صفحه اصلي > اخبار > کتاب ها و مقالات 
 


  چاپ        ارسال به دوست

کتاب روزنگار کرونا ویروس منتشر شد

 کتاب روزنگار کرونا ویروس گروه اپیدمیولوژی دانشگاه های علوم پزشکی شهید بهشتی  و کرمان توسط انتشارات دانشگاه منتشر شد. 


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی sbmu، کتاب عنوان شده توسط اساتید گروه اپیدمیولوژی دانشکده بهداشت و ایمنی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (دکتر کورش اعتماد، دکتر محمدحسین پناهی و دکتر سید سعید هاشمی نظری) و گروه اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی کرمان (دکتر حمیدرضا توحیدی نیک، دکتر آرمیتا شاه اسماعیلی و دکتر حمید شریفی) تالیف شده است.

 

به گفته مولفان در مقدمه این کتاب؛ بیماری ها و کنترل و مبارزه با آنها یکی از مشکلات بشری است و  در این میان بیماری های عفونی به دلیل ایجاد همه گیری، سهم عمده ای را به خود اختصاص داده اند.

در 31 دسامبر سال 2019 میلادی سازمان جهانی بهداشت دفتر کشور چین از شناسایی  موارد پنومونی با علت نامشخص در شهر ووهان چین خبر داد . سپس سازمان جهانی بهداشت WHO، گزارش شیوع کرونا ویرس جدید که در 11 فوریه سال 2020 توسط کمیته بین المللی تاکسونومی ویروس ها به عنوان سندرم حاد تنفسی کروناویروس 2 نامگذاری شد، را اعلام کرد.

در نهایت هفتم ژانویه توسط مقامات چین به عنوان ویروس ایجاد کننده موارد پنومونی شناخته شد. منشا احتمالی ویروس، خفاش اعلام شد و نحوه انتقال ویروس یکی از بازارهای غذاهای دریایی در نظر گرفته شد.

مولفان کتاب خاطرنشان کردند: با همه گیر شدن این ویروس در دنیا، مطالب مختلف در مورد کروناویروس جدید در دنیای مجازی به سرعت رواج پیدا کرد و با توجه به کثرت مطالب، نیاز به بررسی و تایید صحت آنها به شدت احساس و به مرور بیشتر می شود.

بنابراین تصمیم گرفته شد علمی ترین مطالب و به روزترین آمارها درخصوص این ویروس در ایران و جهان در قالب یک روزنگار و در واقع یک محتوای آموزشی توسط گروهی متشکل از اساتید، دانشجویان دکتری و ارشد در دپارتمان اپیدمیولوژی دانشکده بهداشت و ایمنی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دپارتمان اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی کرمان، تهیه و در اختیار سایر افراد قرار گیرد.

در نهایت پس از بررسی نیازهای آگاهی درخصوص جنبه های مختلف اپیدمی کروناویروس، روزنگار در هشت محور تعیین محتوا شد تا بتواند واقعیات مرتبط با شیوع، پیشگیری، مبارزه و درمان این اپیدمی را برای سایرین بازگو کند.

براساس این گزارش محورهای هشت گانه این کتاب 300 صفحه ای شامل تازه های علمی در سایت سازمان جهانی بهداشت، آمار ابتلا در ایران تاکنون و در 24 ساعت گذشته، آمار ابتلا در جهان تاکنون و در 24 ساعت گذشته، توصیه های مسئولان کشوری، بایدها و نبایدها در زمینه کروناویروس، موارد اثبات نشده در مورد کروناویروس، مقالات مرتبط با COVID-19، تازه های علمی، دستورالعمل های CDCو سوالات رایج و پاسخ آنها هستند.

 

انتهای پیام/

کدخبرنگار: 7700 س.ع


١٣:١٤ - شنبه ٢٧ دی ١٣٩٩    /    عدد : ١٠٠٨٢٨    /    تعداد نمایش : ٧٤٧