صفحه اصلي > اخبار > کتاب ها و مقالات 
 


  چاپ        ارسال به دوست

راهنمای " الزامات تهویه بیمارستانی با تاکید بر کنترل انتشار کووید-19" تدوین شد

راهنمای " الزامات تهویه بیمارستانی با تاکید بر کنترل انتشار کووید-19" توسط دکتر سمیه فرهنگ عضو هیئت علمی گروه بهداشت حرفه ای و ایمنی کار  دانشگاه منتشر شد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی sbmuبه نقل از دانشکده بهداشت و ایمنی، این راهنما توسط دکتر سمیه فرهنگ عضو هیئت علمی و معاون پژوهشی مرکز تحقیقات کنترل عوامل زیان آور محیط و کار دانشگاه با همکاری شقایق عیدانی دانشجوی کارشناسی ارشد گروه بهداشت حرفه ای و ایمنی کار  تدوین شده است.

 

در مقدمه این راهنما آمده است: بیمارستان‌ها که یکی از نهادهای مهم در ارایه خدمات بهداشتی درمانی محسوب می‌شوند در صورت نبود سیستم تبادل و تصفیه کافی هوا و نرخ تهویه پایین، می‌توانند به یکی از کانون‌های خطر انتقال انواع بیماری ‌ها مانند کووید-19 تبدیل‌ شوند.

 

انتقال هوابرد در خصوص ویروس کووید-19 به اثبات رسیده است و این ویروس به شکل قطرات تنفسی و آئروسل می‌تواند حین سرفه و عطسه و حتی صحبت‌کردن افراد ناقل و بیمار در هوا منتشر شود و در صورت تعلیق در هوا طی مسافت زیاد و مدت زمان طولانی به صورت عفونی باقی بماند.

 

استفاده از سیستم‌های تهویه در محیط‌های بیمارستانی یکی از اقدامات کنترل مهندسی در خصوص پیشگیری از انتشار آلاینده‌های هوابرد است.

 

راهنمای حاضر ضمن ارایه مقدماتی در خصوص مبحث تهویه و الزامات آن در بخش‌هاي مختلف بیمارستان، به نحوه پایش پارامترهای تهویه با تاکید بر کنترل انتشار کووید-19 می‌پردازد، تا از این طریق ضمن آشنایی بیشتر فعالان این حوزه با مفاهیم عملکرد سیستم تهویه بیمارستانی، بتواند گامی موثر برای حفظ و ارتقای سلامت پرسنل مراکز خدمات بهداشتی و درمانی و کمک به بهبود روند بیماری و حفظ سلامت سایر افراد در حال تردد در این گونه محیط ‌ها بردارد.

 

این راهنما دارای 35 صفحه و 8 بخش است که مقدمه ، اهمیت تهویه بیمارستانی ، تعاریف و مفاهیم ، عناصر اصلی تهویه ، الزامات تهویه در بخش های مختلف بیمارستانی، ارزیابی پارامترهای تهویه بیارستانی از جمله بخش های مذکور هستند.

 

انتهای پیام/

کدخبرنگار: 7700 س.ع


١٣:١٨ - يکشنبه ١٩ بهمن ١٣٩٩    /    عدد : ١٠١٦٢٩    /    تعداد نمایش : ٧٦٥