صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

پرفشاری خون، عامل مرگ سالانه 10 میلیون نفر در دنیا/ این علائم ساده را دست کم نگیرید!+اینفوگرافیک

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، فشار خون بالا را به علت نداشتن علامت اختصاصی، قاتل خلاموش خواند و گفت: پیش بینی می شود تا سال 2025، تعداد مبتلایان به پرفشاری خون در دنیا به یک و نیم میلیارد نفر برسد.


دکتر مریم طاهرخانی، فلوشیپ اقدامات مداخله ای قلب و عروق در گفت و گو با روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، فشارخون بالا را علت اصلی بروز بیماری های قلبی و عروقی و مرگ و میر دانست و گفت: سالانه، 10 میلیون مرگ و میر در دنیا را به فشارخون نسبت می دهند. همچنین در حال حاضر حدود یک میلیارد نفر در دنیا به این بیماری مبتلا هستند و پیش بینی می شود تا سال 2025 این عدد به 1.5 میلیارد نفر برسد.
 
 
متخصص بیماری های قلب و عروق، ادامه داد: فشارخون بالا در اغلب افراد نشانه ای ندارد و به نوعی از آن به عنوان قاتل خاموش یاد می شود، اما از جمله علائمی که ممکن است در برخی بیماران دیده شود، سردرد، تپش قلب، احساس فشار در قفسه سینه، تنگی نفس، تهوع، استفراغ، سرگیجه، تاری دید، گرگرفتگی و قرمزی صورت و خونریزی بینی یا چشم است. البته هیچ کدام از این علائم، اختصاصی نیستند و اگر افراد برای مشکوک شدن به وجود خطر پرفشاری خون، منتظر بروز این علائم باشند، به طور قطع اشتباه بزرگی کرده اند. 
 
 
فشارتان را مداوم اندازه بگیرید
 
 
دکتر طاهرخانی، تنها راه تشخیص پرفشاری خون را، اندازه گیری آن با دستگاه های فشارسنج اعلام کرد و افزود: افراد می توانند برای اندازه گیری فشارخون به مطب پزشک مراجعه کنند، یا به کمک دستگاه هولتر فشارخون در خارج از مطب و در یک بازه زمانی طولانی مدت فشارخون خود را پایش کنند. همچنین امکان اندازه گیری فشار به کمک دستگاه های ترجیحا اتوماتیک در منزل نیز وجود دارد.
عضو هیئت علمی دانشگاه، اظهار کرد: توصیه می شود از فشارسنج های بازویی استفاده شود و فرد حتما 5 دقیقه به حالت نشسته و استراحت قرار گیرد. علاوه بر این، افراد باید توجه داشته باشند تا نیم ساعت قبل از اندازه گیری فشار، ورزش نکنند و چای و قهوه نیز ننوشند.
 
 
وی در خصوص نحوه اندازه گیری صحیح فشار، عنوان کرد: فشارخون باید دو یا سه بار گرفته شود؛ میانگین دو عدد نزدیک به هم ، فشارخون بیمار را نشان می دهد. همچنین بهتر است از هر دو دست فشار گرفته شود و اگر فشار دو دست با یکدیگر مغایرت داشت، معیار، دستی است که  فشار بالاتر ی  دارد.
 
 
دکتر طاهرخانی، افزود: اتحادیه جهانی فشارخون بالا (World Hypertension organization)، فشار بزرگتر مساوی 140 روی 90 میلی متر جیوه را پرفشاری خون تعریف کرده است. اگر فشار فردی در منزل بزرگتر مساوی 135 روی 85 میلی متر جیوه بود، باید به پزشک مراجعه کند، البته تشخیص فشارخون بر اساس یک بار اندازه گیری داده نمی شود.
 
 
فلوشیپ اقدامات مداخله ای قلب و عروق، با اشاره به اینکه درمان فشارخون در افراد به تشخیص پزشک به طور معمول پس از دو تا سه بار ویزیت پزشک به فاصله یک تا 4 هفته ویا اندازه گیری فشارخون با هولتر، آغاز می شود،گفت: البته اگر فشارخون در رنج خطر باشد و  عوارض ناشی از فشارخون در ارگان های حیاتی دیده شود، باید در همان ابتدا درمان شروع گردد.
 
 
کاهش 25 درصدی ابتلا به فشارخون تا سال 2025 با تشخیص زودهنگام و کنترل به موقع
 
 
عضو هیئت علمی دانشگاه، تصریح کرد: بنا به توصیه اتحادیه جهانی فشارخون بالا، افراد بالغ بالای 18 سال باید غربالگری فشارخون شوند؛ به این ترتیب که افراد 18 تا 39 سال هر سه تا پنج سال باید فشارشان را اندازه بگیرند و اگر در حد نرمال بود، سه تا پنج سال بعد، مجدد ارزیابی کنند.
 
 
وی ادامه داد: این افراد اگر به علت وزن بالا (توده بدنی ( BMI) بالاتر از 25)، یا ماکسیمم فشار بین 135 تا 139 و مینیمم فشار 85 تا 89 میلی متر جیوه در معرض ابتلا به فشارخون بالا هستند، باید به صورت سالانه پایش شوند. افراد بالای 40 سال نیز باید هرسال فشارخون خود را اندازه گیری کنند.
 
 
دکتر طاهرخانی، شعار سال 2021 این اتحادیه را «فشارخون خود را دقیق اندازه گیری و کنترل کنید تا بیشتر زنده بمانید» اعلام کرد و گفت: حفظ وزن مطلوب، اصلاح سبک زندگی، پرهیز از رژیم غذایی ناسالم همچون مصرف غذاهای سرخ کردنی، چرب، آماده و کنسروی، حذف اسیدهای چرب ترانس، خودداری از مصرف الکل و دخانیات و پرهیز از مصرف نمک بیش از یک قاشق چایخوری از جمله اقداماتی است که در راستای پیشگیری از ابتلا به پرفشاری خون بسیار کمک کننده خواهد بود.
 
 
متخصص بیماری های قلب و عروق با اشاره به اینکه هدف سازمان بهداشت جهانی، کاهش 25 درصدی ابتلا به فشارخون بالا تا سال 2025 است، بیان کرد: این مهم با تشخیص زودهنگام و کنترل به موقع بیماری امکان پذیر است. یکی از اقدامات در این راستا، کنترل فشارخون بیمارانی است که به هر بهانه ای به مراکز درمانی و کلینیک ها مراجعه می کنند. بسیج عمومی و راه اندازی کمپین های اطلاع رسانی اهمیت فشارخون و تشخیص و درمان به موقع آن، می تواند در افزایش سواد سلامت مردم نیز موثر باشد.
 
 
فشارخون بالا قابل درمان نیست، فقط کنترل می شود
 
 
دکتر طاهرخانی، تصریح کرد: بعد از تشخیص، درمان مناسب و کافی منجر به کاهش خطرات حمله قلبی و عروقی خواهد شد، اما مشکل اصلی برای کنترل فشارخون، عدم پذیرش بیماران است؛ علی رغم پیشرفت های بسیار در حوزه درمان، اغلب بیماران یا داروهایشان را مرتب مصرف نمی کنند، یا تصور می کنند پرفشاری خون قابل درمان است و با کاهش فشار ناشی از درمان، بلافاصله دارو را قطع می کنند. این آگاهی باید به بیمار داده شود که فشارخون یک بیماری قابل کنترل است، نه قابل درمان؛ این کنترل هم به روش دارو درمانی انجام می شود.
 
 
متخصص بیماری های قلب و عروق، اظهار کرد: خط اول درمان پرفشاری خون می تواند از گروه دیورتیک های تیازیدی، کلسیم بلاکرها، مهارکننده آنزیم تبدیل‌کننده آنژیوتانسین (ACE-inhibitor) یا داروهای مسدودکننده گیرنده آنژیوتانسین (ARBs) باشد.
 
 
دکتر طاهرخانی، در خصوص مزایای داروهای ترکیبی نیز عنوان کرد: داروهایی که از ترکیب دو یا سه نوع دارو تولید می شوند، قابل استفاده به صورت یک بار در طول روز هستند و برای کنترل فشارخون بسیار موثر عمل می کنند. همین ویژگی داروها موجب کاهش احتمال فراموشی مصرف و یا عدم مصرف می شود.
 
 
فلوشیپ اقدامات مداخله ای قلب و عروق ادامه داد: توصیه انجمن جهانی فشار خون بر پیروی از یک راهبرد دارویی یکسان  در تمام کشورها با طیف های مختلف اقتصادی و بهداشتی است، البته ما در کشور ملزم به استفاده از این الگوریتم نیستیم و استفاده از داروهای ترکیبی با مصرف یک بار در روز با کارایی موثر، از اولویت های تجویزی است که نمونه های داخلی آن هم تولید شده اند.
وی در پایان با اشاره به اینکه داروهای فشارخون مثل هر دارویی ممکن است عوارضی داشته باشد، گفت: سرفه، خارش گلو و ورم پا از جمله این عوارض است که فرد باید در صورت مشاهده به پزشک مراجعه کند تا داروی مناسب تر جایگزین شود. 
 
 
انتهای پیام/
کد خبرنگار: 7702 ی.ق
 
 


٠٩:٢٧ - دوشنبه ٢٧ ارديبهشت ١٤٠٠    /    عدد : ١٠٤٥٣٠    /    تعداد نمایش : ٤١٦