفت: از هفته آتی واردات واکسن به کشور شتاب می گیرد و سهمیه مکفی برای گروههای سنی پرخطر که افراد بالای 60 سال هستند تامین می شود.

به گفته وی حدود13 میلیون نفر از جمعیت کشور جزو گروههای پرخطر قرار دارند. در استان تهران نیز یک میلیون و 700 هزار نفر جمعیت بالای 60 سال هستند که 172 هزار نفر آنان را سالمندان بیش از 80 سال تشکیل می دهند.

فرمانده ستاد مقابله با کرونای پایتخت در بخش دیگری از سخنان خود گفت: تهران هنوز از نظر عملکردی قرمز است. در حال حاضر 7600 بیمار کرونایی در بیمارستان های تهران  بستری هستند و 1120 بیمار کرونایی جدید در روز گذشته در تهران بستری شدند .

 

راه اندازی سه مرکز تجمیعی واکسیناسیون کرونا در شمیرانات

دکتر ایمان عموزاده مدیر شبکه بهداشت و درمان شمیرانات نیز در این بازدید خاطرنشان کرد: سه مرکز تجمیعی واکسیناسیون کرونا در شمیرانات راه اندازی شده است.

به گفته وی این مراکز در سرای محله جماران، مدرسه نور قائم در شهرک شهید محلاتی و هنرستان ادب در انتهای خیابان شریعتی راه اندازی شدند و سالمندان بالای ۸۰ سال با مراجعه به این مراکز واکسن کرونا را دریافت می کنند.

دکتر عموزاده هدف از راه اندازی این مراکز تجمیعی را  جلوگیری از تجمع و ازدحام افراد در مراکز بهداشتی عنوان کرد که علاوه بر سن بالا و در خطر بیماری بودن، نیازمند تسهیلات رفاهی نیز هستند.

به گفته وی به طور متوسط روزانه ۷۰۰ نفر از سالمندان برای تزریق واکسن به این سه مرکز تجمیعی مراجعه می‌کنند.

خاطرنشان کرد که در مراکز تجمیعی تزریق واکسن کرونا یک پزشک و اورژانس 115 علاوه بر همکاران مراقب سلامت و مسئول  تزریق واکسن مستقر هستند تا در صورت بروز عوارض احتمالی در سالمندان واکسینه شده خدمات درمانی و مراقبت های لازم از آنان انجام شود.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شمیرانات در خاتمه به سالمندان توصیه کرد که پس از تزریق واکسن حداقل 30 دقیقه در همان محل حضور داشته باشند تا در صورت بروز عوارض کوتاه مدت آنی تحت مراقبت قرار گیرند.

 

انتهای پیام/

کدخبرنگار: 7700 س.ع


١٦:٠٠ - سه شنبه ٢١ ارديبهشت ١٤٠٠    /    عدد : ١٠٤٤٠١    /    تعداد نمایش : ٥٧٤