صفحه اصلي > اخبار > کتاب ها و مقالات 
 


  چاپ        ارسال به دوست

کتاب "دیدگاه بیولوژی در سم شناسی نوین شغلی" انتشار یافت

کتاب "دیدگاه بیولوژی در سم شناسی نوین شغلی"  تالیف دکتر رضوان زنده دل دانشیار دانشگاه توسط انتشارات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی منتشر شد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی  SBMU، کتاب عنوان شده توسط  دکتر رضوان زنده دل دانشیار  گروه مهندسی بهداشت حرفه ای و ایمنی کار دانشکده بهداشت و ایمنی  به تالیف درآمده است .

این کتاب در پنج فصل نگاشته شده است که فصل اول به تبیین کلیاتی درخصوص سم شناسی شغلی، ارتباط با منحنی دوز- پاسخ، اصطلاحات مورد استفاده در سم شناسی و مهمترین عوامل شیمیایی زیان آور شغلی اختصاص دارد.

در فصل دوم کتاب با عنوان سم شناسی مولکولی و عوامل زیان آور شغلی، شایعترین آسیب های قابل بررسی در ساختار DNAتوسط ترکیبات شیمیایی زیان آور شغلی مورد بررسی قرار کرفته و روش هایی همچون کامت،FTIRو TUNNELبرای  ارزیابی این آسیب ها توضیح داده شده است.

در ادامه این فصل نقش تفاوت های فردی و پلی مورفیسم در ارزیابی سمیت ترکیبات شیمیایی مطرح شده و به تبیین روش های به کار گرفته شده در الایزا برای ارزیابی میزان پروتئین ها پرداخته است.

سومین فصل سوم کتاب نیز به سرطان زایی در مشاغل اختصاص دارد که مراحل سرطان زایی و انواع ترکیبات سرطان زا در محیط های شغلی را توضیح داده و ایجاد سرطان در تعدادی از بافت ها توسط عوامل زیان آور شغلی را مشخص می کند.

فصل چهارم با عنوان "روش های ارزیابی مولکولی" به تئوری آزمون های PCRو RT-PCR پرداخته و در فصل پنجم نیز روش کشت سلولی و مفاهیم این نوع ارزیابی به طور خلاصه بیان شده است.

این کتاب از سوی انجمن علمی بهداشت کار ایران نیز در راستای اهداف علمی و ایجاد ارتباط تحقیقاتی آموزشی در تخصص بهداشت حرفه ای مورد حمایت قرار گرفته است.

انتهای پیام/

کدخبرنگار: 7700 س.ع


١٣:٢٠ - چهارشنبه ١٩ آذر ١٣٩٩    /    عدد : ٩٩٤٠١    /    تعداد نمایش : ٦٨٨