صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

ارايه خدمات به افراد كم توان ذهني در كلينيك كاردرماني دانشكده توانبخشي

مدیر گروه کاردرمانی دانشکده توانبخشی ناتواني ذهنی یا به تعبیرعام عقب ماندگی ذهنی را یکی از پیچیده ترین و دشوارترین مسایل در کودکان و نوجوانان عنوان کرد.


 

دکتر نوید میرزاخانی مدیر گروه کاردرمانی دانشکده توانبخشی در گفت وگو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی ضمن گرامیداشت روز جهانی ناتوانی ذهنی گفت: بر اساس تعریف پنجمین کتابچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5)، ناتواني ذهنی اصطلاحی عمومی برای شرایط نسبتاً شایع و مادام العمر به دلیل ناهنجاری های ساختاری و عملکردی در رشد شناختی فردی است.

به گفته دکتر میرزاخانی مهارت های اجتماعی مجموعه ای از مهارت های برقراری ارتباط ، حل مسئله، تصمیم گیری، جرات، تعامل با همسالان و خودمدیریتی را شامل می شود که افراد مبتلا به ناتوانی ذهنی در مقایسه با همتایان عادی خود از نظر رشد اجتماعی دارای ضعف قابل توجه بوده و از ابزار لازم برای تأمین انتظارات اجتماعی برخوردار نیستند.

مدیر گروه کاردرمانی دانشکده توانبخشی با اشاره به عزت نفس پایین در مبتلایان به ناتواني  ذهنی در مقایسه با افراد عادی گفت: عزت نفس، باور و اعتقادی است که فرد، درباره ارزش و اهمیت خود دارد و به تعبیر دیگر قضاوت و نگرشی است که فرد به طور مداوم نسبت به ارزش های خود بیان می کند.

وی با اشاره به تاثیرگذاری عزت نفس بر كل زندگی هر فرد افزود: افرادی که از عزت نفس بالایی برخوردار هستند انعطاف بیشتری در زندگی داشته و قادر به تولید راه حل های ابتکاری بیشتری برای مسایل مختلف هستند.

 

نقش موثر هنردرمانی در درمان مبتلایان به ناتوانی ذهنی

دکتر نوید میرزاخانی هنر درمانی یا Art therapyرا یکی از روش های درمانی در این افراد ذکر کرد و گفت: هنردرمانی به طور گسترده برای درمان عقب ماندگی ذهنی، اختلالات یادگیری، افت تحصیلی، اضطراب، افسردگی و وسواس اجباری استفاده می شود.

وی هنر درمانی را درمان اختلالات روانی از طریق واسطه های هنری توصیف کرد که درمانگر را یاری کرده و دارای مولفه های مختلفی نظیر نقاشی درمانی، نمایش درمانی و موسیقی درمانی است.

مدیر گروه کاردرمانی دانشکده با اشاره به تحقیقات انجام شده در زمینه بررسی تأثیرات هنر درمانی بر عوامل روانشناختی مثبت مانند بهبود مهارتهای اجتماعی و عزت نفس در افراد ناتوان ذهنی گفت: نقاشی درمانی می تواند باعث تسهیل یادگیری، آموزش مهارتهای اجتماعی، مهارتهای ابراز وجود، اعتماد به نفس، کاهش استرس و اضطراب، عملکرد و افزایش قدرت شناخت و درک در حقارت ذهنی شود.

دکتر میرزاخانی نقش هنر درمانی در روند درمان و توانبخشی عقب ماندگی ذهنی را مهم برشمرد و ارزیابی آن در الگوهای توانبخشی افراد معلول به ویژه در معلوليت ذهنی با مشکلات رفتاری، کمبود مهارت های اجتماعی و اعتماد به نفس پایین را ضروری دانست.

وی ناتواني ذهنی را به دلیل محدودیت های شناختی از نظر مهارت های اجتماعی و عزت نفس، مشکل ساز عنوان کرد و افزود: جلسات درمان نقاشي و موسيقي  به همراه كاردرماني  نشان داد که هنر درمانی بر بهبود مهارت های اجتماعی و افزایش عزت نفس اين افراد تأثیر می گذارد.

 

ارایه خدمات به افراد کم توان ذهنی در کلینیک کاردرمانی دانشکده توانبخشی

دکتر زهرا پاشازاده عضو هیئت علمی گروه کاردرمانی دانشکده توانبخشی نیز ضمن گرامیداشت روز جهانی ناتوانی ذهنی به تبیین برخی راهکارهای مناسب برای جلوگیری از تشدید ناتوانی بیماران مذکور پرداخت.

به گفته وی فراهم ساختن محیط و اسباب بازیهایی که بتواند تحریک مناسبی برای رشد حرکتی و ذهنی کودک مبتلا به ناتوانی ذهنی ایجاد کند  یکی از راهکارهای مناسب در راستای توانبخشی این افراد است.

دکتر پاشا زاده در ادامه بر ارتقای سطح آگاهی و آموزش مناسب والدین و خانواده افراد مبتلا به ناتوانی ذهنی تاکید کرد و  آموزش و آگاه کردن خانواده نسبت به مشکلات کودک مبتلا و ارتقای توانایی حل مشکلات را ضروری برشمرد.

وی توانبخشی ذهنی، حرکتی و اجتماعی را از دیگر راهکارهای درمانی درخصوص این بیماران برشمرد و خاطرنشان کرد بسیاری از خدمات مذکور در کلینیک  کاردرمانی دانشکده توانبخشی به این افراد ارایه می شود.

به گفته دکتر پاشا زاده کلینیک کاردرمانی دانشکده توانبخشی همه روزه به غیر از روزهای تعطیل از ساعت 8 صبح تا 12 فعال بوده و به ارایه خدمات درمانی و توانبخشی به مبتلایان به ناتوانی ذهنی می پردازند. این کلینیک در روزهای زوج پذیرای خردسالان و روزهای فرد پذیرای بزرگسالان هستند.

وی خاطرنشان کرد: این کلینیک در دانشکده توانبخشی، خیابان دماوند روبروی بیمارستان بوعلی مستقر است و متقاضیان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و هماهنگی های لازم با شماره های  77542057 و 77548496 تماس حاصل کنند.

 

انتهای پیام/

کدخبرنگار: 7700 س.ع


٠٨:٥٣ - چهارشنبه ٣٠ تير ١٤٠٠    /    عدد : ١٠٦٥٢٦    /    تعداد نمایش : ٢١١