صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

‎سرطان پانکراس هفتمین سرطان کشنده درجهان

‎فوق تخصص بیماریهای کبد و گوارش بالغین دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، سرطان پانکراس را هفتمین سرطان کشنده درجهان و دهمین سرطان مرگباردر ایران عنوان کرد و گفت: تشخیص به موقع این سرطان در درمان آن بسیار موثر است.


 

دکتر بهزاد حاتمی در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، با اشاره به این که لوزالمعده یک ضایعه گلابی شکل به طول 10 تا 15 سانتیمتراست که پشت معده بین معده و ستون فقرات قرار دارد، اظهار کرد: سرطان پانکرانس یکی از سرطان های شایع است که هفتمین علت مرگ ناشی از انواع سرطان ها به  این بیماری تعلق دارد.

 

 
دکتر بهزاد حاتمی در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، با اشاره به این که لوزالمعده عضوی گلابی شکل به طول 10 تا 15 سانتیمتراست که پشت معده بین معده و ستون فقرات قرار دارد، اظهار کرد: سرطان پانکراس یکی از سرطان های نسبتا شایع است که هفتمین علت مرگ ناشی از انواع سرطان ها در جهان را به خود اختصاص داده است.
 
وی با اشاره به این که غالبا سرطان پانکراس در مراحل پیشرفته تشخیص داده می شود از مرگ و میر بالای ناشی از ابتلا به این سرطان خبر داد.
 
این عضو هیئت علمی دانشگاه، بروز سرطان پانکراس قبل از 45 سالگی را ناشایع دانست و افزود: نکته مهم اینجاست که بعد از 45 سالگی ، میزان بروز  این بیماری  افزایش  و در دهه  هفتم  و هشتم زندگی  به حداکثر  میزان  خود  می رسد.
 
دکتر حاتمی ادامه داد: سرطان پانکراس در مردان شایعتر از زنان است.
 
وی افزود: دردهه های اخیر شیوع سرطان پانکراس و همچنین مرگ و میر ناشی از آن در سراسر دنیا و از جمله در کشور ما افزایش یافته است.
 
فوق تخصص بیماریهای کبد و گوارش بالغین با اشاره به این که سرطان پانکراس در ایران چهاردهمین سرطان شایع به حساب می آید توضیح داد: این سرطان غالبا تا زمانی که به اندازه کافی رشد کند و به مراحل پیشرفته برسد علامتی از خود نشان نمی دهد.
 
درد شکم، زردی و کاهش وزن از شایعترین علایم ابتلا به سرطان پانکراس است که دکتر حاتمی به آن اشاره کرد و افزود: بی اشتهایی، تهوع، استفراغ، خستگی، ضعف و بی حالی، مدفوع کمرنگ، ادرار تیره، خارش، اسهال چرب، افسردگی و افزایش قند خون سایرعلایم همراه ابتلا به این سرطان است.
 
وی ادامه داد: عوامل خطرساز سرطان پانکراس شامل عوامل محیطی و عوامل ارثی است.
 
دکتر حاتمی مصرف سیگار را شایعترین ومهمترین عامل خطرساز محیطی در ابتلا به سرطان پانکراس عنوان کرد و سایر عوامل خطرساز را مصرف الکل، چاقی، بی تحرکی، مصرف زیاد چربی های اشباع شده و گوشت قرمز دودی و یا فرآوری شده دانست.
 
ابتلا به عفونت های ویروسی هپاتیتB وC ، دیابت، سن بالا و نژاد از دیگرعوامل خطرسازابتلا به سرطان پانکراس هستند که این عضو هیئت علمی دانشگاه این مهم را مورد توجه قرار داد.
 
وی افزود: در بیماری که با علایم بالینی مشکوک به سرطان پانکراس مراجعه می کند برای تایید وجود تومور و تعیین میزان گسترش آن از روش های تصویربرداری مانند CT اسکن یا MRI استفاده می شود.
 
فوق تخصص بیماریهای کبد و گوارش بالغین دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، اندوسونوگرافی را روشی بسیار حساس و مفید برای تشخیص سرطان پانکراس عنوان کرد و ادامه داد: علاوه بر تشخیص،ارزیابی تهاجم عروقی و درگیری غدد لنفاوی منطقه ای از ویژگیهای  دیگر  این  روش  کارآمد  تشخیصی است.
 
نمونه برداری از توده های پانکراس به کمک اندوسونوگرافی یکی دیگر از روش های تشخیصی بود که دکتر حاتمی به آن اشاره کرد و ادامه داد: در بیماران مبتلا به سرطان ناحیه سر پانکراس که دچار زردی انسدادی شده اند، برای تعبیه استنت و رفع انسداد مجرای صفراوی از روش ERCP  استفاده می شود.
 
وی با اشاره به روش های درمان سرطان پانکراس تاکید کرد: تنها درمان قطعی سرطان پانکراس جراحی است که فقط در مراحل اولیه قابل انجام است، اما متاسفانه به علت تظاهر دیررس بیماری، تنها 15 تا 20 درصد بیماران کاندید جراحی می شوند. روش های درمانی دیگر شامل شیمی درمانی و پرتودرمانی هستند.
 
دکتر حاتمی با اشاره به روش های پیشگیری از سرطان پانکراس تاکید کرد: برای پیشگیری از سرطان پانکراس لازم است عوامل خطرسازبه حداقل رسانده شود لذا توصیه می شود از مصرف سیگار و الکل اجتناب شود.
 
اصلاح سبک زندگی با پیروی از رژیم غذایی سالم، ورزش، پیشگیری از اضافه وزن و چاقی، مصرف میوه ها و سبزیجات تازه نیز از دیگر نکاتی بود که دکتر حاتمی برای پیشگیری از سرطان پانکرانس ضرورت توجه به آن را توصیه کرد.
 
دکتر حاتمی سرطان پانکراس را دهمین سرطان کشنده در ایران عنوان کرد و گفت: تشخیص به موقع این سرطان در درمان آن بسیار موثر است.
 
فوق تخصص بیماریهای کبد و گوارش بالغین دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی ادامه داد: به منظور تشخیص زودهنگام و در نتیجه درمان موثر، غربالگری سرطان پانکراس در افراد پرخطر توصیه می شود.
 
وی با بیان این مهم که غربالگری به طور معمول برای همه افراد انجام نمی شود خاطرنشان کرد:  تنها در برخی سندرم های ارثی و یا درصورت وجود سابقه خانوادگی سرطان پانکراس که از نظر بروز این سرطان در معرض خطر بالا قرار دارند، غربالگری توصیه می شود.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان این که سن شروع و فواصل غربالگری را پزشک تعیین می کند ادامه داد: برای غربالگری سرطان پانکراس می توان از اندوسونوگرافی و یا MRI استفاده کرد.
 
انتهای پیام/
 
کدخبرنگار:س.ق7701
 

 

 

 


 


١٢:٢٦ - دوشنبه ٢٨ تير ١٤٠٠    /    عدد : ١٠٦٤٩٦    /    تعداد نمایش : ٢٥٦