صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

توسعه زیرساخت های بهداشتی و درمانی درسال سخت مبارزه با کرونا

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه از طراحی مجتمع  پردیس متمرکز دانشگاه خبر داد وگفت: تصویب طرح افزایش فضای فیزیکی، آموزشی و کمک آموزشی در قالب پردیس متمرکز دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در لایحه بودجه 1400 کاری ارزشمند و ماندگار است که می تواند دانشگاه را به اهداف متعالی خود نزدیک تر کند.


 

دکتر محمود خدادوست در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، به تشریح برخی اقدامات معاونت توسعه منابع دانشگاه در سالی که گذشت پرداخت.

 

 

 وی با بیان این که یکی از اصلی ترین دیدگاهها در معاونت توسعه منابع دانشگاه، پشتیبانی و حمایت از معاونت ها و واحدهای مختلف دانشگاه خصوصا بخش های تخصصی است، اظهار کرد: این معاونت با تمام توان و ظرفیت تلاش می کند تا دانشگاه به اهداف اصلی خود در حوزه ارایه خدمت در فیلد های مختلف آموزشی، پژوهشی، بهداشتی، درمانی و غذا و دارو برسد.

 

دکتر خدادوست با اشاره به نقش حمایتی معاونت توسعه منابع از مجموعه های مختلف دانشگاه افزود: این معاونت خود را موظف می داند همواره به عنوان مرکزی پاسخگو نقش حمایتی از بخش های مختلف دانشگاه داشته باشد.

 

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه با بیان این که با شروع بحران کرونا، دکتر علیرضا زالی علاوه بر اداره امور دانشگاهی، درمانی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی عهده دار مسوولیت فرماندهی ستاد مقابله با کرونا در کلان شهر تهران نیز شدند خاطرنشان کرد: این درحالیست که اداره امور جاری و ارایه خدمت بر قوت خود همچنان باقیست.

 

با انرژی مضاعف تر مسیرهای ارایه خدمت در دانشگاه استمرارخواهد داشت

 

وی هم نوایی و همکاری واحدهای مختلف دانشگاه، علیرغم سال سختی که با بحران کرونا آغشته بود را قابل تقدیر توصیف کرد و گفت: در سال جدید خوشبین هستیم در ادامه مسیر با انرژی مضاعف تر مسیرهای ارایه خدمت و اهداف متعالی دانشگاه و کشوردر بهترین حالت ممکن استمرار داشته باشد.

 

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه با اشاره به شیوع پاندمی کرونا، شرایط ویژه اقتصادی کشور، سایه سنگین تحریم ها و مطالبات دانشگاه از سازمان های بیمه گر خاطرنشان کرد: تمامی این موارد باعث شده بود تا شرایط دانشگاه نسبت به سایر سال ها ویژه تر دیده شود به همین دلیل این موارد اداره امور را سخت تر می کرد. وی افزود: خوشبختانه در سالی که گذشت با حمایت ها و ارتباطات درون و برون سازمانی و تعاملاتی که با وزارت بهداشت، سازمان برنامه و بودجه و برخی از مقامات دربخش های مختلف انجام شد توانستیم نسبت به جذب مطالبات خصوصا از سازمان های بیمه گر موفق تر از گذشته عمل کنیم.

 

وی ادامه داد: درسال 99 میزان مطالبات دانشگاه از سازمان های بیمه گر به میزان قابل توجهی کاهش یافت به این معنی که دانشگاه با دریافت مطالبات خود از بیمه ها موفق شد بخشی از مشکلات پیش رودر بخش های بدهی ها را جبران کند.

 

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه با بیان این که مشکل بدهی و مطالبات عقب مانده دانشگاه از سازمان های بیمه گر، تبدیل به بحرانی مزمن شده بود تاکید کرد: پیگیری های مستمر و توامان دانشگاه وحمایت های دولتی موجبات تسهیل شرایط و همکاری بیشتر این سازمان ها برای بازپس گیری مطالبات را محقق کرد.

 

ارایه واقعی و منطقی مشکلات را راه حل مناسبی برای تسهیل شرایط

 

دکتر خدادوست ارایه واقعی چالش ها و مشکلات پیش روی دانشگاه برای تامین منابع را راه حل مناسبی برای تسهیل شرایط ذکر کرد وافزود: به طور مثال پرداخت کارانه پزشکان و پرسنل مراکز درمانی و بهداشتی با بیان واقعی مشکلات کادر درمان خصوصا در بحران کرونا به کمترین زمان ممکن تقلیل یافت.

 

وی در بخش دیگری پراکندگی مراکز تحت پوشش دانشگاه را یکی دیگر از مشکلات پیش روی اداره و تامین منابع مالی این مراکز از سوی دانشگاه دانست و گفت: 19 بیمارستان تحت پوشش و پراکنده دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در نقاط مختلف تهران شرایط ویژه تر و پیچیده تری را برای اداره امور رقم می زند و این درحالیست که با شیوع گسترده کووید19، تمامی مراکز بهداشتی و درمانی دانشگاه وارد مدارارایه خدمت به مبتلایان کرونایی شدند.

 

اثرات بحران کرونا بر هزینه و درآمد بیمارستان‌هاغیرقابل انکار است

 

دکترخدادوست با اشاره به آسیب های کرونا به اقتصاد سلامت، کاهش درآمد بیمارستان ها و در نتیجه افزایش هزینه ها اظهار کرد: بررسی اثرات بحران کرونا بر هزینه و درآمد بیمارستان‌های تابعه دانشگاه بسیار شفاف نشان می‌دهد که درآمد بیمارستان‌ها کاهش و هزینه‌های آنها به صورت چشمگیری افزایش یافته است.

 

وی ضرورت مجهز شدن دانشگاه به پردیس منسجم و یکپارچه را مورد تاکید قرار داد وافزود: 12 دانشکده، 17 خوابگاه دانشجویی در 12 نقطه تهران به صورت پراکنده به دانشجویان خدمت ارایه می دهند و این در حالیست که هزینه های اضافی ناشی از این پراکندگی شامل ایاب و ذهاب، غذا و خوابگاه به دانشگاه تحمیل می شود.

 

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه با بیان این که ایجاد مجتمع بیمارستانی برای دانشگاه یک ضرورت انکار ناپذیر است توضیح داد: با توجه به این که توزیع منابع مالی در سازمان برنامه و بودجه بر اساس تخت های بیمارستانی انجام می شود، اگر چنانچه تخت های بستری به صورت مجتمع در یک مرکز بزرگ بیمارستانی متمرکز شوند قطعا صرفه اقتصادی بیشتری  خواهد داشت.

 

بیمارستانهای حاشیه تهران تکیه گاه بهداشتی و درمانی مردم

 

دکتر خدادوست با بیان این که بسیاری از بیمارستانهای تحت پوشش دانشگاه در حاشیه شهرتهران با تعداد تخت های محدود خدمات تخصصی و فوق تخصصی ارایه می دهند، ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به عنوان یکی از مهمترین مراکز بهداشتی و درمانی تلاش دارد این بیمارستانها را به عنوان تنها پشتوانه و تکیه گاه بهداشتی و درمانی علیرغم عدم صرفه اقتصادی حفظ و ارتقا دهد.

 

وی ضرورت اختصاص منابع کافی به مراکز بهداشتی و درمانی را یادآور شد وتاکید کرد: معاونت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه تلاش دارد برای استمرار خدمت باکیفیت در بیمارستان ها، مراکز بهداشتی و درمانی به دنبال تامین منابع از سایر محل ها نیز باشد.

 

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه در ادامه با اشاره به این که بحران کرونا توسعه زیرساخت ها و تکمیل پروژه های بهداشتی ودرمانی را متوقف نکرد توضیح داد: اجرای 14 پروژه درمانی درسالی که گذشت نشان از حرکت روبه جلو دانشگاه و توفیقات معاونت توسعه منابع در حوزه های عمرانی و تقویت زیرساخت ها دارد.

 

اجرای بیش از 10 پروژه در بخش های مختلف بهداشتی دانشگاه بخش دیگری ازسخنان دکتر خدادوست را به خود اختصاص داد. وی همچنین با اشاره به آغاز  11 پروژه بهداشتی دیگر در دانشگاه اهمیت تامین و تقویت زیرساخت ها خصوصا در حوزه بهداشت را یادآور شد.

 

دکتر خدادوست نقش خیرین در مقابله و کنترل بیماری کرونا را بسیار چشمگیردانست و آگاهی بخشی به مردم در راستای شرکت در فعالیت‌های خیرخواهانه را ضروری دانست. وی  از حمایت های دوبرابری خیرین در سال 99 در مقایسه با سال گذشته خبر داد.

 

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه با بیان این که استفاده از ظرفیت های خیرین و منابع مردم نهاد در بحران کرونا بسیارقابل توجه است خاطرنشان کرد: با حمایت های خیرین در سال 1399 حدود  26 پروژه بهداشتی و درمانی تکمیل و به مدار بهداشت و درمان اضافه شد.

 

افزایش جذب نیروی پرستاری در سال 99

 

اجرای پروژه بیمارستان شهدای تجریش به عنوان یکی از بزرگترین پروژه های بیمارستانی دانشگاه یکی دیگر از مواردی بود که معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه به آن اشاره کرد و افزود: پیشرفت قابل قبول پروژه بیمارستان جدید شهدای تجریش در سالی که سایه سنگین کرونا بر بخش های مختلف بهداشت و درمان سایه انداخته بود ستودنی است، امیدواریم در ماههای آتی این مرکز نیز با افزایش تخت های بستری وارد چرخه ارایه خدمت شود.

 

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه از افزایش جذب نیروی انسانی در سال 99 خبر داد و گفت: با شروع کرونا دانشگاه علیرغم تمام محدودیت ها موفق به جذب  190 نفر نیروی اضطراری و 219 نفر نیروی تخصصی شد همچنین درگروه پرستاری و در دو نوبت آزمون 149 نیروی قراردای و 378 نفر نیروی استخدامی پیمانی در دانشگاه به کار گرفته شدند.

 

دکتر خدادوست همچنین به جذب نیروهای موردی تخصصی و فوق تخصصی دانشگاهی در سایر حوزه ها در سالی که گذشت اشاره کرد وافزود: جذب و بکارگیری حدود هشت نیرو در این حوزه ها از دیگر اقدامات دانشگاه است و مهمتر اینکه 1906 نفر نیز در آزمونی که در بهمن ماه برگزار شد، جذب دانشگاه شدند.

 

وی گفت: دانشگاه در حوزه های مختلف علاوه برنگه داشت شرایط موجود در حوزه پشتیبانی در بحث های بازسازی، بهسازی و تجهیزنیز اقدامات موثری انجام داده است. به طور مثال در حوزه پشتیبانی اتمام پروژه آزمایشگاه مرکزی و یا مگالب، راه اندازی مرکز جامع آزمون الکترونیک دانشگاه، پروژه اتاق تمیز سلول درمانی دانشکده فناوریهای نوین، راه اندازی میزخدمت دانشگاه و نوسازی ناوگان حمل و نقل دانشگاه از جمله این فعالیت ها بوده است.

 

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه تامین و توزیع اقلام بهداشتی و حفاظتی دراولین روزهای شیوع کرونا را از دیگر اقدامات این معاونت ذکر کرد.

 

دکتر خدادوست با اشاره به اقدامات معاونت توسعه منابع در حوزه رفاهی و تامین نیازهای کارکنان دانشگاه در سال 99 را درخشان ارزیابی کرد و توضیح داد: دانشگاه در حوزه رفاهی با ارایه تسهیلات بانکی، انعقاد قرارداد با مجموعه های رفاهی متعدد، بهره مندی کارکنان از تخفیفات ویژه خدماتی و رفاهی از مراکزمختلف و استفاده از مراکز اقامتی( در شش ماهه دوم سال و با رعایت پروتکل های بهداشتی) برای کارکنان و بازنشستگان خدمات قابل قبولی ارایه داده است.

 

استاندارد سازی سیستم امنیت شبکه دانشگاه، نصب و راه اندازی شبکه های سرویس دهنده رایانه ای، استاندارسازی سیستم های ذخیره ساز، افزایش امنیت شبکه ها، راه اندازی سامانه ثبت خطای 28 گانه، راه اندازی سامانه سلامت و تندرستی، تولید و راه اندازی سامانه افکار سنجی روابط عمومی، تولید و راه اندازی سامانه ویدیو کنفرانس دانشگاه، تولید راه اندازی سامانه انتخابات شورای صنفی دانشجویان و راه اندازی 12 سامانه دیگر از جمله دستاوردهای حوزه فناوری اطلاعات دانشگاه است که دکتر خدادوست به آن اشاره کرد.

 

وی ادامه داد: در حوزه حقوقی هم کارهای ویژه ای در سال 99 انجام شده است، به طور مثال اطلاعات بالغ بر 400 ملک دانشگاه را در سامانه جامع حقوقی وزارت بهداشت و درمان به ثبت رسید، همچنین رسیدگی به بیش از 200 پروند ه حقوقی، کیفری در اداره دعاوی انجام شد.

 

افزایش فضای فیزیکی وآموزشی در قالب پردیس متمرکز دانشگاه

 

اعمال نظر کارشناسی بیش از 300 قرار داد و تفاهم نامه ها در اداره قرار دادها، طراحی مجتمع  پردیس ولنجک یکی دیگر از اقدامات معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه بود که دکتر خدادوست به آن اشاره کرد و گفت: تصویب طرح افزایش فضای فیزیکی، آموزشی و کمک آموزشی در قالب پردیس متمرکز دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در لایحه بودجه 1400 کاری ارزشمند و ماندگار برای دانشگاه است که می تواند دانشگاه را به اهداف متعالی خود نزدیک تر کند.

 

وی در  ادامه با اشاره به گستردگی فعالیت های معاونت توسعه منابع دانشگاه، فعالیت های کمیته واگذاری و برون سپاری خدمات دانشگاه را مورد توجه قرار داد و افزود: بالغ بر 100 واحد برون سپاری و اگذاری و برگزاری بیش از 160 مناقصه و مزایده اقدامی ارزشمند است که باهمت کارشناسان دانشگاه در سالی که گذشت به ثمر رسید.

 

دکتر خدادوست در بخش دیگری به اقدامات موثر واحد تحقیق و توسعه در معاونت توسعه منابع اشاره کرد و انجام فعالیت های تحقیقاتی و تایید طرح های پژوهشی را از جمله وظایف این واحدها دانست.

 

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه راه اندازی سامانه ارزیابی عملکرد کارکنان و مدیران در حوزه تحول اداری را از دیگر اقدامات این معاونت دانست وعنوان کرد: با راه اندازی این سامانه ارتقا رتبه کارکنان و بررسی شاخص های عملکردی کارکنان به بهترین شکل ممکن ارزیابی خواهد شد( ارزیابی عملکرد کارکنان دانشگاه تا پایان سال 98 در این سامانه بررسی و انجام شده است).

 

ضرورت تقویت زیرساخت های بهداشتی و درمانی برای پییشگیری از بحران های احتمالی

 

دکترخدادوست در ادامه تقویت زیرساخت های عمرانی، بهداشتی و درمانی برای پییشگیری از بحران های احتمالی و آتی پیش رو همچون بحران کرونا را ضروری دانست و تامین منابع برای افزایش تخت های بستری و آسی یو را خواستار شد.

 

وی گفت: باید برای مقابله با بحران ها ضمن ارتقا وضعیت موجود زیرساخت ها را به حد استاندارد نزدیک تر کنیم.

 

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه با اشاره به این که کرونا با تمام تلخ کامی ها فرصتی برای اتحاد و همدلی بیشترایجاد کرد توضیح داد: ویروس کرونا در کنار همه خسارت هایی که به بخش های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه وارد کرد، اما باعث افزایش همدلی و مهربانی بین اقشار مختلف مردم و مسوولان  برای رفع کمبودها و کمک به محرومان جامعه شد.

 

دکترخدادوست با بیان این که در کنار کادر پزشکی و درمانی کشور که با جانفشانی برای سلامت کشور مایه گذاشتند، خیرین حوزه سلامت  و سازمان های مردم نهاد در بحران کرونا پای کار بودند تا نیازهای کشور و مردم مرتفع شود گفت: باید قدردان زحمات و تلاش های این عزیزان در راستای ارتقا سلامت و ارایه خدمات باکیفیت تر به مردم باشیم.

 

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه با بیان این که مسوولان و تمامی مجموعه خدوم دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در سال پیش رو برای ادامه مسیر مترقی دانشگاه امیدوارترگام بر می دارند، تقویت زیرساخت های بهداشتی و درمانی، توسعه خانه ها و پایگاههای بهداشتی، تکمیل فعالیت های عمرانی و تاسیساتی و ارتقا وضعیت پرداختی به پرسنل دانشگاه را از جمله برنامه های سال آتی معاونت توسعه منابع دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی دانست.

 

انتهای پیام/

 

کدخبرنگار:7701س.ق

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


٠٨:٠٠ - چهارشنبه ١٧ فروردين ١٤٠٠    /    عدد : ١٠٣٣٦٧    /    تعداد نمایش : ٣٧٨