صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

نقش زیبای لبخند بر چهره 31 بیمار مبتلا به شکاف کام و لب در روز عید قربان

پزشکان موسسه ملی مرهم در روز عید سعید قربان با اقدامی خداپسندانه به درمان بیماران مبتلا به شکاف لب و کام پرداخته و لبخند را بر لبان 31 بیمار لب شکری نشاندند.


دکتر عبدالجلیل کلانتر هرمزی استاد دانشگاه و فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و سوختگی ضمن گفت وگو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی گفت:  امروز همزمان با روز عید قربان؛  چهارمین میعاد و سی امین کار گروهی موسسه مرهم انجام شد و 31 بیمار مبتلا به شکاف کام و لب  و ناهنجاری های فک وصورت در بیمارستان 15 خرداد تحت عمل جراحی و درمان قرار گرفتند.

مرهم دست پزشکان گروه مرهم بر چهره لب شکری ها نشست  

بنیانگذار و رییس موسسه ملی مرهم با اشاره به اجرای این طرح با همکاری 80 نیروی داوطلب افزود: امروز 80 نفر از نیروهای عاشق و داوطلب این موسسه در کسوت های مختلف جراحی، بیهوشی، پرستاری، مددکاری، انتظامات و اداری  روز عید قربان در بیمارستان 15 خرداد گردهم آمدند و خالصانه به ارایه خدمت به این بیماران پرداختند.

به گفته وی این 31 بیمار که بین 45-3 سال سن داشتند همگی کاملا رایگان جراحی شدند و از مشارکت خیرین سلامت، نهادهای مختلف(شهرداری تهران، آزمایشگاه کیوان) در راستای انجام تستهای کرونای رایگان، اسکان و ایاب و ذهاب این افراد تقدیر کرد.

این استاد خیرخواه در حالی که آخرین عمل جراحی در این بیمارستان درحال انجام بود از تمامی دست اندرکاران این اقدام خیرخواهانه از جمله ریاست دانشگاه ، رییس بیمارستان 15 خرداد، اساتید جراحی پلاستیک بیمارستان 15 خرداد و سایر اساتید، مسئولان بیمارستان 15 خرداد و پرسنل پرستاری که باعث اجرای این پروژه درمانی شدند تقدیر کرد و انجام این پروژه خیرخواهانه را مایه افتخار و مباهات برشرد.

 

اجرای 30 برنامه درمانی کشوری توسط گروه مرهم برای درمان مبتلایان به شکاف کام و لب

دکتر کلانتر هرمزی با اشاره به تاسیس موسسه ملی مرهم از سال 1376 گفت : این موسسه برمبنای پیگیری و درمان بیماران مبتلا به ناهنجاری های فک وصورت و شکاف کام و لب تاسیس شد و با توجه به مشکلات پیش روی این بیماران در مسیر درمان از جمله دوری مراکز درمانی، ایاب و ذهاب و اسکان در محل درمان  و نظیر آن تصمیم گرفته شد که خدمات درمانی را در سفرهای استانی به بیماران ارایه شود.

به گفته این استاد دانشگاه به منظور تسهیل درمان این بیماران یک تیم درمانی 5 نفره تشکیل و سفر به استانهای مختلف برای شناسایی و درمان این بیماران آغاز شد. سفرهای مرهم به مناطق روستایی دوردست و با هزینه های شخصی و داوطلبانه اعضا شروع شد و گروه مرهم به عنوان یک گروه داوطلب مردمی به خدمت رسانی پرداخت که با استقبال خوب مواجه شد.

رییس موسسه ملی مرهم با اشاره به افزایش تعداد داوطلبان خدمت به بیماران مذکور خاطرنشان کرد: امروز اعضای تیم گروه مرهم به 500 نفر افزایش یافته که در این کار خیرخواهانه داوطلبانه مشارکت دارند. اوایل سفرها با هزینه اعضای تیم انجام می شود اما به مرور خیرین و سازمانهای مردمی نیز به یاری موسسه شتافتند و این کار تداوم یافت و تعداد بیماران ویزیت شده افزایش یافت .

دکتر کلانتر هرمزی با اشاره به اجرای 30 برنامه درمانی توسط گروه مرهم گفت: تاکنون 26 سفر استانی و 4 میعاد انجام داده ایم  که میعاد عنوان اقدامات درمانی در استان تهران است. در طرح میعاد پس از شناسایی بیماران همه آنها را در یک روز در یک بیمارستان که عمدتا بیمارستان فوق تخصصی جراحی پلاستیک 15 خرداد است مورد عمل جراحی قرار می دهیم.

 

رکوردشکنی روزانه پزشکان گروه مرهم در اعمال جراحی شکاف کام  

وی به رکوردشکنی اعمال جراحی روزانه در سفرهای موسسه مرهم اشاره کرد و افزود: در یکی از این سفرها در یک روز 65 عمل جراحی ترمیمی شکاف کام و لب انجام پذیرفت که بالاترین آمار جراحی ترمیمی روزانه در جهان است و یک رکورد بین المللی رقم خورد.

به گفته دکتر کلانترهرمزی اعضای تیم مرهم شامل جراحان پلاستیک، جراحان مغز و اعصاب، جراحان کودکان، متخصصان بیهوشی کودکان،  چشم پزشک، دندانپزشک، پزشک عمومی، کارشناسان بیهوشی اتاق عمل و IT، روانشناس بالینی، مددکار اجتماعی، گفتار درمان، فیزیوتراپیست، ارتوپد،  عکاس پزشکی هستند که داوطلبانه و بدون چشمداشت به خدمت می پردازند.

این استاد نیکوکار دانشگاه علاوه بر درمان جراحی شکاف کام و لب از سایر فعالیت های اعضای گروه مرهم به شناسایی و اداره بیماران، اطلاع رسانی به وزارت بهداشت و دانشگاهها، آموزش برخورد با بیماران لب شکری اشاره کرد و گفت: سعی کردیم در سفرهای مذکور به آموزش نیز بپردازیم و در واقع موسسه ملی مرهم حکم یک آموزشکده را پیدا کرد و به ثبت ملی رسید .

به گفته این جراح فوق تخصص پلاستیک هم اکنون این موسسه با استفاده از تکنولوژی و فضای مجازی به شناسایی بیماران از راه دور می پردازد و نمایندگان موسسه در اقصی نقاط کشور با ارسال اطلاعات و مشخصات بیماران امکان درمان آنان را فراهم می کنند.

 

جراحی بیماران شکاف کام رایگان انجام می شود/تیم مرهم یکی از بزرگترین تیم های تخصصی پزشکی جهان در درمان لب شکری

به گفته دکتر کلانترهرمزی تمامی این اعمال جراحی به صورت رایگان برای بیماران انجام می شود و در هر سفر و هر میعاد تعداد زیادی از بیماران درمان می شوند.

وی تیم درمانی گروه مرهم را یکی از بزرگترین تیم های تخصصی پزشکی جهان در زمینه جراحی شکاف کام و لب و جراحی پلاستیک عنوان کرد که با ویزیت  بیش از 25000 بیمار مبتلا و جراحی بیش از 4900 بیمار بیشترین آمار را تاکنون در جهان داشته است.

این استاد برجسته دانشگاه سن بیماران را بین 45-3 سال ذکر کرد و افزود: آمار ذکر شده به معنای زیاد بودن بیماران شکاف لب و کام در کشور نیست بلکه تعداد زیادی از این بیماران مغفول مانده بودند و به دلایل مختلفی نظیر فقر اقتصادی یا فرهنگی امکان درمان نداشتند.

وی خاطرنشان کرد: در واقع موسسه ملی مرهم پلی شد بین بیماران و مردم خیری که حاضر بودند برای درمان هموطنان خود مشارکت کنند و باعث شد که ما کارمان را با جدیت بیشتری ادامه دهیم و بیماران فراوانی را از این درد نجات دهیم.

به گفته دکتر کلانتر هرمزی شکاف کام و لب ساده با یک یا دو عمل جراحی بهبود می یابد اما در برخی موارد ممکن است که یک بیمار نیاز به 15-10 عمل جراحی از بدو تولد تا 18 سالگی داشته باشد .

 

ضرورت نهاد حمایتی بیماران مبتلا به شکاف کام ولب

این استاد فرهیخته بر ضرورت نهادی برای حمایت از بیماران مبتلا به شکاف کام و لب تاکید کرد و گفت: اکثریت این بیماران از بضاعت مالی برخوردار نیستند و نیاز به حمایت دارند و امیدواریم هیچ کودکی به علت فقر مالی یا فرهنگی از درمان محروم نشود و مورد شناسایی و درمان قرار گیرد. برخی از این بیماران نیازمند درمانهای طولانی و پیچیده و پرهزینه هستند که همه آنها دراختیار گروه مرهم نیست و نیاز به حمایت دارد.

وی یادآور شد: اعضای موسسه مرهم فرزندان این مرزو بوم هستند که داوطلبانه و برای رضای خداوند و بدون هیچ چشمداشتی به درمان بیماران می پردازد و تمام توان و نیروی خود را با عشق برای درمان هموطنان خود به کار می برند.

 

دکتر کلانتر هرمزی با اشاره به نحوه عملکرد موسسه مرهم در  شناسایی و خدمت رسانی به این بیماران گفت: قبل از هر سفر یا میعاد  فراخوانی برای مراجعه بیماران در فضای مجازی گذاشته می شود و  همچنین افراد می توانند با مراجعه به سایت MARHAMPORTL.IR اطلاعات مربوط به بیمار  را ارسال کنند که پس از رصد اطلاعات با مشارکت خیرین انها را تحت درمان قرار می دهیم.

وی خاطرنشان کرد: بیمارانی که در حومه  تهران سکونت دارند پس از عمل توسط موسسه مرهم درمانشان پیگیری می شود و در سایر استانها نیز توسط پزشکان عضو موسسه در سایر استانها پیگیری می شود  و برای ادامه درمان نیز می توانند به سایت مرهم و یا بیمارستان 15 خرداد مراجعه کنند.

دکتر عبدالجلیل کلانتر هرمزی از حمایت و مشارکت خیرین روستاها و شهرها، دانشگاهها، وزارت بهداشت، شهرداری تهران و نیروهای مردم،آژانس هواپیمایی، هتل ها، در راستای انتقال بیماران از محل سکونتشان تا بیمارستان در تهران، تامین محل اسکان، هزینه های ایاب و ذهاب ، تهیه ملزومات و وسایل پزشکی، پرداخت هزینه ها  قدردانی کرد.

این استاد برجسته جراحی پلاستیک در خاتمه سخنان خود ضمن تقدیر از حمایت های ریاست دانشگاه و مسئولان بیمارستان 15 خرداد از تمامی دست اندرکاران و مشارکت کنندگان در امر درمان مبتلایان به شکاف کام و لب، پزشکان ، متخصصان ، کادر پرستاری، کادر درمانی و تمامی پرسنل که با دل و جان در این امر مشارکت کردند قدردانی کرد.

انتهای پیام/

کدخبرنگار: 7700 س.ع

  


٢١:٣٢ - چهارشنبه ٣٠ تير ١٤٠٠    /    عدد : ١٠٦٥٢٩    /    تعداد نمایش : ٣٥٥