صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

تاکید دکتر زالی بر ضرورت مشارکت و مسئولیت پذیری شهروندان برای ارتقای سلامت جامعه

دکتر علیرضا زالی در پیامی به مناسبت فرا رسیدن هفته سلامت، بر ضرورت مسئولیت پذیری و مشارکت یکایک شهروندان برای ارتقای آگاهی و سواد سلامت تاکید کرد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، پیام دکتر زالی فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران به شرح زیر است:

 

" بدون شک بهبود کیفیت زندگی و بالندگی جامعه در گروی سلامت جامعه است و این مهم بدون مشارکت و مسئولیت پذیری آحاد شهروندان برای ارتقای آگاهی و سواد سلامت میسر نمی شود.

سلامت، یک نیاز و مفهوم چندوجهی است که برای تامین و حفظ آن همه ارکان سیاسی و اجرایی و فرهنگی و اجتماعی باید تلاش کنند و محور اصلی آن بر مشارکت و کنشگری فعالانه مردم استوار است.

هم اکنون که ویروس کرونا تمامی جهان را در نوردیده و بیش از یک سال است که مهمترین دغدغه و اولویت دولت ها و مردم جهان مبارزه با این ویروس برای حفظ سلامت جوامع است، فرصت مغتنمی است برای تاکید بر اهمیت سلامت در تحقق توسعه پایدار و متحد ساختن تمامی اقشار و عناصر جامعه برای دستیابی به این امر مهم.

امروز دنیا دوباره دریافت که سلامت مردم و جهان مشمول مرزبندی های جغرافیایی و سیاسی نیست و مفهوم سلامت، در گروی توجه به همه آحاد بشری و رشد متوازن مولفه های موثر بر سلامت در تمام کشورهای دنیاست.

"ساخت جهانی سالم تر و عادلانه تر" که به عنوان شعار هفته سلامت در سال 1400 انتخاب شده است، مهر تاییدی است بر ضرورت توزیع همگن واکسن در سراسر دنیا و میزان پایبندی کشورها می تواند به عنوان یک شاخص مهم برای تحقق عدالت اجتماعی مورد توجه قرار گیرد.

اینک توجه به بیماری های واگیر در برنامه های توسعه ای بهداشت در کشورهای مختلف و به طور ویژه در ایران بیش از هر زمان مورد توجه قرار گرفته است و خوشبختانه، ایران به لحاظ تاریخی در دهه های گذشته تجربه با ارزش و غنی در شبکه سازی و ساختارسازی و ایجاد تار و پود محکم در نظام مراقبت سلامت ( PHC) دارد.

از سوی دیگر در روزگار سخت مبارزه با ویروس کرونا، به خوبی دریافتیم که فعالان نظام سلامت، صرفا صاحبان یک شغل خاص نیستند. آنها کنشگران موثر اجتماعی هستند که نه تنها در دوران اپیدمی و پاندمی، تلاشی جانانه کردند، بلکه در همه عرصه های مهم سلامت، دلسوزانه و با مسئولیت پذیری برای حل مشکلات پیش قدم شدند و از این روموضوع پیکربندی جدید برنامه ها برای حمایت، حفظ و حراست از این سرمایه های اجتماعی باید با دقت و اهمیت بیشتری دنبال شود.

آغاز هفته سلامت را به همه تلاشگران نظام سلامت به ویژه اساتید، کارکنان، دانشجویان و تمامی اعضای خانواده دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تبریک عرض کرده و از خداوند متعال سلامت و توفیقات روزافزون را برای همگان مسئلت می نمایم.

دکتر علیرضا زالی رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران "

 

انتهای پیام/

کدخبرنگار: 7703م.ر


١٣:١٨ - چهارشنبه ١ ارديبهشت ١٤٠٠    /    عدد : ١٠٣٨٠٢    /    تعداد نمایش : ٣٠٢