صفحه اصلي > اخبار > کتاب ها و مقالات 
 


  چاپ        ارسال به دوست

انتشار مقاله استادیار دانشگاه در مجله بین المللی ایمونولوژی بالینی/ تاثیر واکسن آنفلوانزا بر کووید 19

 مقاله استادیار  بیهوشی دانشگاه درخصوص تاثیر واکسن آنفلوانزا بر تقویت ایمنی بدن کارکنان نظام سلامت در مقابل کووید 19  در مجله بین المللی ایمونولوژی بالینی به چاپ رسید.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیدبهشتی sbmu، این مقاله با عنوان مطالعه مورد شاهدی اثر واکسن آنفلوانزا ۲۰۱۹بر بروز COVID-19در بین کارکنان بهداشت و درمان  توسط دکتر نیلوفر مسعودی استادیار گروه بیهوشی و مراقبتهای ویژه مرکز تحقیقات بیهوشی دانشگاه با همکاری دکتر بابک محیط محقق ایرانی مرکز اختلالات خواب بخش پزشکی ریوی و مراقبت‌های ویژه دانشگاه مریلند در   Journal of Clinical Immunologyمنتشر شده است.

 

دکتر نیلوفر مسعودی استادیار دانشگاه در این خصوص گفت:  با توجه به این کهواکسن آنفلوانزا در کاهش بار آنفلوانزا، به ویژه در میان کارکنان مراقبت‌های بهداشتی (HCW) نقش دارد ، تزریق آن در این قشر ضروری به نظر می رسد.

 

وی هدف انجام از این مطالعه را بررسی ارتباط بالینی بالقوه بین دریافت واکسن آنفلوانزا در سال 2019 و بروز COVID-19در میان کارکنان مراقبت‌های بهداشتی عنوان کرد.

 

این استادیار بیهوشی بیمارستان شهید مدرس به نتایج مطالعات تجربی آزمایشگاهی اشاره کرد و یادآور شد: براساس نتایج حاصل از این مطالعات ویروس‌های کرونا و آنفلوانزا با آنتی بادی‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین 2 (ACE 2) و آنتی بادی‌های تتراسپانین درگیر می‌شوند و آنتی بادی‌های تتراسپانین ACE 2ممکن است باعث مهار عفونت‌های ناشی‌ از ویروس کرونا و ویروس آنفلوانزا (LP IAV) شوند.

 

وی با اشاره به شیوه انجام این مطالعه افزود:زمانی که بیمارستان شهید مدرس به مرکز درمان بیماران COVID-19مبدل شده بود ؛ مطالعه‌ای مورد-شاهدی را در این بیمارستان تخصصی طراحی کردیم.

 

به گفته دکتر مسعودی در مطالعه مذکور میزان شیوع بیماری کرونا در دو گروه کارکنان مراقبت های بهداشتی در این مرکز مورد بررسی قرار گرفت؛ گروه اول واکسن آنفلوانزا دریافت کرده بودند و گروه دوم  واکسن دریافت نکرده بودند.

 

وی افزود: پس از جمع آوری داده‌ها میزان شیوع بیماری کرونا در دور گروه مقایسه شد و محاسبات ارتباطی انجام شد.

 

این استادیار بیهوشی دانشگاه  ضمن تبیین یافته های این تحقیق گفت: حجم کلی نمونه انتخاب شده در این تحقیقشامل ۲۶۱ نفر از کارکنان مراقبت های بهداشتی بیمارستان شهید مدرس بود. از ۸۰ مورد بیمار COVID-19، سه مورد واکسن آنفلوانزا را دریافت کرده بودند، در حالی که ۸۷ نفر از ۱۸۱  نفر گروه شاهد (کنترل) واکسن دریافت کرده بودند.

وی افزود: نسبت شانس (OR) و فاصله اطمینان (CI) واکسیناسیون در گروه بیماران COVID-19در مقایسه با گروه شاهد،۰۴/۰ با فاصله اطمینان ۹۵ درصدی (۰۱/۰ تا ۱۴/۰) بود.

 

دکتر نیلوفر مسعودی با اشاره به نتایج تحقیق خاطرنشان کرد:یافته‌های حاصل از این تحقیق نشان داد که واکسن آنفلوانزا سال 2019 ممکن است ارتباط محافظتی در برابر COVID-19در میان کارکنان مراقبت های بهداشتی داشته باشد.

برای مشاهده مقاله اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/

کدخبرنگار: 7700 س.ع


١٢:٤٤ - يکشنبه ٢٣ آذر ١٣٩٩    /    عدد : ٩٩٥٠٤    /    تعداد نمایش : ١١٥٧