صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به بیوبانک مرکزی مجهز شد/ بانک های ژنی، لنگرگاه درک ابعاد مختلف کووید ۱۹

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه استمرار حمایت های همه جانبه از بیوبانک ها را با هدف پایداری، پیشرفت ‌و توسعه علم‌ خواستار شد و‌ گفت: با نگاهی اجمالی به وضعیت فعلی COVID-19،  بانک های زیستی و‌بافتی می توانند به عنوان لنگرگاه برای درک همه جانبه ابعاد مختلف این پاندمی عمل کنند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، عصر امروز طی مراسمی دکتر علیرضا زالی رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فاز اول بیوبانک مرکزی دانشگاه را افتتاح و از روند توسعه ‌‌و تکمیل مرکز رشد علوم‌دارویی دانشگاه بازدید کرد.
 
 
دکتر زرقی معاون تحقیقات ‌‌و فناوری در این مراسم با اشاره به این که  با توسعه مرکز رشد علوم دارویی فضای کافی کار برای حدود ۲۰ شرکت تحقیقاتی مهیا شده است اظهار کرد: این فضای مرکزی  با هدف استفاده محققان در کنار مراکز  تولیدی در پارک علم و ‌فناوری، مراکز رشد و آزمایشگاههای جامع تحقیقاتی توسعه یافته است. 
 
 
وی گفت: مرکز رشد علوم دارویی گنجایش استقرار ۲۰ شرکت دانش بنیان را دارا است.
 
 
دکتر زرقی ادامه داد: آمفی تئاتر، اختصاص مرکزی  برای برگزاری میزگردهای فناورانه و کتابخانه از جمله فضاهایی به شمار می‌رود که به مرکز رشد علوم‌دارویی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی اضافه شده است.
 
 
معاون تحقیقات و‌فناوری دانشگاه در ادامه از افتتاح بیوبانک‌مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با حمایت های وزارت بهداشت، درمان و‌آموزش پزشکی خبر داد و‌افزود: امروز فاز اول بیوبانک مرکزی در مساحتی به وسعت ۴۴۰ متر مربع در آزمایشگاه جامع تحقیقات معاونت تحقیقات ‌فناوری دانشگاه افتتاح شد.
 
 
وی ادامه داد: در فاز اول این بیوبانک مرکزی به  ۱۰ فریزر با دمای منفی ۸۰ درجه مجهز شده، هر‌کدام از این دستگاهها گنجایش شش هزار نمونه زیستی در‌این بانک ژنی را دارند.
 
 
دکتر‌زرقی با بیان این که مقرر شده در آینده ای نه چندان دور، فاز دوم بیوبانک مرکزی دانشگاه با  ۱۰ فریزر منفی ۸۰ درجه دیگر فعالیت های خود را گسترش دهد، خاطرنشان کرد: این فضا مجهز به اتاق سرد مرکزی، تجهیزات و زیرساخت های لازم با آخرین استانداردهای روز دنیا راه اندازی شده است. 
 
 
استفاده از نمونه های زیستی برای مطالعات کوهورت
 
 
به‌گفته‌وی معاونت تحقیقات و‌فناوری دانشگاه دستورالعمل هایی برای ذخیره سازی نمونه های زیستی، نگاهداشت، استفاده و‌دسترسی از این داده ها را در طول زمان برای مطالعات کوهورت در دستور کار قرار داده است.
 
 
دکتر زرقی تاکید کرد: در فاز اول ‌آغازبکار مرکز بیوبانک دانشگاه نمونه های زیستی بیماران مبتلا به کووید ۱۹ برای مطالعات آینده نگر نگهداری و بایگانی‌ خواهند شد. 
 
 
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه در ادامه به موضوع محافظت از نمونه‌های زیستی و‌تدوین دستورالعمل ها برای ارسال نمونه ها با اخذ مجوز اشاره کرد‌.
 
 
وی با بیان این که بانک های بافتی سرمایه های ملی هستند که با تلاش قابل توجهی تاسیس می شوند خاطرنشان کرد: پیشرفت های اخیر در زمینه ابزارها، فناوری مولکولی، ژنتیک، علوم محیطی و‌اپیدمیولوژی ‌‌ و‌همچنین تقاضا برای نمونه های بیولوژیکی که به درستی جمع آوری و‌ذخیره می شوند از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
 
 
دکتر زرقی در ادامه در تعریف بیوبانک نیز توضیح‌ داد: بیوبانک به عنوان موجودی فیزیکی و‌یا مجازی که به طور رسمی‌مدیریت شده تعریف می شود که‌نمونه ها و‌داده های مربوط به آنها برای استفاده فعلی یا آینده نمونه ها دریافت، پردازش و‌یا ذخیره می‌شود.
 
 
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه استمرار حمایت های همه جانبه از بیوبانک ها را با هدف پایداری، پیشرفت ‌و توسعه علم‌ خواستار شد و‌ تاکیدکرد: با نگاهی اجمالی به وضعیت فعلی COVID-19 و‌همچنین نگرانی بین المللی از منظر بهداشت عمومی بانک های زیستی و‌بافتی می توانند به عنوان لنگرگاه برای درک همه جانبه ابعاد مختلف این پاندمی عمل کنند.
 
 
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، عصر امروز ۲۶ اردیبهشت ماه طی مراسمی با حضور دکتر علیرضا زالی فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهرتهران، دکتر افشین زرقی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه ، حجت الاسلام و المسلیمن فرهاد زاده نماینده مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و جمعی از مسوولان فاز اول بیوبانک مرکزی دانشگاه افتتاح شد و از روند توسعه ‌‌و تکمیل مرکز رشد علوم‌دارویی دانشگاه بازدید به عمل آمد.
 
 
انتهای پیام/
 
کدخبرنگار: س.ق ۷۷۰۱


١٩:٣٥ - يکشنبه ٢٦ ارديبهشت ١٤٠٠    /    عدد : ١٠٤٥١٥    /    تعداد نمایش : ٣٨٢