صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

حرفه‌ای به قدمت حیات بشر/جهـان امــروز بیش ازهر زمانی به ماماها نیاز دارد

استاد تمام گروه مامایی و بهداشت باروری دانشگاه علوم  پزشکی شهیدبهشتی گفت: مامایی حرفه‌ای است به قدمت حیات بشر و مصادف با تاریخ حیات؛ ماما فردی است که آثار خدماتش در تمامی مراحل زندگی یک زن از دوران جنینی تا کهنسالی همراه اوست.


 

دکتر معصومه سیمبر در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به این که پنجم ماه می مصادف با ۱۵ اردیبهشت ماه، روز جهانی ماما نامگذاری شده است اظهار کرد: این روز هر سال  در سراسر دنیا به منظور تجلیل از زحمات ماماها گرامی داشته می‌شود.

 

 

وی با بیان این که هدف از بزرگداشت روز جهانی ماما افزایش آگاهی و تبادل اطلاعات در راستای حفظ و ارتقا سلامت جامعه است افزود:مامایی حرفه‌ای است به قدمت حیات بشر و مصادف با تاریخ حیات؛ ماما فردی است که آثار خدماتش در تمامی مراحل زندگی یک زن از دوران جنینی تا کهنسالی همراه اوست.

 

دکتر سیمبر با اشاره به تعاریف مختلف سازمان بهداشت جهانی درباره رشته مامایی خاطرنشان کرد: در اولین تعریف این سازمان ارایه خدمات از زمان لقاح تا شش ماه بعد از زایمان بر عهده کارشناسان و متخصصان رشته مامایی است ولی در تعریف جدید سازمان بهداشت جهانی ماماها وظایف فراتری را عهده دار هستند.

 

خدمات ماماها دیگر صرفا محدود به قبل، حین و بعد از زایمان نمی شود

 

وی تاکید کرد: کلیه خدماتی که به حوزه سلامت باروری مرتبط می شود در چارچوب خدمات مامایی می گنجد به این معنی که ماماها وظیفه سلامت باروری و به طورکلی سلامت جنسی، پیشگیری از بیماریهای مقاربتی نظیر اچ آی وی، تامین سلامت نوجوانان با تاکید خاص بر دختران را عهده دار هستند.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه خاطرنشان کرد: خدمات ماماها دیگر صرفا محدود به قبل، حین و بعد از زایمان نمی شود و خدمات جامع تری را شامل می شود.

 

وی خاطرنشان کرد: توانمندسازی زنان با محوریت سلامت نیز برعهده ماماهاست.

 

استاد تمام گروه مامایی و بهداشت باروری با تاکید بر این که کاهش شاخص‌های مرگ نوزادان و مادران باردار از مهم‌ترین دستاوردهای حوزه سلامت در سال های اخیر محسوب می‌شود توضیح داد: این موفقیت مرهون توسعه خدمات شبکه‌های بهداشتی در جمعیت‌های محروم است و از جمله اساسی‌ترین عوامل پیشرو در این زمینه توسعه نیروی انسانی از جمله دانش آموختگان مامایی در بخش سلامت محسوب می شود.

 

شیب تند کاهش نرخ باروری و نقش ماماها در افزایش جمعیت

 

 دکتر سیمبردر ادامه با اشاره به اهمیت بهره گیری از نقش ماماها در راستای افزایش نرخ جمعیت و شیب تند کاهش نرخ باروری گفت: استراتژی حضور ماماها در کنار زنان منجر به کاهش بار بیماری‌های مقاربتی، کاهش آسیب‌های اجتماعی، کاهش سقط‌، کاهش مرگ و میر مادران و افزایش باروری سالم و زایمان فیزیولوژیک خواهد شد.

 

این استاد دانشگاه در ادامه از فعالیت های مختلف پژوهشی و آموزشی ماما در راستای افزایش نرخ باروی خبر داد و افزود: بررسی عوامل  فرزندآوری ازاهمیت ویژه ای برخوردار است و در عین حال طراحی برنامه هایی برای تشویق زوجین از مهمترین سرفصل های محققان در این حوزه است.

 

نقش پررنگ ماماها در بحران کرونا

 

وی با اشاره به شعارسازمان جهانی به مناسبت روز جهانی ماما افزود: "جهـان امــروز بیش ازهر زمانی به ماماها نیاز دارد"، این شعار که از حیطه خدمات  بسیار وسیع و متنوع مامایی خبرمی دهد، نشان از ابعاد مختلف بهداشتی مانند بهداشت باروری، مشاوره، آموزش و آگاهی در دوران بلوغ، ازدواج و در مفهوم کلی از ابتدای تولد تا انتهای عمر افراد را در بر می گیرد.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره نقش پررنگ ماماها در بحران کرونا نیز عنوان کرد: ماماها دوشادوش پزشکان و پرستاران در مبارزه با کرونا  خدمات منحصربفردی ارایه دادند و این درحالی است که در بیشتر موارد با مادرانی مواجه بودند که به طور کلی مشخص نبود آیا این افراد مبتلا به کرونا هستند یا خیر.

 

مشارکت در طرح غربالگری کرونا، مشاوره تلفنی و آنلاین با مادران باردار در دوران کرونا، مراقبت از مادران پرخطر مبتلا به کرونا، پیگیری افراد مبتلا به کووید19 خصوصا مادران و نوزادان و همکاری داوطلبانه  در دوران کرونا را از دیگر خدمات ماما ها در بحران کرونا بود که عضو هیئت علمی دانشگاه به آن اشاره کرد.

 

استاد تمام گروه مامایی و بهداشت باروریدر ادامه با اشاره به جانفشانی ماماها در اپیدمی کرونا و تلاش برای آرامش خاطر مادران باردار خاطرنشان کرد: استفاده از وسایل حفاظتی و لباس های مخصوص در بخش زایمان  برای مادران باردار ایجاد رعب و وحشت می کنند بنابرای بسیاری از همکاران ماما با ایثارگری و از خودگذشتگی  برای حفظ شرایط روحی این مادران از لباسهای محافظ استفاده نمی کنند.

 

جانفشانی جامعه مامایی در بحران کرونا

 

عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان این مطلب که تاکنون هشت ماما در اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده اند، افزود: تا زمانی که کرونا هست جامعه مامایی نیز در کنار سایر ارکان حوزه سلامت به مردم خدمت رسانی می کند بنابراین امیدواریم که مسئولان با در نظر گرفتن مشکلات این قشر راهکارهایی را برای افزایش انگیزه ماماها ارائه دهند.

 

وی با اشاره به چالش ها و مشکلات جامعه مامایی خاطرنشان کرد:یکی از انتظارات ماماها به عنوان اعضای سازمان نظام پزشکی، حمایت از هویت مامایی کشورو تلاش برای ارتقا جایگاه این حرفه است.

هرجا زنان زندگی می‌کنند، باید به خدمات مامایی دسترسی داشته باشند

 

دکتر سیمبر در خاتمه با تاکید بر این که رشته مامایی کاملا منطبق بر نیازهای زنان است یادآور شد: هرجا که زنان زندگی می‌کنند، باید به خدمات مامایی نیز دسترسی داشته باشند، خدمات مامایی فقط شامل مراقبت‌های دوران بارداری و کمک به زایمان نیست، بلکه در تمام مراحل زندگی زنان از کودکی و بلوغ و جوانی و بارداری تا یائسگی و حتی در دوران یائسگی به ارتقای سلامت آنان کمک می‌کند، بر این اساس، کشورهای موظفند که استانداردهای مامایی خود را به حد مطلوب برسانند.

 

انتهای پیام/

 

کدخبرنگار:7701س.ق

 

 

 

 

 

 

 


١٤:٠٣ - شنبه ١١ ارديبهشت ١٤٠٠    /    عدد : ١٠٤٠٧٩    /    تعداد نمایش : ١٨٥