جمعه ١٢ آذر ١٤٠٠ - 
1 2 3
 
منو اصلی
 
 

آیین نامه اعطای بورس تحصیلی داخل دوره های دکترای تخصصی (Ph.D)

 هدف

 به منظور تأمین نیازهای آموزشی و تخصصی دانشگاههای علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی و موسسات آموزشی وابسته، صرفاً در مناطق محروم کشور از طریق تربیت دانشجو در دانشگاههای داخل در مقطع دکترای تخصصی(Ph.D) رشته هایی که امکان تربیت آنها در داخل وجود دارد و بهره گیری از این نیروی انسانی در امور آموزشی و تحقیقاتی مورد نیاز کشور و نهایتاً کاهش تعداد دانشجوی اعزامی در مقطع فوق الذکر به خارج از کشور در جهت جلوگیری از صرف هزینه های ارزی و نفوذ فرهنگ غیر اسلامی،  وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی همه ساله تعدادی از پذیرفته شدگان سهمیه آزاد آزمون دوره های تخصصی (Ph.D) را به بورس تحصیلی داخل اختصاص می دهد .

شرایط استفاده از بورس تحصیلی داخل

ماده 1: پذیرش دانشجو بعنوان بورسیه در مقطع دکترای تخصصی (Ph.D) در رشته های تخصصی مورد نیاز علوم پایه پزشکی دانشکده بهداشت و دوره های تخصصی داروسازی پس از قبولی از سهمیه آزاد در آزمون مربوطه امکان پذیر می باشد.

ماده 2: حداکثر سن جهت استفاده از بورس داخل 35 سال می باشد که با احتساب دوره خدمت نظام وظیفه و نیز خدمت داوطلبانه در جبهه های نبرد حق علیه باطل 40 سال تمام می باشد.

ماده 3: مدت استفاده از بورس تحصیلی بر اساس سنوات مجاز دوره تحصیلی مصوب شورای عالی برنامه ریزی خواهد بود و طی مدت فوق هر زمانی که طرف تعهد تعیین کند موظف به ارائه گزارش تحصیلی و پیشرفت کار خود می باشد .

ماده 4 : آن دسته از متقاضیان بورس که از سهمیه آزاد پذیرفته می شوند و هیچگونه رابطه استخدامی با مراکز دولتی نهادها و سازمان های دیگر ندارند در قبال سپردن تعهد محضری متعهد می گردند پس از اتمام تحصیل صرفاً در رشته ها و دانشگاه های خاص اعلام شده از سوی دبیرخانه های مربوطه و تأیید شورای اجرایی بورس به میزان دو برابر مدت استفاده از بورس خدمت نمایند .

ماده 5 : چنانچه بورسیه از انجام تعهد امتناع ورزد و یا در پایان دوره تحصیل با توجه به مقررات آموزشی دانشگاه محل تحصیل نتواند به اخذ درجه دانشگاهی مورد نظر نائل آید و یا از بورس انصراف نماید خود یا ضامن وی موظف است سه برابر هزینه های مصروفه اعم از هزینه تحصیلی ( شهریه ) و مقرری تحصیلی را یکجا به قیمت روز به حساب وزارت پرداخت نماید.

ضمناً خرید تعهدات دانشجویان به بورسیه امکان پذیر نمی باشد.

ماده 6 : مقرری تحصیلی دانشجویان دکترای تخصصی (Ph.D) بورسیه داخل برابر حقوق مربی پایه یک در دانشگاه محل تعهد خدمت خواهد بود لذا چنانچه هر گونه افزایشی در حقوق مذکور صورت گیرد این تغییر با نظر شورای اجرایی بورس صورت می گیرد . این دانشجویان همچنین در طول مدت استفاده از بورس از کمک هزینه خرید کتاب ، انجام رساله ، اجاره مسکن و شرکت در کنفرانس های داخلی و خارجی بهره مند می گردند که میزان و نحوه پرداخت هر یک از موارد فوق طبق دستورالعمللی که در ابتدای هر سال  توسط وزارت ابلاغ می گردد مشخص می شود.

ماده 7 : پذیرفته شدگان بورس تحصیلی و مستخدمین سایر وزارت خانه ها و موسسات دولتی که از مأموریت آموزشی استفاده می کنند در طول تحصیل خود بطور تمام وقت در اختیار دانشگاه محل تحصیل بوده و موظفند حداکثر سه ساعت در هفته به امر تدریس تئوری یا شش ساعت به کار عملی و آزمایشگاهی در گروه آموزشی محل تحصیل بپردازند.

ماده 8 : چنانچه ادامه تحصیل بورسیه به دلایل مندرج در آئین نامه انضباطی دانشجویان جمهوری اسلامی ایران مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی نامطلوب تشخیص داده شود بورس وی قطع و موظف به پرداخت سه برابر هزینه های مصروفه اعم از هزینه تحصیلی ( شهریه )  و مقرری تحصیلی خواهد بود.

ماده 9 : کلیه دانشجویان بورسیه می توانند در طول سال از یک ماه مرخصی استفاده نمایند و در صورت نیاز به مرخصی بیش از یک ماه پس از تأیید دانشگاه محل تعهد خدمت و شورای اجرایی بورس بدون پرداخت حقوق قابل اقدام می باشد .

این آئین نامه در 9 ماده به پیشنهاد شورای اجرایی بورس به تصویب رسید .

 


 

 
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.